ფონდის გენერალური დირექტორის ოფიციალური ვიზიტი იულიხის ცენტრში
11-13 ივნისს,  შოთა   რუსთაველის საქართველოს   ეროვნული სამეცნიერო  ფონდის  გენერალური   დირექტორი  ზვიად გაბისონია    გერმანიის ფედერაციულ რესპუბლიკაში  მსოფლიოს ერთ-ერთ წამყვან, იულიხის  სამეცნიერო - კვლევით ცენტრში  ოფიციალური  ვიზიტით იმყოფება.  12 ივნისს   ფონდის გენერალური დირექტორი    შეხვდა  იულიხის  სამეცნიერო -კვლევითი ცენტრის ბირთვული ფიზიკის ინსტიტუტის დირექტორს, პროფესორ ჰანს შტროერს,  ნეირომეცნიერების და მედიცინის კვლევითი ინსტიტუტის დირექტორებს, პროფ. ბერნდ ნოიმაიერს და პროფ ჯონ შააჰს, ენერგიისა და კლიმატის კვლევების დირექტორს, იულიხის სამეცნიერო-ტექნიკური საბჭოს თავმჯდომარეს, პროფ. ასტრიდ კინდლერ-შარს და დირექტორს პროფ. ანდრეას ვანერს, ასევე იულიხის ცენტრის მეცნიერ თანამშრომლებს პროფესორ ანდრო კაჭარავას, პროფ. ირაკლი ქეშელაშვილს, იულიხის ცენტრის საერთაშორისო ურთიერთობების მენეჯერ ევა პორტიუსს;  შეხვედრაზე ისაუბრეს იულიხის ცენტრსა და საქართველოს, რუსთაველის ეროვნულ სამეცნიერო  ფონდს    შორის  აქტიურ თანამშრომლობაზე   მიმდინარე   ერთობლივი პროგრამის ფარგლებში,  სამომავლო  ურთიერთთანამშრომლობის სტრატეგიაზე,  მასშტაბური  ერთობლივი პროექტებისა  და პროგრამების  დაგეგმვასა და განხორციელებაზე;  განიხილეს ქართველ და გერმანელ  ახალგაზრდა    მეცნიერებს  შორის   სამეცნიერო ხიდის (Science Bridge)  შექმნის  საკითხი. უნდა აღინიშნოს, რომ  იულიხის სამეცნიერო ცენტრი არის უდიდესი გერმანული ფონდის „ჰელმჰოლცის“ ქსელის წევრი.
ვიზიტის ფარგლებში გაიმართა შეხვედრები იულიხის ცენტრის  ნეირომეცნიერებისა და მედიცინის ინსტიტუტის  ენერგიებისა და კლიმატის ცვლილებების ინსტიტუტის წარმომადგენლებთან. ჩატარდა პრეზენტაციები ატომური ამაჩქარებლებისა და სმარტლაბების შესახებ; ახალგაზრდული ლაბორატორიის პრეზენტაცია; ზვიად გაბისონია შეხვდა გერმანიის  უმაღლესი სასწავლებლების  ქართველ სტუდენტებს, ახალგაზრდა მეცნიერებს, ისაუბრა  საქართველოში  განათლებისა და მეცნიერების სფეროში მიმდინარე რეფორმაზე.

On June 11-13, 2019, SRNSFG Director General – Prof. Dr. Zviad Gabisonia was on official visit to one of the leading research centers  in Germany.
As part of the official visit, on June 12 the Director General of the Foundation met with the Director of the Institute of Nuclear Physics at Julich Research Center (Forschungszentrum Juelich), Professor Hans Stroeher, Directors of Neuroscience and Medicine Research Institute, Prof. Bernd Neumaier and Prof. John Shah, Director of Institute of Energy and Climate Research, Chairman of Julich Scientific and Technical Council, Prof. Astrid Kiendler-Scharr and Director Prof. Andreas Wahner, as well with research staff of Julich Research Center (Forschungszentrum Juelich), Prof. Andro Kacharava, Prof. Irakli Keshelashvili and with, Manager of International Relations of Julich Center, Eva Portius; At the meeting they discussed  the existing and future cooperation perspectives, future cooperation strategy, planning and implementation of large-scale joint projects and programs between Julich Research Center (Forschungszentrum Juelich) and Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia. The issue of creation of a science bridge between Georgian and German young scientists was also discussed. It should be noted that Julich Research Center (Forschungszentrum Juelich) is a member of the largest German foundation "Helmholtz" Network.
Various meetings were also held with the representatives of Institute of Energy and Climate Change of the Institute of Neuroscience and Medicine of the Julich Center. Presentations on Atomic Accelerators and Smartlabs, Youth Laboratory were also given.  Zviad Gabisonia met Georgian students of German higher educational institutions, young scientists, discussed reforms of education and science in Georgia.