ეროვნული სამეცნიერო ფონდის სამეთვალყურეო საბჭოს სხდომა გაიმართა
შოთა რუსთაველის ეროვნულ სამეცნიერო ფონდში, 10-11 ივლისს, საერთაშორისო სამეთვალყურეო საბჭოს რიგით V სხდომა გაიმართა. სამეთვალყურეო საბჭო არის ფონდის კოლეგიალური ორგანო, რომელიც წელიწადში ორჯერ იკრიბება და მართვის მიზნით განიხილავს 6 თვის მანძილზე ფონდის მიერ გაწეულ საქმიანობას, სტრატეგიულ საკითხებსა და სამოქმედო გეგმას. სამეთვალურეო საბჭოს წევრები არიან, საქარტველოს განათლებისა და მეცნიერების მინიტრი, მოადგილე(ფონდის კურატორი), საქართველოს და მსოფლიოს გამოჩენილი მეცნიერები.
ფონდის თანამშრომლებმა საბჭოს წარუდგინეს: ახალი პროგრამის პორტფოლიო და 2018 წლის ბიუჯეტი, ახალი სტრატეგიის კრიტიკული საკითხები, 2018-ის მოდიფიცირებული პროექტები (გამოყენებითი კვლევის კონცეფცია, გრანტის კონცეფციის ინსტრუმენტირება).
სხდომაზე ასევე განიხილეს: პროექტების შეფასების პროცედურა და პოლიტიკა/ერთიანი  კომისია და დარგობრივი პანელები, პროგრამის მონიტორინგის საკითხები: სტატისტიკა; გამოწვევები, პერსპექტივები; ჰორიზონტი 2020-ისთვის გრანტის მოსამზადებელი სქემები, სამუშაო გეგმის ეფექტურობის შეფასება; საერთაშორისო პროგრამები და თანამშრომლობა-ახალი საერთაშორისო პარტნიორები და პერსპექტივები (ჩინეთი, ფრანგული ინსტიტუტი, ბულგარეთი, მოლდოვა, DFG, TUBITAK -ის მოდიფიცირება, USESFP, ERC, TAEX-თან თანამშრომლობა); საერთაშორისო პროგრამების წევრობა, პლატფორმები და მონაცემთა ბაზები.

The meeting of the Policy Board of the Shota Rustaveli National Science Foundation
On July 10-11th, the meeting of the fifth International Policy Board was held at the Shota Rustaveli National Science Foundation. The Policy Board is the collegial body of the Foundation which meets biannually to discuss the activities, strategic issues and the action plan implemented by the Foundation during past 6 months. Members of the Policy Board are the Minister of Education and Science of Georgia, Deputy Minister of Education and Science of Georgia (curator of the foundation), Georgian and international prominent scientists.
The staff of the Foundation presented a new program portfolio and budget of 2018, critical issues of new strategy, modified projects of 2018 (concept of applied research, grant concept tool) to the Board.
Other issues discussed at the meeting included: project assessment procedure and policy / Unified commission and field panels, program monitoring issues: statistics; challenges, perspectives; grant preparation schemes of 2020, evaluation of the effectiveness of the work plan, international programs and cooperation - new international partners and perspectives (China, French Institute, Bulgaria, Moldova, DFG, TUBITAK, USESFP, ERC, TAEX Cooperation); Membership of international programs, platforms and databases.