ევროკომისიის პოლიტიკის მხარდამჭერი ინსტრუმენტი: Specific Support to Georgia
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მიერ ევროკომიისადმი მიმართვის საფუძველზე და შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის ორგანიზებით, 2017 წლის 4-7 დეკემბერს ევროკომისიის სპეციალური მხარდამჭერი ინსტრუმენტის, Policy Support Facility-ს ფარგლებში გაიმართა საერთაშორისო ექსპერტების პირველი ვიზიტი საქართველოში.
სპეციალური მხარდაჭერის ინსტრუმენტი საქართველოსთვის ხორციელდება 2017 წლის ოქტომბრიდან 2018 წლის მაისამდე და  გულისხმობს დამოუკიდებელი, მაღალი რანგის საერთაშორისო ექსპერტების მხრიდან რეკომენდაციების შემუშავებას საქართველოს მეცნიერების, ტექნოლოგიებისა და ინოვაციების (STI) სისტემის გაძლიერების მიზნით.
ექსპერტთა პანელს თავმჯდომარეობდა მაიკლ შლიხტი, (გერმანიის განათლებისა და კვლევის ფედერალური სამინისტროს ეროვნული და საერთაშორისო სამეცნიერო პოლიტიკისა და უმაღლესი განათლების სისტემის ტრანსფორმაციის ყოფილი დირექტორი). მაიკლ შლიხტი 2012 წლიდან კვლევის, ტექნოლოგიური განვითარებისა და ინოვაციის (RTDI)  ფარგლებში ევროკავშირის ექსპერტთა  შეფასების (peer review) თანაავტორია ყაზახეთში, საქართველოსა და უკრაინაში. ექპერტთა პანელის შემადგენლობაში არიან აგრეთვე ექსპერტები ავსტრიიდან, პოლონეთიდან, ჩეხეთის რესპუბლიკიდან, ბულგარეთიდან/გაერთიანებული სამეფოდან და ჰოლანდიიდან (იხილეთ დანართი).
პირველი ვიზიტის ფარგლებში შეხვედრები გაიმართა საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს, ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროსა და შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის წარმომადგენლებთან. გარდა ამისა,  საქართველოში კვლევის, ტექნოლოგიებისა და ინოვაციების განვითარების კუთხით არსებული მდგომარების შესწავლისა და შემდგომი შეფასების მიზნით, 4-7 დეკემბერს გაიმართა სხვადასხვა შეხვედრა სახელმწიფო და კერძო კვლევითი უნივერსიტეტების, კვლევითი ცენტრებისა და სააგენტოების წარმომადგენლებთან. ექსპერტთა პანელი, ასევე, შეხვდა საბანკო და ბიზნეს სექტორისა და საქართველოში საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლებს.
მისიის დასრულების შემდეგ, საერთაშორისო ექსპერტთა პანელის მიერ საქართველოს ოფიციალურ უწყებებსა და პირებს წარედგინებათ ექსპერტების მიერ  შედგენილი შესაბამისი რეკომენდაციები.
Policy Support Facility-ის ფარგლებში, საერთაშორისო ექსპერტების მეორე ვიზიტი დაგეგმილია 2018 წლის თებერვალში.

Policy Support Facility by the European Commission: Specific Support to Georgia
On the basis of the Ministry of Education and Science of Georgia’s request for receiving the Horizon 2020 Policy Support Facility (PSF), SRNSFG organized the 1st PSF Mission of the Special Support to Georgia on December 4-7.
The Specific Support Facility to Georgia is planned to have missions from October 2017 to May 2018 and is aimed to develop advice and recommendations by independent international experts to enhance Georgia's Science, Technology and Innovation (STI) system.
The expert panel was chaired by Michael Schlicht, Former Director on national and international Science Policies and Transformation of higher education systems at the German Federal Ministry of Education and Research (BMBF). Dr. Schlicht has co-authored EU Peer Reviews on RTDI Policy Systems in Kazakhstan, Georgia and Ukraine since 2012. The panel of experts also includes experts from Austria, Poland, Czech Republic, Bulgaria/The UK and the Netherlands (see Annex).
During the first mission, various meetings have been held with the representatives of the Ministry of Education and Science of Georgia, Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia and the Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia. In addition, meetings during the 4-7 mission included different stakeholders from public and private research universities, research centers and agencies, as well as the representatives of the banking and business sectors and other representatives from the international organizations in Georgia.
After the mission, the panel will discuss the outcomes and draft a first tentative outline on the status quo in the focus areas, and possible options on how to improve the situation. Second mission of the Policy Support Facility is scheduled for February 2018.