ხელი მოეწერა 7 ევროპულ უნივერსიტეტთან თანამშრომლობის შეთანხმებას
შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსა და ივ. ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ინიციატივით, მეგობრული საერთაშორისო თანამშრომლობის განვითარებისა და გრძელვადიანი, ურთიერთსასარგებლო კავშირის დამყარების მიზნით, მომზადდა შეთანხმება შვიდ ევროპულ უნივერსიტეტთან საქართველოს შემსწავლელი კვლევითი პროგრამის დანერგვასთან დაკავშირებით.
7 თებერვალს, ივ. ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის 100 წლის იუბილეს ფარგლებში, ურთიერთთანამშრომლობის შეთანხმებას ხელი მოაწერეს: საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა, შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის გენერალურმა დირექტორმა, ივ. ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორმა და ევროპის შვიდი უნივერსიტეტის ხელმძღვანელებმა.
მხარეები თანხმდებიან ხელი შეუწყონ საქართველოს შემსწავლელი მეცნიერებების კვლევითი პროგრამის განვითარებას, რაც, თავის მხრივ, მნიშვნელოვანია ცოდნისა და გამოცდილების გაზიარებისა და  ურთიერთსასარგებლო თანამშრომლური ურთიერთობების განვითარებისთვის, საქართველოს შემსწავლელი მეცნიერებების საერთაშორისო სამეცნიერო სივრცეში პოპულარიზაციისა და მათ შორის, კულტურული მემკვიდრეობის გასაცნობად.
პროგრამის ფარგლებში ივ. ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის პოსტდოქტორანტებსა და ახალგაზრდა მეცნიერებს, მიეცემათ საშუალება განახორციელონ კვლევითი ვიზიტები საქართველოს შემსწავლელი მეცნიერებების მიმართულებით შემდეგ უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებში: ვილნიუსის(ლიტვა), ლეიდენის(ჰოლანდია), ბრემენის(გერმანია), ტარტუს(ესტონეთი), იოტოვოშ ლორანდის(უნგრეთი), ფრიდრიხ შილერის იენისა(გერმანია) და კა ფოსკარის(იტალია) უნივერსიტეტებში.  მასპინძელი უნივერსიტეტები უზრუნველყოფენ საქართველოდან ახალგაზრდა მეცნიერთათვის სამუშაო კვლევითი გარემოს შექმნას, მენტორის გამოყოფას. გარდა ამისა, აღსანიშნავია, რომ პარტნიორ უნივერსიტეტებში შეიქმნება და აკადემიურ პროგრამებში ინტეგრირდა: ქართული ენის შემსწავლელი პროგრამები და სალექციო კურსები საქართველოს კულტურის პოპულარიზაციის მიზნით.
ერთობლივ პროგრამაში მონაწილეობა შესაძლებელი იქნება ღია კონკურსის საფუძველზე.
შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის მიერ დაფინანსებული ქართველი მეცნიერები აღნიშნულ პარტნიორ უნივერსიტეტებში წარდგებიან, როგორც პირველი წლის აკადემიური ვიზიტორები. კონკურსის ბიუჯეტი მოიცავს 30000 ევროს. თითოეული გამარჯვებული ფონდიდან მიიღებს სტიპენდიას არაუმეტეს 20 000 ევროს ოდენობით (10 000 ევრო სემესტრში) არაუმეტეს 10 თვიანი ვიზიტისთვის (2000 ევრო თვეში). ვიზიტის ხანგრძლივობა შეიძლება იყოს 5-10 თვემდე.
მეცნიერები შეირჩევიან ფონდისა და პარტნიორი უნივერსიტეტების მიერ ორგანიზებული ერთობლივი პანელის მეშვეობით. გამარჯვებულები გამოვლინდებიან 2018 წლის ბოლომდე.

Agreement on Cooperation with 7 European Universities was signed
With the initiative of Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia, Minister of Education and Science of Georgia and Ivane Javakhishvili Tbilisi State University, in order to develop friendly international cooperation and establish a long-term, mutually beneficial connection, an agreement on the introduction of “Georgian Studies Research Programme” with seven European universities has been prepared.
On February 7, within the 100th anniversary of the Ivane Javakhishvili Tbilisi State University, the mutual cooperation agreement was signed by: Minister of Education and Science of Georgia, Director General of Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia, Rector of Ivane Javakhishvili Tbilisi State University and representatives of seven European Universities.
The Parties agree to support the development of Georgian Studies Research Programme, which, is important for sharing knowledge and experience and mutually cooperative relationships, to popularize Georgian Studies Programme in international scientific space and to get acquainted with cultural heritage.
Within the framework of the program Postgraduate students and young scientists of the Tbilisi State University will have the opportunity to conduct research visits to the Georgian Studies Programme in the following higher education institutions: University of Vilnius (Lithuania), University of Leiden (Holland), University of Bremen (Germany), University of Tartu (Estonia), Eötvös Loránd University (Hungary), Friedrich-Schiller-Universität Jena and Ca' Foscari University of Venice (Italy).
The host universities will provide a work environment and a mentor for young researchers from Georgia. Beside this, in the partner universities will be established and integrate into academic programs: Georgian Language learning programmes and lecture courses to popularize the Georgian culture.
Participation in the joint program will be available on the base of open call.
Georgian scientists founded by Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia will present at these partner universities as Academic Visitors of the first year. Budget of the Call is 30 000 EUR. Each winner will receive stipendium from foundation not more then 20 000 EUR (10 000 EUR per semester) for no more than 10 months (2 000 EUR for month). Duration of the visit can be from 5 till 10 months.
Scholars will be selected through the joint panel organized by the SRNSFG and partner universities. The winners will be revealed by the end of 2018.