ჰორიზონტი 2020 -ის პოლიტიკის მხარდამჭერი ინსტრუმენტის ფარგლებში საქართველოსთვის შემუშავებული საბოლოო ანგარიშის პრეზენტაცია
მიმდინარე წლის 14 ივნისს ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის #107 აუდიტორიაში 14:00 საათზე გაიმართა „ჰორიზონტი 2020“-ის პოლიტიკის მხარდამჭერი ინსტრუმენტის ფარგლებში საქართველოსთვის შემუშავებული რეკომენდაციებისა და საბოლოო ანგარიშის პრეზენტაცია.
პოლიტიკის მხარდამჭერი ინსტრუმენტი - Policy Support Facility გულისხმობს მაღალი რანგის, დამოუკიდებელი საერთაშორისო ექსპერტების მიერ რეკომენდაციების შემუშავებას საქართველოს მეცნიერების, ტექნოლოგიებისა და ინოვაციების (STI) სისტემის გაძლიერების მიზნით. ექსპერტთა ვიზიტი ხორციელდება საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მიერ ევროკომისიისადმი მიმართვის საფუძველზე 2017 წლის ოქტომბრიდან 2018 წლის მაისის ჩათვლით. ექსპერტთა ორი ვიზიტის ფარგლებში (2017 წლის დეკემბერსა და 2018 წლის თებერვალში) გაიმართა თემატური შეხვედრები საქართველოს სახელმწიფო უწყებების, კერძო სექტორის/ინდუსტრიის და აკადემიური სექტორის წარმომადგენლობასთან შემდეგი საკითხების შესახებ:
- მეცნიერების სფეროში ძლიერი მხარეების იდენტიფიცირება (Support in identification of promising research fields);
- მეცნიერებასა და ინდუსტრიას/ ბიზნესს შორის თანამშრომლობის გაძლიერება (Measures for narrowing the gap between research and industry/business);
- შესრულების ინდიკატორებზე დაყრდნობით მეცნიერების სისტემის დაფინანსების სქემის შემუშავება (Proposal for the performance-based funding of research entities).
მნიშვნელოვანია, რომ პოლიტიკის მხარდამჭერი სპეციალური ინსტრუმენტის მესამე, შემაჯამებელი ვიზიტის ფარგლებში საქართველოს ოფიციალური ვიზიტით ეწვია ევროკომისიის კვლევისა და ინოვაციის გენერალური დირექტორატის საერთაშორისო თანამშრომლობის ხელმძღვანელი, ქალბატონი ქრისტინა რუსო, რომელმაც აუდიტორიას მისასალმებელი სიტყვით მიმართა და კვლევისა და ინოვაციის სფეროს განვითარებისა და პოლიტიკის სპეციალური მხარდამჭერი ინსტრუმენტის მნიშვნელობას გაუსვა ხაზი.
ღონისძიება მისასალმებელი სიტყვით გახსნა საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილემ ბატონმა ალექსანდრე თევზაძემ. ექსპერტებსა და დამსწრე საზოგადოებას ასევე მადლობა გადაუხადეს და სიტყვით მიმართეს თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ვიცე-რექტორმა ბატონმა ალექსანდრე ცისკარიძემ და შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის გენერალურმა დირექტორმა, ქალბატონმა მანანა მიქაბერიძემ.
PSF-ის ექსპერტთა პანელმა აუდიტორიის წინაშე პრეზენტაციის სახით წარადგინა წინა ორი ვიზიტისა და კვლევის შედეგად შემუშავებული რეკომენდაციები. პანელის შემადგენლობა: მაიკლ შლიხტი (პანელის თანათავმჯდომარე) გერმანიის განათლებისა და კვლევის ფედერალური სამინისტროს (BMBF) ეროვნული და საერთაშორისო სამეცნიერო პოლიტიკის და უმაღლესი განათლების ტრანსფორმაციის დეპარტამენტის ყოფილი ხელმძღვანელი; კრისტოფ გულდა (პანელის თანათავმჯდომარე), დამოუკიდებელი ექსპერტი, პოლონეთის კვლევისა და განვითარების ცენტრის საბჭოს წევრი, პოლონეთის მეცნიერებისა და უმაღლესი განათლების სამინისტროს მრჩეველი; მანფრედ სპისბერგერი - უფროსი მკვლევარი სოციალური ინოვაციების ცენტრში, (ZSI) ავსტრიაში, პოლიტიკური მეცნიერი კვლევისა და განვითარების მიმართულებით აღმოსავლეთ ევროპაში; მარია ნედევა - მანჩესტერის უნივერსიტეტის, მანჩესტერის ბიზნესის სკოლის ალიანსის (Alliance Manchester Business School) პროფესორი მეცნიერებისა და ინოვაციების პოლიტიკის დარგში; ანა კადერაბკოვა - ეკონომიკისა და მენეჯმენტის უნივერსიტეტის (ჩეხეთის რესპუბლიკა) ინოვაციური კვლევების ცენტრის (Center for Innovation Studies) დირექტორი.
