ფონდის გენერალურმა დირექტორმა ჯაბა სამუშიამ მეფე ერეკლეს შესახებ ლექცია წაიკითხა „კრწანისობის“ დღესასწაულზე
24 სექტემბერს, ტრადიციულ დღესასწაულთან - “კრწანისობასთან“ დაკავშირებული ღონისძიება გაიმართა 300 არაგველის სახელობის სკვერში. შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის გენერალურმა დირექტორმა, ისტორიის მეცნიერებათა დოქტორმა, საქართველოს მეცნიერებათა ეროვნული აკადემიის აკადემიკოსმა, ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის პროფესორმა ჯაბა სამუშიამ წაიკითხა სამეცნიერო-პოპულარული ლექცია მეფე ერეკლესა და კრწანისის ბრძოლის შესახებ. მან ისაუბრა ერეკლე მეორის ცხოვრებასა და მოღვაწეობაზე, იმდრონდელი საქართველოს რთულ საშინაო და საგარეო ვითარებაზე, კრწანისის ბრძოლის მიმდინარეობასა და მის მნიშვნელობაზე.

The Director General of the Rustaveli Foundation delivered a lecture about King Erekle II on the festive occasion of Krtsanisoba
On September 24, an event related to the traditional occasion - " Krtsanisoba”  was held in the square named after 300 Aragveli.  The Director General of the  Rustaveli National Foundation, Doctor of History,  Academician of the  Georgian National Academy of Science, and Full Professor at Ivane Javakhishvili Tbilisi State University delivered a popular  – science lecture about the King Erekle and  Battle of Krtsanisi.  He spoke about the life and work of Erekle II, the severe internal and foreign situation of Georgia at that time, the progress (course)  of the battle of Krtsanisi, and its importance.