ინფორმაცია კლარივაიტის შესახებ - წვდომა „Web of Science”-ის კოლექციაზე
2017 წლის 1 დეკემბერს სსიპ შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნულმა სამეცნიერო ფონდმა, საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნულმა ცენტრმა „საქპატენტმა“, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს სისტემაში შემავალმა საჯარო სამართლის იურიდიულმა პირებმა: სსიპ ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტმა, სსიპ ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტმა, სსიპ საქართველოს ტექნიკურმა უნივერსიტეტმა, სსიპ თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტმა, სსიპ ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტმა, სსიპ აკაკი წერეთლის სახელმწიფო უნივერსიტეტმა, სსიპ სოხუმის სახელმწიფო უნივერსიტეტმა ხელი მოაწერეს ხელშეკრულებას LLC “Clarivate”-თან, რომლის ფარგლებში ხელმომწერ ინსტიტუციებს და ასევე საქართველოს მეცნიერებათა ეროვნულ აკადემიას, სოფლის მეურნეობის მეცნიერებათა აკადემიას და საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს 2017 წლის 8 დეკემბრიდან ექნებათ წვდომა „Web of Science”-ის კოლექციაზე, სადაც ინდექსირებულია 16 000 წამყვანი სამეცნიერო ჟურნალი მეცნიერების ყველა სფეროში -  ტექნიკური მეცნიერების, მედიცინისა და სოციალური მეცნიერების, ჰუმანიტარული და სახელოვნებო მეცნიერების მიმართულებით. ბაზაში არსებული თითოეული ჩანაწერისთვის დათვლილია ასევე ციტირების რაოდენობა, რაც საუკეთესო ინდიკატორია სტატიის გავლენის, მნიშვნელობის და კვლევის გავლენის (იმპაქტის) შესაფასებლად. „Web of Science“-ზე წვდომა საშუალებას მისცემს საქართველოში მოღვაწე მეცნიერებს განახორციელონ მათ სფეროში არსებული მნიშვნელოვანი ნაშრომების თემატური ძებნა, ვინაიდან ხდება თითოეული ავტორის ინდექსაცია, მოძებნონ საუკეთესო კოლაბორანტი ერთობილი კვლევისთვის და მაღალი გავლენის (იმპაქტის) მქონე ჟურნალი თავიანთი კვლევის გამოსაქვეყნებლად. „Web of Science“-ის გამოყენებით უნივერსიტეტების ადმინისტრაციას შესაძლებლობა ექნებათ ჩამოაყალიბონ სამეცნიერო განვითარების სტრატეგია.
ხელშეკრულების ფარგლებში სსიპ შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნულ სამეცნიერო ფონდსა და საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნულ ცენტრს „საქპატენტს“ ექნებათ წვდომა ასევეDerwent World Patent Index-ზე, რომელიც არის უნიკალური საპატენტო ბაზა და მოიცავს პატენტის სახელწოდებებს, აბსტრაქტებს, მფლობელის შესახებ ინფორმაციას და ექსპერტების მიერ განხორციელებულ კლასიფიკაციას, 90 %-იანი ძებნის შედეგების რელევანტურობით.

Clarivate Analytics– access to the “Web of Science” Collection
LEPL Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia, National intellectual property of Georgia (SAKPATENTI), and the following Legal Entities of Public Law under the Ministry of Education and Science of Georgia: Ivane Javakhishvili Tbilisi State University, Ilia State university, Georgian Technical University, Tbilisi State Medical University, Batumi Shota Rustaveli State University, Akaki Tsereteli State University and Sokhumi State University signed the agreement with the LLC “Clarivate Analytics”. According to the agreement, signatory universities with Georgian National Academy of Sciences, Georgian Academy of Agricultural Sciences and the Ministry of Education and Science of Georgia will have access to the “web of Science” collection from December 8, 2017. The web collection includes 16 000 scientific magazines of every fields- Technical science, medicine, social sciences, humanities and Art. The database includes information regarding Author’s index, which is the best indicator to assess the article, its importance and research impact. The access to ‘’Web of Science’’ will allow the scientists working in Georgia to search the most important thematic papers in their field and find the best collaborator for a research and a high-impact magazine to publish their research. Via the “Web of Science” database the university administrations will have the opportunity to improve their scientific development strategies.
Within the agreement LEPL Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia and Georgian National Intellectual Property Center ‘’ Sakpatenti’’ will have access to Derwent World Patent Index, which is a unique patent database and contains patent names, abstracts, information about the owner and expert classification, with the 90 % search relevance accuracy.