ანგარიშის ძირითადი მესიჯები შემდეგია: საქართველო კვლევისა და ინოვაციის სფეროში ისეთი მოწინავე არაა, როგორც ბიზნესის წარმოებაში. ქვეყნის მეცნიერების, ტექნოლოგიებისა და ინოვაციების სისტემის განვითარებისათვის, ექსპერტთა პანელი შემდეგ 4 ძირითად რჩევას გვთავაზობს: კოორდინაცია, კონცენტრაცია, თანამშრომლობა და შეთანხმებულობა. (4C: Coordination, concentration, collaboration, coherence).
პრეზენტაციის შემდგომ, გაიმართა ღია დისკუსია და დამსწრე საზოგადოებას მიეცა საშუალება შეკითხვები დაესვათ მომხსენებლებისათვის.
ექსპერტთა პანელის მიერ შემუშავებული საბოლოო ანგარიში ხელმისაწვდომია ევროკომისიის ოფიციალურ ვებგვერდზე: https://rio.jrc.ec.europa.eu/en/policy-support-facility/specific-support-georgia

Presentation of the Final Report of the Horizon 2020 Policy Support Facility – Specific Support to Georgia
Presentation of the final report of the Horizon 2020 Policy Support Facility was held on June 14, 2018 at 14:00 at Ivane Javakhishvili Tbilisi State University, auditorium # 107.
Policy Support Facility implies elaboration of recommendations by independent, high-ranking international experts in order to strengthen Georgia's Science, Technology and Innovation (STI) system. The visit is implemented during October, 2017 – May, 2018 on the basis of the request of the Ministry of Education and Science of Georgia to the European Commission. Two missions have been successfully implemented within the framework of the Policy Support Facility-Specific support to Georgia (December 2017 and February 2018). During the visits, international experts held meeting with different stakeholders including the State and Private sector, representatives of industry and academia from various institutions/organizations. The thematic meetings within the framework of the visits included the following issues:
It is noteworthy that Cristina Russo, Director of International Cooperation, Directorate General for Research and Innovation, European Commission, paid an official visit to Georgia. She welcomed the audience with the keynote speech and highlighted the importance of STI system development and Policy Support Facility.
The event was opened by the Deputy Minister of Education and Science of Georgia, Dr. Alexander Tevzadze. Opening remarks have been also made by the Vice rector of Ivane Javakhishvili Tbilisi State University, Dr. Aleksandre Tskiskaridze and the Director General of SRNSFG, Ms. Manana Mikaberidze.
The experts’ panel presented their report and recommendations based on two visits and comprehensive research of the Georgian STI system. The panel of the independent high-ranking international experts: Co-chairs: Michael Schlicht - Former Director on national and international Science Policies and Krzysztof Gulda - independent expert, Council Member of the National Centre for Research and Development in Poland, advisor to the polish Ministry of Science and Higher Education; Manfred Spiesberger (Rapporteur): Senior researcher at Centre for Social Innovation (ZSI) in Austria, political scientist specialized in R&D and innovation policies in Eastern Europe, in evaluations and impact assessments, and foresight; Maria Nedeva - Professor of Science and Innovation Dynamics and Policy at the Alliance Manchester Business School (AMBS), the University of Manchester and a long-standing member of the Manchester Institute for Innovation Research and Anna Kaderabkova - Executive and research director of Centre for Innovation Studies at University of Economics and Management, Prague (Czech Republic).
General note from the panel in the report: Georgia is a leader in facilitating business activities, but a laggard in facilitating research and innovation activities. For the benefit of the Georgian STI System, the panel strongly advises ‘Strengthen 4C for Georgia: Coordination, concentration, collaboration, coherence. Presentation was followed by open discussion and the audience had opportunity to ask the questions.
Final report of the policy support Facility- Specific Support to Georgia is published on the official website of the European Commission: https://rio.jrc.ec.europa.eu/en/policy-support-facility/specific-support-georgia