გლობალური კვლევების საბჭოს (GRC) რეგიონული შეხვედრა
მიმდინარე წლის 13-14 ნოემბერს ავსტრიაში ქ. ვენაში ტარდება გლობალური კვლევების საბჭოს (GRC) რეგიონული სამუშაო შეხვედრა, რომელსაც მასპინძლობს ავსტრიის სამეცნიერო ფონდი (FWF)ნიდერლანდების სამეცნიერო კვლევების ორგანიზაცია (NOW) და ორგანიზაცია Science Europe.
რეგიონულ ღონისძიებას  ესწრებიან მსოფლიოს წამყვანი სამეცნიერო ფონდების ხელმძღვანელი პირები და ექსპერტები მეცნიერების მენეჯმენტის საკითხებში. საქართველოს მხრიდან გლობალური კვლევების საბჭოს რეგიონულ შეხვედრაში მონაწილეობს  შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის გენერალური დირექტორი ბატონი ზვიად გაბისონია.
შეხვედრაზე განხილულ საკითხებს შორის არის  სახელმწიფოს  მიერ დაფინანსებული კვლევითი პროექტების შედეგების გაზომვა და შეფასება, დაფინანსების სქემების შემუშავებისას სახელმწიფოსა და დამფინანსებელი ორგანიზაციების სტრატეგია. მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნის სამეცნიერო   ფონდების მიერ განიხილება მეცნიერების დაფინანსების სხვადასხვა მიდგომა (ე.წ. bottom up and top down მიდგომები), აკადემიური თავისუფლების უზრუნველყოფის და ანგარიშგების საკითხები. პანელ დისკუსიის ფორმატში გაერთიანებული სამეფოს, ირლანდიის, ისრაელის, შვედეთის და ავსტრიის ეროვნული სამეცნიერო ფონდების წარმომადგენლები განიხილავენ დაფინანსების სქემების გამოწვევებს და შედეგების შეფასების გაუმჯობესების გზებს.
გლობალური კვლევების საბჭო (GRC) აერთიანებს სახელმწიფო სამეცნიერო ორგანიზაციებს მსოფლიო მასშტაბით. მისი მიზანია დიალოგისა და თანამშრომლობის განვითარება მეცნიერების დამფინანსებელ სააგენტოებს შორის.

Regional meeting of the Global Research Council (GRC) is held on November 13-14 in Vienna, Austria, hosted by Austrian Science fund  (FWF),and Netherlands Organization for Scientific Research (NWO), and ScienceEurope.
Regional meeting is attended by the heads of the leading science organizations and agencies and experts in the field of science management. The Director General of the Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia represents Georgian side at the meeting.
The discussion topics include evaluation and measuring impact of the state funded research projects, funding schemes and strategies of the organizations and the States. Different foundations discuss approaches (such as bottom up and top down approach), academic freedom and reporting issues etc.at the meeting; Funding schemes, challenges and evaluation challenges are among the topics of the panel discussion attended by the national science foundation of the UK, Iceland, Ireland, Israel, Sweden, Austria etc.
Global Research Council (GRC)  comprise state scientific organizations and agencies worldwide. Its aim is to develop dialogue and cooperation between the scientific communities around the globe.