ERC Starting grant 2018 - განაცხადების მიღება დასრულდა
2017 წლის 17 ოქტომბერს  ევროპული კვლევების საბჭოს (ERC) საგრანტო კონკურსისათვის Starting Grant, განაცხადების მიღება დასრულდა.
გასულ წელთან შედარებით, წლევანდელ კონკურსზე წარდგენილი განაცხადების რაოდენობა 3 %-ით გაიზარდა. საკონკურსოდ ჯამში დარეგისტრირდა 3170 საპროექტო წინადადება.
პროექტების უმრავლესობა ფიზიკური მეცნიერებისა და ინჟინერიის მიმართულებიდანაა (1345 - ანუ 42 %).სოციალურ და ჰუმანიტარულ მეცნიერებებზე  915 განაცხადი დარეგისტრირდა (29 %),  ხოლოსიცოცხლის შემსწავლელ  მეცნიერებებზე კი -  910 განაცხადი (29 %).
ასევე ყურადსაღებია სტატისტიკა გენდერულ ჭრილში - ქალი კონკურსანტების რაოდენობა თანაბარია შარშანდელი მონაცემისა (დაახლოებით 37 %).
ევროპული კვლევების საბჭო შეუდგა საპროექტო წინადადებების შეფასების პროცესს. დასაფინანსებლად შერჩეული პროექტები გამოვლინდება 2018 წლის ზაფხულში.

The competition for ERC Starting Grants 2018 closed for applications
The competition for ERC Starting Grants 2018 closed for applications on 17 October 2017. These are the preliminary statistics on submitted proposals:
- Number of applicants increased: the ERC received 3,170 applications, an increase of about 3% from 3,082 in the previous Starting Grant competition.
- The highest number of applications was submitted in the domain of Physical Sciences and Engineering (1,345 or 42%), followed by Social Science and Humanities (915 or 29%) and Life Sciences (910 or 29%).
- Around 37% of proposals were submitted by women – the same share as in 2017.
The ERC Work Programme has earmarked €581 million for an estimated 391 Starting Grants in 2018. The ERC is now starting evaluation of proposals. The selected projects will be announced in summer 2018.
The link below shows the panel members in the ERC Starting Grant 2017 peer review process, identified and invited by the ERC Scientific Council. https://erc.europa.eu/sites/default/files/document/file/erc_2017_stg_panel_members.pdf