მე -2 მიზნობრივი კონკურსი - ინტერესის გამოხატვა კორონავირუსის კვლევებთან დაკავშირებით- საინფორმაციო სესია
შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდი ავრცელებს ინფორმაციას ევროკავშირის კვლევისა და ინოვაციის ჩარჩო პროგრამა ,,ჰორიზონტი 2020“ - ის ფარგლებში ევროკომისიის მიერ დამატებით 122 მილიონი ევროს მობილიზების შესახებ, რომელიც მიმართულია კვლევის ისეთ აქტუალური მიმართულებით, როგორიცაა კორონავირუსის კვლევა.
ინტერესთა გამოხატვის ახალი კონკურსი, წარმოადგენს კომისიის 1.4 მილიარდიან გეგმის Coronavirus Global Response ინიციატივის მიმართულებით, რომელიც ამოქმედდა ევროკომისიის პრეზიდენტის, ურსულა ვან დერ ლეინის მიერ, 2020 წლის 4 მაისს.
ახალი კონკურსი დაეხმარება ადრეულ აქტივობებს, განავითარონ დიაგნოსტიკის, ვაქცინის, განკურნებისა და შესაძლებლობების ზრდის პოტენციალი და მათ დაჩქარებული ხელმისაწვდომობა კორონავირუსის გავრცელებასთან დაკავშირებული გამოწვევების წინააღმდეგ. აღნიშნული კონკურსის ფარგლებში დაგეგმილია ისეთი საშუალებების სწრაფი წარმოება, რომელიც აუცილებელია ვირუსის გავრცელებასთან დაკავშირებულ ტესტირებებთან, მკურნალობასა და პრევენციასთან, ასევე სამედიცინო ტექნოლოგიის განვითარებასთან, რომელიც ხელს შეუწყობს მის დროულ დადგენასა და შემდგომ ღონისძიებებს.
ინტერესთა გამოხატვის ბოლო ვადაა 2020 წლის 11 ივნისი
კონკურსში ჯამური ბიუჯეტის გადანაწილება მოხდება 5 მიმართულებით.
1. წარმოების მოდერნიზება საჭირო მედიკამენტებისა და აღჭურვილობის მიმართულებით  (€23 მილიონი)
2. სამედიცინო ტექნოლოგიები, ციფრული ხელსაწყოები, ხელოვნური ინტელექტის ანალიტიკა და მაღალი ტექნოლოგიების გამოყენება დაკვირვების პროცესში  (€56 მილიონი)
3. ბიჰევიორისტული, სოციალური და ეკონომიკური გავლენა (€20 მილიონი)
4. პან  - ევროპული COVID-19 კოჰორტები ( 20 მილიონი)
5. არსებული ევროპული და საერთაშორისო კოჰორტების კოლაბორაცია COVID-19 - თან მიმართებით (€3 მილიონი)
აღნიშნულ ინტერესთა გამოხატვის კონკურსთან დაკავშრებით, ევროკომისია მართავს საინფორმაციო სესიას, რომელიც დაგეგმილია მიმდინარე წლის  20 მაისს, 14:00 – 16:30 (ცენტრალური ევროპის დროით).
საინფორმაციო სესიასთან დაკავშირებით, ასევე დღის წესრიგსა და პრეზენტაციისთვის, გთხოვთ, ეწვიოთ  ევროკომისიის ვებგვერდს.

2nd Special Call for Expression of Interest to Respond to Coronavirus
Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia disseminates information about the mobilization of another €122 million by the commission  as part of the research and innovation programme, Horizon 2020, for urgently needed research into the coronavirus.
The new call for expressions of interest contributes to the Commission's €1.4 billion pledge to the Coronavirus Global Response initiative, launched by President Ursula von der Leyen on 4 May 2020.
The new call complements earlier actions to develop diagnostics, treatments and vaccines by strengthening capacity to manufacture and deploying readily available solutions in order to rapidly address the pressing needs.
The projects funded under this call should repurpose manufacturing for rapid production of vital medical supplies and equipment needed for testing, treatment and prevention, as well as develop medical technologies and digital tools to improve detection, surveillance and patients care.
The deadline for submission is 11 June 2020, while the call will focus on delivering results quickly.
The new call will cover five areas with the following indicative budgets:
1. Repurposing of manufacturing for vital medical supplies and equipment (€23 million)
2. Medical technologies, Digital tools and Artificial Intelligence analytics to improve surveillance and care at high Technology Readiness Levels (€56 million)
3. Behavioural, social and economic impacts of the outbreak responses (€20 million)
4. Pan-European COVID-19 cohorts (€20 million)
5. Collaboration of existing EU and international cohorts of relevance to COVID-19 (€3 million)
Regarding the new call to express the interest to respond coronavirus, special informnation session is scheduled on May 20, 2020, 14:00 – 16:30 (CET). The information about the information session , Agenda and Presentation are available on the European Commission webpage.