ევროპული კვლევების საბჭოს კონფერენცია - გამორჩეული მეცნიერების მხარდაჭერა - აღმოსავლეთის პარტნიორობის ქვეყნების რეგიონული ღონისძიება თბილისში
20-21 აპრილს გაიმართა ევროპული კვლევების საბჭოს (ERC) 10 წლის იუბილესადმი მიძღვნილი კონფერენცია, რომლის ორგანიზატორები არიან ევროპული კვლევების საბჭოს აღმასრულებელი სააგენტო  და საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს სსიპ შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდი. კონფერენცია ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში ჩატარდა.
კონფერენციას დაესწრნენ: ოფიციალური პირები ევროპული კვლევების საბჭოდან - პროფესორი ევა კონდოროსი, ევროპული კვლევების საბჭოს ვიცე-პრეზიდენტი, სამეცნიერო საბჭოს თავმჯდომარე ევროპული თანამშრომლობის გაფართოების საკითხებში და სიერდ ქლეთინგი, ევროპის აკადემიის პრეზიდენტი, ასევე, მოწვეული ექსპერტები ევროკავშირის წევრი ქვეყნებიდან პროფესორი მარია მაკაროვი, ევროკავშირის ექსპერტი მეცნიერებისა და ტექნოლოგიების მიმართულებით, ქართველი მეცნიერები მსოფლიოს წამყვანი კვლევითი ცენტრებიდან პროფესორები გია დვალი და ზაალ კოკაია.
კონფერენციის მონაწილეებმა დამსწრე საზოგადოებას გააცნეს ევროპული კვლევების საბჭოს შესაძლებლობები, ევროპელი გამოჩენილი მეცნიერების წარმატები და გაუზიარეს გამოცდილება, თუ როგორ შეიძლება საქართველოს მეცნიერებმა მიიღონ მონაწილეობა ევროპული კვლევების საბჭოს პროგრამებში და მოიპოვონ დაფინანსება.
ღონისძიების სტუმრებს შორის იყვნენ საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე თეიმურაზ მურღულია, ევროკავშირის დელეგაციის წარმომადგენლობა საქართველოში,  ევროკავშირის წევრი და აღმოსავლეთპარტნიორობის ქვეყნების სამეცნიერო საზოგადოება, საქართველოს უნივერსიტეტების რექტორები და კვლევითი ინსტიტუტების დირექტორები.
21 აპრილს, რეგიონული კვირეულის ფარგლებში, გაიმართა საინფორმაციო დღე,  სადაც დაინტერესებულ პირებს პროექტის წერის,  განაცხადის შევსების და დაფინანსების მისაღებად სხვა საჭირო დეტალების შესახებ ინფორმაცია მიეწოდათ.
ERC-ის კვირეული მიზნად ისახავს: საქართველოს და აღმოსავლეთ პარტნიორობის სხვა ქვეყნების მონაწილეობის გაზრდას ევროპული კვლევების საბჭოს (ERC) მიერ ადმინისტრირებულ კონკურსებში; დაფინანსების შესაძლებლობებისა და გამოწვევების ერთობლივი ანალიზისთვის ERC-ის ოფიციალურ პირებს, ევროპული კვლევების საბჭოს გრანტიორებს, აღმოსავლეთის პარტნიორობის ქვეყნების გამოჩენილ მეცნიერებსა და რეგიონის მაღალი დონის ოფიციალურ პირებს შორის დიალოგის ხელშეწყობას, გამოცდილების გაზიარებას; ინტერაქციას ევროპული კვლევების საბჭოს (ERC) წარმომადგენლებთან.

On April 20-21, 2017 the European Research Council Executive Agency (ERCAA) and the Shota Rustaveli National Science Foundation (SRNSF) co-organized regional celebratory events dedicated to the ERC’s 10th anniversary. On 20th of April, Ivane Javakhishvili Tbilisi State University hosted a conference - Strengthening Eastern Partnership participation in ERC calls, that gathered ERC executive agency representatives, Georgian policy makers and implementers from relevant ministries, state agencies, research institutions and universities. STI stakeholders from Eastern Partnership (EaP)) countries, established scientists and young researchers from various Georgian research entities attended the conference.
Some of the remarkable speeches during the conference were delivered by ERC Vice-president and Chair of the ERC Scientific Council on Widening European Participation – Prof. Eva Kondorosi, the President of Academia Europea, former ERC Vice-president - Prof. Sierd Cloetingh, STI experts from the EU members states, prominent Georgian scientists residing abroad and representing leading research institutions worldwide. The international conference was followed by information day for potential applicants on April 21. Interested researchers were provided with practical and detailed information on ERC application procedures, evaluation criteria and important recommendations to consider while preparing an ERC grant application. Informative presentations were delivered by ERC official representatives, grant holders and panel members. The role of National Contact Points was highlighted and NCPs from eastern partnership countries outlined existing situation and challenges in terms of engaging scientist in ERC calls.
By hosting a significant regional event, Georgia reaffirms its readiness to dedicate efforts and facilitate its scientific community’s participation in different opportunities provided by Horizon 2020 program.
Below you can find the presentations from the speakers of the conference:
20th of April - Strenghtening Eastern Partnership participation in ERC calls
Welcome address by the ERC president [video message] - Prof. Jean-Pierre Bourguignon
“ERC - 10 years of supporting  top researchers all across Europe” - Prof. Eva Kondorosi
“Spreading Research Excellence in Europe: Perspectives of Academia Europaea” - Prof. Sierd Cloetingh
“ERC challenges and opportunities for Georgian researchers” - Prof. Marja Makarow
“ERC grantee testimony” - Prof. Georgi Dvali
“The ERC’s quest to support excellent researchers all over Europe” - Asli Vural
Panel discussion: Scientific diaspora's perspectives on strengthening participation in ERC competitions
“Engaging the Scientific Diaspora from EaP countries” -: Yannis Kechagiaras
“Engaging the scientific diaspora from Eastern Partnership countries” - Prof. Dmitri A. Rusakov
Panel discussion: National and institutional perspectives on participation in ERC competitions
National and institutional perspectives on the challenges and opportunities of participation in ERC competitions – Prof. Gheorghe Duca
Ukrainian perspectives on participation in ERC competitions - Prof. Anatoly Zagorodny
21st of April -ERC Information day for potential applicants
The European Research Council: Funding investigator-driven frontier research - Prof. Eva Kondorosi
ERC application and evaluation procedure - Dr David Krasa
How I got my ERC grant - Prof. Dmitri A.Rusakov
Panel discussion: The role of ERC National Contact Points: Supporting ERC applicants on national level