გამოცხადდა ფონდისა და ჰელმჰოლცის ცენტრის (იულიხის კვლევითი ცენტრი (FZJ), ჰელმჰოლცის დრეზდენ-როზენდორფის ცენტრი (HZDR) და ჰელმჰოლცის მძიმე იონის კვლევის ცენტრი (GSI) )ერთობლივი საგრანტო კონკურსი
ფონდისა და ჰელმჰოლცის ცენტრის ( იულიხის კვლევითი ცენტრი (FZJ), ჰელმჰოლცის დრეზდენ-როზენდორფის ცენტრი( HZDR) და ჰელმჰოლცის მძიმე იონის კვლევის ცენტრი ( GSI) ) ერთობლივი საგრანტო კონკურსი მაგისტრანტებისა და დოქტორანტებისთვის.
კონკურსის აბრევიატურა GHZ
სსიპ შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდისა და გერმანიის ჰელმჰოლცის ცენტრის ( იულიხის კვლევითი ცენტრი (FZJ), ჰელმჰოლცის დრეზდენ-როზენდორფის ცენტრი( HZDR) და ჰელმჰოლცის მძიმე იონის კვლევის ცენტრი ( GSI) ) ერთობლივი საგრანტო პროგრამის მიზანია შესაძლებლობა მისცეს ქართველ სტუდენტებს შეასრულონ მათ სამაგისტრო/სადოქტორო ნაშრომთან დაკავშირებული კვლევები, როგორც ფუნდამენტური, ასევე გამოყენებითი მიმართულებით, მსოფლიოში ცნობილ ჰელმჰოლცის ცენტრის ბაზაზე. ამასთან, პროგრამამ ხელი უნდა შეუწყოს გერმანულ მხარეს, მიიზიდოს საქართველოს უნივერსიტეტებიდან საუკეთესო სტუდენტები და ჩართოს ისინი სამაგისტრო/სადოქტორო პროგრამების ფარგლებში მიმდინარე სამეცნიერო საქმიანობაში.
კონკურსში მონაწილეობა და გრანტის მიღება შეუძლია მაგისტრანტებსა და დოქტორანტებს ივ. ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტიდან, საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტიდან, ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტიდან, საქართველოს აგრარული უნივერსიტეტიდან, თბილისის თავისუფალი უნივერსიტეტიდან, ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტიდან ან საქართველოს სხვა უნივერსიტეტიდან (ცენტრთან ურთიერთშეთანხმებით);
ჰელმჰოლცის ცენტრისა ( იულიხის კვლევითი ცენტრი (FZJ), ჰელმჰოლცის დრეზდენ-როზენდორფის ცენტრი( HZDR) და ჰელმჰოლცის მძიმე იონის კვლევის ცენტრი ( GSI) ) და ფონდის მიერ დაფინანსებულ პირებს საშუალება ექნებათ ცენტრში სტაჟირების ფარგლებში განახორციელონ სამაგისტრო/სადოქტორო ნაშრომების მომზადებასთან დაკავშირებული კვლევები და ასევე, ითანამშრომლონ ჰელმჰოლცისა და გერმანიის სხვა სამეცნიერო ცენტრების თუ უნივერსიტეტების მეცნიერებთან შემდეგ სამეცნიერო სფეროებში:
კვლევითი სტაჟირებისათვის ყოველთვიური ანაზღაურება (სტიპენდია) შეადგენს 934 ევროს ექვივალენტს ლარში.
კვლევითი სტაჟირებისათვის ყოველთვიური ანაზღაურება (სტიპენდია) შეადგენს 1468 ევროს ექვივალენტს ლარში;
დაფინანსების 50%-ს ფარავს ფონდი, 50%-ს ჰელმჰოლცის ცენტრი ( იულიხის კვლევითი ცენტრი (FZJ), ჰელმჰოლცის დრეზდენ-როზენდორფის ცენტრი( HZDR) და ჰელმჰოლცის მძიმე იონის კვლევის ცენტრი ( GSI) )
ა) ელექტრონული რეგისტრაცია – 2025 წლის 24 ოქტომბერი - 20 ნოემბერი 17:00 საათამდე, გრანტების მართვის ერთიან სისტემაში: gmus.rustaveli.org.ge
ბ) რეგისტრაცია ფონდის კანცელარიაში - „განცხადება კონკურსში მონაწილეობის შესახებ“ წარდგენა – 2025 წლის 21 ნოემბერი 17:00 საათამდე.

Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia and Helmholtz centers  ( Forschungszentrum Julich GmbH ( FZJ), Helmholtz-Zemtrum Dresden-Rossendorf e.V. ( HZDR) and GSI Helmholtz-Zentrum Fur Schwerionenforschung GmbH (GSI)  announce “Joint Research and Education Programme for Master and PhD Students”.
Call abbreviation: GHZ
Research and education joint call between LEPL Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia and Helmholtz Centers ( Forschungszentrum Julich GmbH ( FZJ), Helmholtz-Zemtrum Dresden-Rossendorf e.V. ( HZDR) and GSI Helmholtz-Zentrum Fur Schwerionenforschung GmbH (GSI)   aims to give future opportunity to Master and PhD students, to conduct fundamental and applied research, linked to their thesis field, at Helmholtz  research centers. Also, programme aims to support German side, to attract and encourage successful students of Georgian high-educational institutions and involve them in scientific activities of Master and PhD programs.
Participation is open only for Master and PhD students  who have active status of student at Iv. Javakhishvili Tbilisi State University, Georgian Technical University, Ilia State University, Agrarian University of Georgia, Free University of Tbilisi (FreeUni); Kutaisi International University and other Georgian universities (on the basis of consent of the center).
In frame of the joint call students will be able to conduct research linked to their thesis field, at Helmholtz centers ( Helmholtz Centers ( Forschungszentrum Julich GmbH ( FZJ), Helmholtz-Zemtrum Dresden-Rossendorf e.V. ( HZDR) and GSI Helmholtz-Zentrum Fur Schwerionenforschung GmbH (GSI)   and have scientific cooperation with researchers and scientists from research centers and universities, in several fields:
Monthly scholarship of research internship for Master student is 934 EUR equivalent for GEL.
Monthly scholarship of research internship for PhD student is 1468 EUR equivalent for GEL.
Grant funding will be divided equally between parties. 50% of funding will be covered by SRNSFG and 50% will be covered by Helmholtz center.
• First stage: Online registration on rustaveli.org.ge from 24 October 2025 to 21 November , 2025 17:00;