ევროკომისიის პოლიტიკის მხარდამჭერი ინსტრუმენტის Policy Support Facility-ის ფარგლებში საერთაშორისო ექსპერტების მეორე ვიზიტი
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მიერ ევროკომიისადმი მიმართვის საფუძველზე და შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის ორგანიზებით, ევროკომისიის სპეციალური მხარდამჭერი ინსტრუმენტის, Policy Support Facility-ს ფარგლებში შედგა საერთაშორისო ექსპერტების უკვე, მეორე ვიზიტი საქართველოში. Policy Support Facility გულისხმობს დამოუკიდებელი, მაღალი რანგის საერთაშორისო ექსპერტების მხრიდან რეკომენდაციის შემუშავებას საქართველოს მეცნიერების, ტექნოლოგიებისა და ინოვაციების (STI) სისტემის გაძლიერების მიზნით.
საერთაშორისო ექსპერტები საქართველოში იმუშავებენ 5 დღეს და შეხვდებიან სხვადასხვა ინსტიტუციის წარმომადგენლებს. შეხვედრებზე საერთაშორისო ექსპერტები საქართველოს ოფიციალურ უწყებებსა და პირებს წარუდგენენ მათ მიერ, პირველი ვიზიტის შედეგად, შემუშავებულ შესაბამის რეკომენდაციებს.
ვიზიტის ფარგლებში დაგეგმილი თემატური შეხვედრები მოიცავს შემდეგ საკითხებს:
- მეცნიერების სფეროში ძლიერი მხარეების იდენტიფიცირება;
(Support in identification of promising research fields); - მეცნიერებასა და ინდუსტრიას/ ბიზნესს შორის თანამშრომლობის გაძლიერება;
(Measures for narrowing the gap between research and industry/business); - შესრულების ინდიკატორებზე დაყრდნობით მეცნიერების სისტემის დაფინანსების სქემები(Proposal for the performance-based funding of research entities).
2018 წლის 5 თებერვალს, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროში გაიმართა საერთაშორისო ექსპერტთა სამუშაო შეხვედრა, რომელსაც ესწრებოდნენ: საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე, ბატონი ალექსანდრე თევზაძე, შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის გენერალური დირექტორი, მანანა მიქაბერიძე და ფონდის წარმომადგენლები; ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრის მოადგილე ეკატერინე მიქაბაძე; საქართველოს ინოვაციებისა და ტექნოლოგიების განვითარების სააგენტოს თავმჯდომარე გიორგი ზვიადაძე და საერთაშორისო ექსპერტთა პანელის წევრები: მაიკლ შლიხტი (პანელის თავმჯდომარე) გერმანიის განათლებისა და კვლევის ფედერალური სამინისტროს (BMBF) ეროვნული და საერთაშორისო სამეცნიერო პოლიტიკის და უმაღლესი განათლების ტრანსფორმაციის დეპარტამენტის ყოფილი ხელმძღვანელი; კრისტოფ გულდა(პანელის თანათავმჯდომარე), დამოუკიდებელი ექსპერტი, პოლონეთის კვლევისა და განვითარების ცენტრის საბჭოს წევრი, პოლონეთის მეცნიერებისა და უმაღლესი განათლების სამინისტროს მრჩეველი; მანფრედ სპისბერგერი - უფროსი მკვლევარი სოციალური ინოვაციების ცენტრში, (ZSI) ავსტრიაში, პოლიტიკური მეცნიერი კვლევისა და განვითარების მიმართულებით აღმოსავლეთ ევროპაში; მარია ნედევა - მანჩესტერის უნივერსიტეტის, მანჩესტერის ბიზნესის სკოლის ალიანსის (Alliance Manchester Business School) პროფესორი მეცნიერებისა და ინოვაციების პოლიტიკის დარგში; ანა კადერაბკოვა - ეკონომიკისა და მენეჯმენტის უნივერსიტეტის (ჩეხეთის რესპუბლიკა) ინოვაციური კვლევების ცენტრის (Center for Innovation Studies) დირექტორი.
