გაბრიელა პუგლიეზეს შეხვედრა ფონდში
4 ოქტომბერს, სამუშაო ვიზიტის ფარგლებში შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნულ სამეცნიერო ფონდში გაიმართა, საერთაშორისო კოლაბორაცია CMS-ს RPC სუბდეტექტორის ხელმძღვანელ ბარის (იტალია) უნივერსიტეტის პროფესორ გაბრიელა პუგლიეზესა (Gabriella Pugliese)  ფონდის გენერალურ დირექტორის ბატონ ზვიად გაბისონიას შეხვედრა.
შეხვედრაზე ბატონმა ზვიად გაბისონიამ დეტალურად გაააცნო სტუმარს ფონდის მიმდინარე აქტივობები და მომავლის გეგმები. განსაკუთრებით ხაზი გაუსვა ფონდის მიერ მჭიდრო და წარმატებულ თანამშრომლობას ცერნთან. ცალკე აღნიშნა ფონდის მიერ CMS ექსპერიმენტში მონაწილე ქართული ჯგუფის მხარდაჭერა, და გამოთქვა მზაობა, რომ მომავალშიც ფონდი გააგრძელებს ცერნში ქართველი მეცნიერების მხარდაჭერას.
პროფესორმა პუგლიეზემ გამოთქვა კმაყოფილება, ფონდის მიერ ცერნში მიმდინარე ექსპერიმენტებში ქართველი მეცნიერების სერიოზულ მხარდაჭერაზე. მან განსაკუთრებით ხაზი გაუსვა ფონდის მიერ დაგეგმილ მომავალის ფართო აქტივობებს, რომელიც  სერიოზული მხარდაჭერაა მეცნიერების მიმართ საქართველოში.
აღნიშნა, რომ ტექნიკური უნივერსიტეტის ჯგუფი ერთ-ერთ წამყვან როლს თამაშობს RPC სუბდეტექტორებში და წარმატებით და მჭიდროდ თანამშრომლობენ CMS ექსპერიმენტის სხვა სუბდეტექტორების ჯგუფებთან.

Meeting with Gabriella Pugliese
On October 4, at Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia within the framework of the workshop, meeting between subdetector of international collaboration CMS’s RPS, professor at University of Bari Gabriella Pugliese and Director General of Rustaveli Foundation Zviad Gabisonia was held.
At the meeting, prof. Zviad Gabisonia introduced in details the Foundation's current activities and future plans. He emphasized the Foundation’s close and successful cooperation with CERN. He separately noted the Foundation’ support towards participation of Georgian group in the CMS experiment and expressed its readiness to continue supporting the Georgian scientists in CERN in the future.
Professor Pugliese emphasized the broad activities planned by the Foundation, which is a serious support for Georgian scientists. She noted that the Technical University Group plays one of the leading roles in the RPC subdetector and has successfully and closely collaborated with other subdetector groups of the CMS experiment.