ORAU-სა და სამეცნიერო ფონდს შორის თანამშრომლობისადმი მიძღვნილი შეხვედრა
7 ივნისს, 16:00 საათზე შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის საკონფერენციო დარბაზში გაიმართა საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის, ბ-ნი ალექსანდრე ჯეჯელავას და ORAU-ს (Oak Ridge Associated Universities) ვიცე-პრეზიდენტის, ბ-ნი ტონი ლესტერის შეხვედრა ქართველ მეცნიერებთან.
შეხვედრა დაეთმო შოთა რუსთაველის ეროვნულ სამეცნიერო ფონდსა და ORAU-ს შორის თანამშრომლობისა და სამომავლო პერსპექტივების მიმოხილვას. ხაზი გაესვა, ORAU - თან ეროვნული სამეცნიერო ფონდის წარმატებულ თანამშრომლობის, რაც შეფასების ობიექტურობისა და მაღალი ხარისხის კვლევითი პროექტების შერჩევის გარანტიაა.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი მიესალმა ქართველ მეცნიერებს, მადლიერება გამოხატა მათი ფასდაუდებელი ღვაწლის მიმართ საქართველოს განვითარების პროცესში. ORAU-ს ვიცე-პრეზიდენტის, ტონი ლესტერის პრეზენტაციის შემდეგ გაიმართა დისკუსია. შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის გენერალურმა დირექტორმა, მარინე ჩიტაშვილმა მეცნიერებს მოუწოდა აქტიური თანამშრომლობისა და მათი მოსაზრებების გაზიარებისკენ.
ოკ-რიჯის ასოცირებული უნივერსიტეტები (ORAU) სამეცნიერო და ტექნიკური გადაწყვეტილების მიმღებია, რომელიც მომხმარებელს სთავაზობს სპეციალიზებული ექსპერტების ჯგუფს, უნიკალურ ლაბორატორიულ შესაძლებლობებს და წვდომას 100-ზე მეტ კვლევით უნივერსიტეტზე მეცნიერების სრულყოფის, განათლებისა და სამუშაო ძალის განვითარებისთვის, ეროვნული უსაფრთხოების გაძლიერებისა და ჯანმრთელობისა და გარემოს დაცვის უზრუნველყოფისთვის.
ORAU - ს პარტნიორები არიან: აშშ-ის სახელმწიფო, ენერგეტიკის, თავდაცვის, იუსტიციის დეპარტამენტები, NASA აერონავტიკის და კოსმოსური სივრცის ეროვნული, აშშ-ის ეროვნული სამეცნიერო ფონდი და ჯანმრთელობის ეროვნული ინსტიტუტი, ავსტრალიის ქვინსლენდის უნივერსიტეტი, დიდი ბრიტანეთის ლონდონის საიმპერიო კოლეჯი, ნაზარბაევის უნივერსიტეტი, ჰაიდელბერგის ლაურეატთა ფორუმი, ლინდაუ ნობელის ლაურეატთა ასოციაცია და სხვ.
2016 წლის თებერვალში შოთა რუსთაველის ეროვნულ სამეცნიერო ფონდსა და ORAU-ს შორის გაფორმდა თანამშრომლობის მემორანდუმი. მემორანდუმის მიზანია ორგანიზაციებს შორის თანამშრომლობის გაძლიერება, კვლევების დაფინანსებისათვის ფონდის საკონკურსო პროექტების საერთაშორისო სტანდარტებით შეფასება, საერთაშორისო კვლევითი თანამშრომლობის განვითარება და მეცნიერების პოპულარიზაცია.

On 7 June, 16:00 at Shota Rustaveli National Science Foundation was held meeting of minister of Education and Science of Georgia, MR. Aleksandre Jejelava and Oak Ridge Associated Universities (ORAU) Vice President, MR. Tony Lester with Georgian scientists.
Meeting was dedicated to collaboration between SRNSF and ORAU. During the meeting parties also discussed future perspectives of collaboration and emphasized that successful partnership between SRNSF and ORAU is a guarantee of fair evaluation and selection of high quality research projects.
Minister of Education and Science of Georgia greeted Georgian Scientists and expressed deep gratitude for their distinctive contribution in the process of development of Georgia. After the presentation of ORAU’s Vice President, MR. Tony Lester, Director General of SNRSF, DR. Marine Chitashvili encouraged scientists to actively cooperate and share their opinions and remarks with SNRSF.
Oak Ridge Associated Universities (ORAU) is a scientific and technical decision maker, which provides for its clients specialized peer reviews and unique laboratory opportunities also access to more than 100 research universities with the aim of scientific, educational and work force development as well to strengthen the national security and securing environment and public health.
ORAU’s partners are: United States of America, departments of energy, defense and justice, NASA, USA National Science Foundation and National Institute of Health etc.
Memorandum of Understanding between Oak Ridge Associated Universities (ORAU) and Shota Rustaveli National Science Foundation (SRNSF) in Research cooperation was signed in February 2016. The purpose of the Memorandum of Understanding is to promote and strengthen cooperation between the Oak Ridge Associated Universities (ORAU) and Shota Rustaveli National Science Foundation (SRNSF), to increase the understanding and awareness of two institutions with regards to current and forthcoming policy approaches in the area of research policy. Memorandum is based on the principles of equality and mutual benefit, it is in the common interest of both institutions to exchange information, experiences and views with regards to their activity areas, such as research funding, research evaluation, international research cooperation, and science communication.