შეხვედრებზე საერთაშორისო ექსპერტები, საქართველოს ოფიციალურ უწყებებს, სხვადასხვა კვლევითი ინსტიტუციებისა და სამიზნე ჯგუფების წარმომადგენლებს, წარუდგენენ მათ მიერ, პირველი ვიზიტის შედეგად, შემუშავებულ შესაბამის რეკომენდაციებს.
შეგახსენებთ, რომ 2017 წლის 4-7 დეკემბერს გაიმართა, ევროკომისიის სპეციალური მხარდამჭერი ინსტრუმენტის, Policy Support Facility-ს ფარგლებში საერთაშორისო ექსპერტების პირველი ვიზიტი საქართველოში.
სპეციალური მხარდაჭერის ინსტრუმენტი საქართველოსთვის ხორციელდება 2017 წლის ოქტომბრიდან 2018 წლის მაისამდე.
პირველი ვიზიტის ფარგლებში შეხვედრები გაიმართა საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს, ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროსა და შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის წარმომადგენლებთან. გარდა ამისა, საქართველოში კვლევის, ტექნოლოგიებისა და ინოვაციების განვითარების კუთხით არსებული მდგომარების შესწავლისა და შემდგომი შეფასების მიზნით, 4-7 დეკემბერს გაიმართა სხვადასხვა შეხვედრა სახელმწიფო და კერძო კვლევითი უნივერსიტეტების, კვლევითი ცენტრებისა და სააგენტოების წარმომადგენლებთან. ექსპერტთა პანელი, ასევე, შეხვდა საბანკო და ბიზნეს სექტორისა და საქართველოში საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლებს.

On the basis of the request of the Ministry of Education and Science of Georgia, Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia, international experts visited Georgia with the second mission, within the framework of the European Commission's Special Supporting Instrument, Policy Support Facility. The Policy Support Facility implies elaboration of recommendations by independent, high-ranking international experts in order to strengthen Georgia's Science, Technology and Innovation (STI) system. International experts will work in Georgia for 5 days and will meet representatives of different institutions. At the meetings, international experts will submit relevant recommendations, developed by their first visit to Georgian officials.
The thematic meetings planned within the framework of the visit include the following issues:
On February 5, 2018, a meeting of the International Experts was held at the Ministry of Education and Science of Georgia, which was attended by: Deputy Minister of Education and Science, Mr. Aleksandre Tevzadze; Director General of Shota Rustaveli National Science foundation, Manana Mikaberidze and representatives of the Foundation; Deputy minister of Economy and sustainable development of Georgia – Ekaterine Mikabadze; Chairman of the Georgian Innovations and Technologies Development Agency – Giorgi Zviadadze and Members of International experts panel members: Michael Schlicht (Co-Chair), Former Director on national and international Science Policies and Transformation of higher education systems at the German Federal Ministry of Education and Research (BMBF); Krzysztof Gulda (Co-Chair), Independent expert, Council Member of the National Centre for Research and Development in Poland, advisor to the Polish Ministry of Science and Higher Education (former member of the Science Policy Committee); Manfred Spiesberger (Rapporteur), Senior researcher at Centre for Social Innovation (ZSI) in Austria, political scientist specialized in R&D and innovation policies in Eastern Europe, in evaluations and impact assessments, and foresight; Maria Nedeva (Expert) Professor of Science and Innovation Dynamics and Policy at the Alliance Manchester Business School (AMBS), the University of Manchester and a long-standing member of the Manchester Institute for Innovation Research; Anna Kaderabkova (Expert) Executive and research director of Centre for Innovation Studies at University of Economics and Management, Prague (Czech Republic).
At the meetings, international experts will submit relevant recommendations developed by their first visit to Georgian officials, representatives of various research institutions and target groups.
We remind you that the first visit of international experts to Georgia was held on December 4-7, 2017, within the framework of the European Commission's Special Supporting Instrument, Policy Support Facility.
During the first mission, the PSF Panel of experts had meetings with Georgian authorities and representatives of stakeholders involved in R&I policies, discussed challenges in the above mentioned three issues and collected views on possible solutions.