ქიმიის 48-ე საერთაშორისო ოლიმპიადის (Icho-48) შედეგები
2016 წლის 31 ივლისს შოთა რუსთაველის აკადემიურ თეატრში საზეიმოდ დაიხურა ქიმიის 48-ე საერთაშორისო ოლიმპიადა.
ქიმიის საერთაშორისო ოლიმპიადის დახურვის ცერემონიალს დაესწრნენ საქართველოს პრემიერ მინისტრი გიორგი კვირიკაშვილი, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი ალექსანდრე ჯეჯელავა და მთავრობის სხვა წევრები.
ქიმიის 48-ე საერთაშორისო ოლიმპიადის მონაწილეებს შორის ჯილდოები გადანაწილდა შემდეგნაირად: 30 ოქროს მედალი, 56 ვერცხლის მედალი, 84 ბრინჯაო და 9 საპატიო სიგელი.
აღსანიშნავია, რომ საქართველო წელს მესამედ იღებს ქიმიის საერთაშორისო ოლიმპიადაში მონაწილეობას და პირველი ბრინჯაოს მედალი სწორედ წელს მოიპოვა ვ.კომაროვის სახელობის თბილისის ფიზიკა-მათემატიკის #199 საჯარო სკოლის მე-11 კლასის მოსწავლემ საბა თავდგირიძემ.

International Chemistry Olympiad (Icho-48) Results
On July 31, 2016, closing ceremony of the International Chemistry Olympiad (Icho 48) was held at Rustaveli Drama Theatre.
The event was attended by the Prime Minister of Georgia, Giorgi Kvirikashvili, the Minister of Education and Science of Georgia, Aleksandre Jejelava and other representatives of the state.
The International Chemistry Olympiad (Icho 48) awards: 30 gold medals, 56 silver medals, 84 bronze medals and 9 certificates.
It is the third time that Georgia participates in the International Chemistry Olympiad, and this year, Saba Tavdgiridze, the 11th grader student of LEPL Tbilisi ‘Komarov’ Physics-Mathematical Boarding School N119, won the first bronze medal.