მე-8 ქართულ-გერმანული სკოლა და სემინარი ფუნდამენტურ მეცნიერებებში
2018 წლის 20-25 აგვისტოს, ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის  სახელმწიფო უნივერსიტეტში ჩატარდა   იულიხის კვლევითი ცენტრისა (გერმანია) და პარტნიორი ქართული უნივერსიტეტების (საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტი, თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, აგრარული უნივერსიტეტი და ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტი) ერთობლივი, მე-8 ქართულ-გერმანული სკოლა და სემინარი ფუნდამენტურ მეცნიერებებში. აღნიშნული ღონისძიება, არის შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდისა და გერმანიის იულიხის ცენტრის ერთობლივი მიზნობრივი პროგრამა.
ღონისძიების თემატიკას წარმოადგენდა "მეცნიერება საქართველოში არსებულ მულტიდისციპლინარულ SMART|Labs-ებში
სკოლისა და სემინარის განმავლობაში აქცენტი გაკეთდა სამ ძირითად კომპონენტზე:
ა) სიმეტრიები სუბატომურ ფიზიკაში, რომელიც მიეძღვნება საბუნებისმეტყველო მეცნიერებების ერთ-ერთ ფუნდამენტურ საკითხს: სამყაროში დამზერილ მატერიის დომინირების საკითხს ანტიმატერიაზე;
ბ) ატმოსფერული კვლევები და მოდელირება, რომელიც დაკავშირებულია
SMART|AtmoSim_Lab-თან;
გ) ვიზუალიზაცია მედიცინის სფეროში და ბიომარკერები.
კონფერენციის მუშაობაში მონაწილეობდნენ ამაჩქარებლების, ნაწილაკთა ფიზიკის და ტექნოლოგიების მსოფლიო დონის ექსპერტები, რომლებიც სხვადასხვა საერთაშორისო კოლაბორაციების (JEDI, Borexino, JUNO, PAX) წევრები არიან.
კონფერენციის მუშაობა ითვალისწინებდა ამ სფეროებში არსებული მიღწევების შეჯამებას და  ორ ქვეყანას შორის მეცნიერებისა და ტექნოლოგიების მიმართულებით სამომავლო თანამშრომლობის გზების კიდევ უფრო გაუმჯობესებას. ბაკალავრიატის, მაგისტრატურისა და დოქტორანტურის სტუდენტებისთვის ჩატარდა თემატური სალექციო კურსები საბუნებისმეტყველო და საინჟინრო მეცნიერებებში, ლექციებს კითხულობდნენ კვლევითი ცენტრის დირექტორები და წამყვანი მეცნიერ თანამშრომლები. ღონისძიების ფარგლებში ლექციებს კითხულობდნენ კვლევითი ცენტრის ბირთვული ფიზიკის ინსტიტუტის დირექტორი ჰანს შტროერი, ნეირომეცნიერებისა  და მედიცინის ინსტიტუტის დირექტორი ნადიმ ჯონ შა, ნეირომეცნიერებისა და მედიცინის ინსტიტუტის დირექტორი ბერნ ნოიმაიერი, ელექტრონიკისა და ელექტრო ინჟინერიის ინსტიტუტების დირექტორებმა გალებ ნატუამ და სტეფან ვაზენმა, კლიმატის ცვლილებისა და ატმოსფერული კვლევების ინსტიტუტის დირექტორებმა ანდრეას ვანერმა და ასტრიდ კლიენდერ შრამ. შეირჩა 11  სხვადასხვა მიმართულების (ფიზიკა, მათემატიკა, ქიმია, ბიოლოგია, საინჟინრო ტექნოლოგიები) საუკეთესო სტუდენტი იულიხის კვლევით ცენტრში სტაჟირებას გაივლიან 1 თვის განმავლობაში. სტაჟირება სრულად ფინანსდება გერმანული მხარის მიერ.

8th Georgian-German School and Seminar in Basic Sciences
On August 20-25, 2018, Ivane Javakhishvili Tbilisi State University hosted the joint 8th Georgian-German School and Workshop in Basic Science (GGSWBS) with the participation of Jülich research center (Forschungszentrum Jülich) and Georgian partner universities (AUG, ISU, GTU and TSU) This event is a joint target programme of Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia and German Jülich research Center (Forschungszentrum Jülich).
The subject of this event was science at multidisciplinary SMART|Labs in Georgia".
the school and seminar focused on three main components:
- Symmetries in Subatomic Physics, devoted to the subject of one of the fundamental direction in natural sciences - the dominance of matter over antimatter in the universe;
- Atmospheric Research and Modelling, related to the SMART|AtmoSim_Lab,
- Medical Imaging and Biomarkers.
In this workshop, international experts participated from the accelerator groups, particle physicists and technology from various international collaborations (JEDI, Borexino, JUNO, PAX, ...).
The goal of the school and workshop “Science at multidisciplinary SMART|Labs in Georgia" has been successfully achieved. Topics of the lectures fully covered the school thematics. The conference work envisaged summarizing the achievements in these fields and further improvement of the future cooperation between science and technology in the two countries. For Bachelor's, Master's and PhD students the thematic lectures were conducted in natural sciences and engineering by directors and leading scientists of the research center.
During the event, the lectures were delivered by director of the Institute of Nuclear Physics at the Research Center Hans Ströher, director of Neuroscience and Medicine Institute Nadim Jon Shah, director of Neuroscience and Medicine Institute Bernd Neumaier, directors of electronics and electrical engineering institutes Natour Ghaleb and Stefan van Waasen, Directors of Climate Change and Atmospheric Research Institute Wahner Andreas and Astrid Kiendler-Scharr.
As part of this event, 11 best students were selected from the various scientific fields - Physics, Mathematics, Chemistry, Biology, Engineering Technology. They will have internship for 1 month in Jülich research center (Forschungszentrum Jülich). Internship is fully funded by the German side.