ქიმიაში მოსწავლეთა საერთაშორისო ოლიმპიადა გაიხსნა
საქართველოს მთავრობის მხარდაჭერით, პირველად საქართველოში მოსწავლეთა საერთაშორისო ოლიმპიადა ტარდება ქიმიაში. „ოლიმპიადა 2016“ 24 ივლისს საზეიმოდ გაიხსნა. ოლიმპიადა (IChO-48) 23 ივლისიდან 1 აგვისტოს ჩათვლით გაიმართება და მასში მონაწილეობისათვის საქართველოს 75 – მდე ქვეყნის 700-მდე წარმომადგენელი ეწვია, მათ შორის არიან უცხოელი  მოსწავლეები, მენტორები, მთავარი მენტორები, სამეცნიერო დამკვირვებლები, ეს არის ძალიან დიდი შესაძლებლობა ვანახოთ მსოფლიოს საქართველო, მისი კულტურა და მდიდარი ისტორიული მემკვიდრეობა.
ოლიმპიადის არსებობის ისტორიაში ეს არის უპრეცედენტო შემთხვევა, როდესაც საქართველო მასპინძლობს ასეთი დონის ღონისძიებას. მსგავსი შესაძლებლობა არა მარტო საქართველოს, თითოელ ქვეყანას ათეოლობით წლების განმავლობაში ერთხელ ეძლევა, ვინაიდან 2021 წლამდე უკვე გაწერილია პროგრამა თუ რომელ ქვეყანაში ჩატარდება მომდევნო წლების ოლიმპიადა.
ოლიმპიადის მაღალ დონეზე ჩატარების უზრუნველყოფისთვის, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო აქტიურად თანამშრომლობს ჯანდაცვის, ეკონომიკის, საგარეო, შინაგან საქმეთა სამინისტროებთან და ტურიზმის დეპარტამენტთან.

THE GRAND OPENING OF THE CHEMISTRY INTERNATIONAL OLYMPIAD
For the first time in Georgia, with the support of the Georgian government, an International Chemistry Olympiad was opened. “Olympiad 2016” has its grand opening on 24th of july. The Olympiad (IChO-48) will be held from the July 23, to August 1, 2016, with a total amount of 700 participants from 75 different countries. This is a grand opportunity to show the world, Georgia’s rich culture and its vast historical heritage.
This is an unprecedented case in the history of the Olympics, when Georgia is hosting an event of such scale. This kind of circumstances are very rare, as countries are waiting for decades to host the event, since the host countries for the consecutive Olympiads are already known until 2021.
To ensure the high level of security and smooth execution of the Olympiad, the Ministry of Education and Science is actively cooperation with the representatives of healthcare, economy, as well as with the Ministry of Internal Affairs and the Georgian National Tourism Administration.