ჰორიზონტი 2020 - ის საინფორმაციო დღე
ევროკავშირის კვლევისა და ინოვაციის ჩარჩო პროგრამა „ჰორიზონტი 2020“- ის დაფინანსებული პროექტის EaP PLUS-ისა და  შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის ორგანიზებით, 2017 წლის 21 ნოემბერს, სასტუმრო Courtyard by Marriott-ში გაიმართა ჰორიზონტი 2020 - ის საინფორმაციო დღე.
ღონისძიებას ესწრებოდნენ ქართველი სამეცნიერო წრის წარმომადგენლები და ახალგაზრდა მკვლევრები. შეხვედრაზე განხილულ იქნა ჰორიზონტი 2020-ის ახალი სამუშაო პროგრამა (2018-2020 წლებისთვის) და მის ფარგლებში გამოცხადებული სხვადასხვა თემატური კონკურსი, მონაწილეობის პირობები, საპროექტო წინადადების შეფასების, საერთაშორისო თანამშრომლობის გაღრმავების შესაძლებლობები და სხვა მნიშვნელოვანი საკითხები. შეხვედრაზე განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო SPIRE-ის (Sustainable Process Industry) - ის კონკურსებსა და მათში აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნების (მათ შორის, საქართველოს) ჩართულობის პრიორიტეტულობას. ამ მიმართულებით შეხვედრაზე მოხსენებები წარადგინეს ჰორიზონტი 2020-ის ეროვნულმა საკონტაქტო პირმა (NCP) ნატალია შათირიშვილმა და SPIRE-ის საკონტაქტო პირმა, მარიტა არაბიძემ.
საინფორმაციო დღის მომხსენებელთა შორის იყვნენ ინფორმაციული და სამეცნიერო განვითარების რეგიონალური ცენტრის (RCISD, უნგრეთი) სამეცნიერო ხელმღვანელი პროფესორი ბელა კარდონი და საერთაშორისო ექსპერტი ადამ დავიდი, რომელთაც მიმოიხილეს ჰორიზონტი 2020-ის ფინანსური და იურიდიული საკითხები,  EaP PLUS-ის ფარგლებში გამოცხადებული კონკურსი Grants for Networking  და სხვ. ასევე აღსანიშნავია, რომ მომხსენებელთა შორის იყო გერმანიაში მოღვაწე, მაქს პლანკის უჯრედის მოლეკულური ბიოლოგიისა და გენეტიკის ინსტიტუტის სამეცნიერო კვლევითი ჯგუფის ხელმძღვანელი, პროფესორი თეიმურაზ კურცხალია.
შეხვედრა კითხვა-პასუხის რეჟიმში წარიმართა და დამსწრე საზოგადოებას შეეძლო მომხსენებლებისთვის სხვადასხვა საკითხზე შეკითხვების დასმა. ამ მხრივ, განსაკუთრებული აქტივობით შეხვედრის მესამე, დასკვნითი სესია გამოირჩეოდა, რომელიც ჰორიზონტი 2020 - ის ეროვნული საკონტაქტო პირების მიერ წარიმართა და სამუშაო პროგრამიდან სამ პრიორიტეტულ მიმართულებას დაეთმო (ჯანდაცვა, დემოგრაფიული ცვლილება და კეთილდღეობა ( NCP მაია ოკუჯავა); ინფორმაციული და საკომუნიკაციო ტექნოლოგიები (NCP გივი ქოჩორაძე); საკვების უსაფრთხოება, მდგრადი სოფლის მეურნეობა და მეტყევეობა, საზღვაო და ზღვის კვლევები და ბიოეკონომიკა ( NCP ვლადიმერ ელისაშვილი).

Horizon 2020 Information Day
The Horizon 2020 Information day was arranged on November 21 in Tbilisi, Georgia. The event was organized by the Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia in collaboration and with the support of the Eap PLUS project.
The information day was attended by the representatives of the Georgian scientific community, research universities and scientific centers. The event agenda included the topics related to the Horizon 2020 Work Programme, participation rules, legal and financial issues, various opportunities for enhancing international cooperation for Georgian scientists etc. the following speakers delivered presentations: Dr. Béla Kardon- the Chief Scientific Officer and Mr. Ádám Dávid – international expert from the Regional Centre for Information and Scientific Development (RCISD). Dr. Teymuras Kurzchalia – research Group leader at Max Planck Institute of Molecular Cell Biology and Genetics.
The second session of the event focused on the SPIRE Calls (Sustainable Process Industry) . Secure, clean and efficient energy (2018- 2020) and SPIRE was presented by the Georgian National Contact Point Ms. Natalia Shatirishvili, SPIRE National Contact Point – Ms. Marita Arabidze and Dr. Jaroslaw Piekarski- National Contact Point in Poland also made a presentation through skype call.
The third session was led by the Georgian NCP panel discussing the recently published work programme and the upcoming calls in their fields: Health, Demographic Change and Wellbeing (NCP Dr. Maia Okujava); Information and Communication technologies (Dr. Givi Kochoradze); Food Security, Sustainable Agriculture and Forestry, Marine Maritime and inland Water research and the Bioeconomy (NCP Dr. Vladimer Elisashvili).