კონფერენცია - „პლატონის ფილოსოფია ინტერდისციპლინურ კონტექსტში“
2018 წლის 28 მაისს ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში გაიხსნა საერთაშორისო კონფერენცია „პლატონის ფილოსოფია ინტერდისციპლინურ კონტექსტში“, რომელიც დაფინანსებულია შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის მიერ და მიძღვნა პირველი ქართული უნივერსიტეტის დაარსების 100 წლისთავს. პლატონის ფილოსოფიისადმი მიძღვნილი სპეციალიზებული საერთაშორისო კონფერენცია საქართველოში პირველად იმართება.
კონფერენციის უშუალო ორგანიზატორია თსუ კლასიკური ფილოლოგიის, ბიზანტინისტიკისა და ნეოგრეცისტიკის ინსტიტუტი. კონფერენციის თანაორგანიზატორები არიან აკაკი წერეთლის სახელმწიფო უნივერსიტეტი და ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტი.
კონფერენციაში მონაწილეობს 60-ზე მეტი როგორც საყოველთაოდ ცნობილი, ისე ახალგაზრდა მომხსნებელი 4 კონტინენტიდან, მსოფლიოს 20-ზე მეტი ქვეყნიდან, რომელთაგან 40 უცხოელია. მათ შორის არიან პლატონისტთა საერთაშორისო ასოციაციის მმართველი საბჭოს წევრები, მრჩევლები, აღნიშნული ასოციაციის ყოფილი პრეზიდენტები და მომავალი, უკვე არჩეული პრეზიდენტი.
კერძოდ, კონფერენციაში მონაწილეობას იღებენ შემდეგი ქვეყნების წარმომადგენლები: აშშ, კანადა, ბრაზილია, ინგლისი, ირლანდია, გერმანია, შვეიცარია, საფრანგეთი, იტალია, ესპანეთი, საბერძნეთი, ბულგარეთი, უნგრეთი, რუსეთი, თურქეთი, ინდოეთი, ჰონგ კონგი, იაპონია, საქართველო, სომხეთი, აზერბაიჯანი. კონფერენციის ფარგლებში იმუშავებს სტუდენტური სექციაც.
კონფერენციის პარალელურად გაიმართა : გია ბუღაძის პერსონალური გამოფენა: ფილოსოფია და მხატვრობა: „ბიბლიოდრამა ანამორფოსის“; ფოტოგამოფენა „პლატონის დიალოგები სცენაზე“; ვიდეოჩვენება „პლატონის დიალოგები სცენაზე“; წიგნების გამოფენა: „პლატონი ქართულად“.

On May 28, 2018,Ivane Javakhishvili Tbilisi State University hosted the International Conference “Plato’s Philosophy in Interdisciplinary Context” funded by LEPL- Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia and was dedicated to the 100th anniversary of establishment of the first Georgian University. A specialized international conference, dedicated to Plato’s philosophy was held for the first time in Georgia.
The organizer of the conference is TSU Institute of Classical, Byzantine and Modern Greek Studies. Co-organizers of the conference are Akaki Tsereteli State University and Batumi Shota Rustaveli State University.
More than 60 scholars take part in the conference from 4 continents, more than 20 countries (e.g. France, Italy, Spain, Greece, Bulgaria, Hungary, Russia, Turkey, India, Hong Kong, Japan, Georgia, Armenia, Germany, Switzerland, Azerbaijan). Students section will also be organized within the conference. Representatives of International Plato Society, its former and up-coming Presidents are also participating.
The following events were also held during the conference: Personal Exhibition of prominent Georgian painter Gia Bugadze: Philosophy and Painting: "Bibliodrama Anamorphosis"; Photo Exhibition "Platos Dialogues on Stage";Video show "Plato’s dialogues on stage";Book Exhibition: "Plato in Georgian".