მეცნიერებისა და ინოვაციების ფესტივალის საზეიმო გახსნა
16 სექტემბერს თბილისის საკრებულოს თამარ მეფის დარბაზში განათლების რეფორმის ერთი წლის შემაჯამებელი ანგარიშის პრეზენტაცია და მეცნიერებისა და ინოვაციების ფესტივალი -2019-ის  გახსნის  საზეიმო ცერემონია გაიმართა.
განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრმა მიხეილ ბატიაშვილმა საზოგადოებას განათლების კომპლექსური რეფორმის ფარგლებში, სისტემის ყველა საფეხურზე   განხორციელებული საქმიანობის ანგარიში გააცნო და სამომავლო გეგმებზე ისაუბრა.
მინისტრმა მიხეილ ბატიაშვილმა, საქართველოს შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის   გენერალურმა დირექტორმა  ზვიად გაბისონიამ  საზეიმოდ გახსნეს  „მეცნიერებისა და ინოვაციების   ფესტივალი-2019“.   ზვიად გაბისონიამ  მის მნიშვნელობასა და მიზნებზე, დაგეგმილ მრავალფეროვან ღონისძიებებზე ისაუბრა.   მოხდა  „ახალგაზრდა მეცნიერთათვის სტიპენდიის მოსაპოვებელი“ კონკურსის 7 ნომინაციაში გამარჯვებული საუკეთესო ახალგაზრდა მეცნიერის  დაჯილდოება.
„მეცნიერებისა და ინოვაციების   ფესტივალი201930 სექტემბრის ჩათვლით გაგრძელდება. ფესტივალის ფარგლებში  მთელი საქართველოს მასშტაბით სხვადასხვა  სამეცნიერო და შემეცნებითი აქტივობ, 300-ზე მეტი ღონისძიება ჩატარდება.
ღონისძიებას საქართველოს პრემიერ-მინისტრი, ბატონი გიორგი გახარია, მთავრობის წევრები, დიპლომატიური კორპუსისა და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლები, ადგილობრივი და უცხოელი ექსპერტები  ესწრებოდნენ.

Opening Gala Ceremony of Science and Innovation Festival
On September 16, at the hall by King Tamara of Tbilisi City Assembly presentation of the annual summary report on education reform and the opening ceremony of the Science and Innovation Festival-2009 were held.
Minister Batiashvili, within the complex reform of educational framework, presented the report on the activities carried out at all stages of the system and discussed future plans.
Minister Batiashvili, and Dr. Gabisonia inaugurated The Festival of Science and Innovation-2019. Zviad Gabisonia spoke about festival’s importance and goals, the variety of planned events. The best young winner scientist were awarded in 7 nominations for the call of “Scholarship for young scientists”.
The Festival of Science and Innovation - 2019 ended on September 30. Within the framework of the festival, various scientific, informative, and more than 300 events will be held throughout Georgia.
Events were attended by Prime Minister George Gakharia, members of government, Representatives of the diplomatic missions and international organizations, local and foreign experts.