ფონდის გენერალური დირექტორის ოფიციალური ვიზიტი DAAD-სა და DFG-ში
მიმდინარე წლის 7 და 8 მარტს, შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის გენერალური დირექტორი - ზვიად გაბისონია, ბონში ვიზიტის ფარგლებში, გერმანიის აკადემიური გაცვლის სამსახურისა (DAAD) და გერმანიის კვლევითი ფონდის (DFG) ხელმძღვანელობას შეხვდა. შეხვედრის ფარგლებში, ფონდსა და DAAD-ს შორის გაფორმდა ურთიერთგაგების მემორანდუმი (Memorandum of Understanding), რომელიც გულისხმობს ახალი პროგრამის - “მობილობის პროგრამა ერთობლივი სამეცნიერო პროექტებისთვის” (PPP Programmes for Project-Related Personnel) განხორციელებას. პოსტსაბჭოთა სივრციდან საქართველო იქნება პირველი სახელმწიფო, რომელთან ერთადაც DAAD აღნიშნულ პროგრამას განახორციელებს.
გარდა ამისა, ფონდის გენერალური დირექტორი შეხვდა DFG-ს წარმომადგენლობას. მხარეებმა ისაუბრეს სამომავლო თანამშრომლობის განხორციელებასა და ერთობლივი ბილატერალური პროგრამების დაგეგმვაზე. გერმანიის კვლევითი ფონდის წარმომადგენლების მხრიდან ფონდში ვიზიტი იგეგმება მიმდინარე წლის სექტემბერში, რომლის ფარგლებშიც ისინი წარმოადგენენ DFG-ს სამეცნიერო პრიორიტეტებსა და დაფინანსების სქემებს. DFG-ს წლიური ბიუჯეტი 3,2 მილიარდ ევროს შეადგენს, რომლის ფარგლებშიც ფინანსდება ყველა სამეცნიერო მიმართულება.

SRNSFG Director General’s official visit at DAAD and DFG in Bonn
On March 7 and 8, 2019, SRNSFG Director General – Prof. Dr. Zviad Gabisonia met with the German Academic Exchange Service (DAAD) and German Research Foundation (DFG) representatives within the frame of the visit in Bonn, Germany. During the meeting at DAAD head office, the parties signed Memorandum of Understanding on the new grant call for PPP Programmes for Project-Related Personnel. Georgia is the first post-soviet country to implement the mentioned programme with DAAD.
Apart from abovementioned, SRNSFG Director General met with the DFG representatives. The parties discussed opportunities of future collaboration and joint bilateral programmes. The DFG representatives plan to visit SRNSFG in September, 2019. During the visit they will represent scientific priorities and funding schemes of DFG. Annual budget of the German Research Foundation hovers around EUR 3 200 000 000 and covers all scientific fields.