ევროკავშირსა და საქართველოს შორის კვლევისა და ინოვაციის მიმართულებით თანამშრომლობის ხელშეწყობა: საინფორმაციო დღე ევროკავშირის კვლევისა და ინოვაციის ჩარჩო პროგრამა „ჰორიზონტი ევროპა“-ს შესახებ
ევროკომისია საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსთან თანამშრომლობით მიმდინარე წლის 28 მაისს 13.00-17:00 სთ. (თბილისის დროით) გამართავს  Horizon Europe საინფორმაციო დღეს.
ღონისძიება გაიმართება ვირტუალურად და მიზნად ისახავს საქართველოს წარმატებული მონაწილეობის ხელშეწყობას ევროკავშირის ჩარჩო პროგრამა Horizon Europe-ში.
საინფორმაციო დღის მონაწილეები მიიღებენ ინფორმაციას Horizon Europe-ის სტრუქტურისა და საგრანტო კონკურსებში მონაწილეობის შესახებ. ცალკეული სესიების დროს წარმოდგენილი იქნება Horizon Europe-ის სხვადასხვა მიმართულებების შესახებ ინფორმაცია. მონაწილეებს მიეცემათ კითხვების დასმის შესაძლებლობა თითოეული სესიის განმავლობაში.

Announcement Support to EU-Georgia Research and Innovation Cooperation: Information Day on the new European Framework Programme “Horizon Europe”
In cooperation with the Ministry of Education and Science of Georgia in its capacity as coordinator of the National Contact Points for Horizon Europe in Georgia, the European Commission invites researchers from the public and private sectors in Georgia to participate in an Horizon Europe Information Day.
With the objective to support successful participation of Georgia in the EU Framework Programme Horizon Europe and the European Research Area, the (virtual) event will take place on the 28th of May 2021 at 13.00’ (Tbilisi time) with a duration of approx. 4 hours.
The Info Day will give the attendees the opportunity to receive information about the structure of Horizon Europe and modalities for participation in the calls for proposals. Dedicated sessions will introduce different parts of Horizon Europe such as Clusters & Missions (e.g. Health, Climate, Food), Marie Skłodowska-Curie Actions (MSCA), the European Research Council (ERC), Widening Participation. The participants will be able to ask questions in every session.