საგრანტო კონკურსი კლასტერებისათვის კიდევ ერთხელ გამოცხადდა
EAP Plus-ის ფარგლებში გამოცხადდა საგრანტო კონკურსი კლასტერებისათვის, განაცხადების წარდგენა შესაძლებელი იქნება 17 ოქტომბრიდან 4 დეკემბერი ჩათვლით.
კონკურსის პირობების თანახმად, გამარჯვებული პროექტი დაფინანსდება 10 000 ევროს ოდენობით.  გრანტი განკუთვნილია საქართველოსა და ევროკავშირის კლასტერებს შორის მხოლოდ ერთობლივი თანამშრომლობისათვის და მისი მიზანია ევროკავშირსა და  საქართველოს შორის კვლევისა და ინოვაციების სფეროში თანამშრომლობის გაღრმავება. ყურადსაღებია, რომ კონკურსში თანამონაწილე კლასტერი ევროკავშირის წევრი ქვეყნის მხრიდან აუცილებლად უნდა იყოს დარეგისტრირებული ECCP  (European Cluster Collaboration Platform)-ზე.
საგრანტო კონკურსში მონაწილეობისათვის, გთხოვთ შეავსოთ და განაცხადს დაურთოთ შემდეგი დოკუმენტები:
• სააპლიკაციო ფორმა;
• ევროპული პარტნიორი კლასტერი ორგანიზაციის მხრიდან ხელმოწერილი და დათარიღებული თანხმობის წერილი;
• ევროკავშირისა და აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნების კლასტერების მოკლე პრეზენტაცია (PDF, PPT ფორმატი)
• ევროკავშირის წევრი ქვეყნის კლასტერის პროფილის ბმული ან screenshot პლატფორმიდან ECCP.
გთხოვთ, გაითვალისწინოთ, რომ არასრულად წარდგენილი საკონკურსო დოკუმენტაცია არ განიხილება. დამატებითი კითხვების შემთხვევაში, მიმართეთ ქ-ნ კრისტინა დაქსს k.dax@inno-group.com
გთხოვთ იხილოთ თანდართული დოკუმენტები და EaP PLUS პროექტის ბმული https://www.eap-plus.eu/object/call/116 ;
რას ნიშნავს კლასტერი?
ევროკომისიამ ევროკავშირის კლასტერების პორტალზე ამ ტერმინის შემდეგ განმარტება განათავსა: „სპეციალიზებული ორგანიზაციებისა (ხშირად მცირე ან საშუალო ზომის) და სხვა დამხმარე ინსტიტუციების ერთობლიობა, რომელიც თანამშრომლობს მჭიდროდ ერთ კონკრეტულ გეოგრაფიულ ლოკაციაზე. თანამშრომლობის გზით მცირე და საშუალო ზომის ორგანიზაციებს შეუძლიათ იყვნენ უფრო ინოვაციური, შექმნან მეტი სამუშაო ადგილი და დაარეგისტრირონ მეტი პატენტი, ვიდრე ინდივიდუალურად შეძლებდნენ.“
ამ კონკურსის ფარგლებში, კლასტერი, შესაძლებელია, იყოს კვლევითი ორგანიზაციებისა (უნივერსიტეტები, კვლევითი ინსტიტუტები, დამოუკიდებელი კვლევითი ინსტიტუტები, სხვა ორგანიზაციები, რომელთაც წესდებით აქვთ განსაზღვრული კვლევითი საქმიანობა) და ბიზნეს სექტორის წარმომადგენლების მიერ ჩამოყალიბებული ერთობლიობა, რომელიც ამზადებს საპროექტო განაცხადს.

EaP PLUS cluster grant scheme for Georgia relaunched: call for applications
The EaP PLUS project relaunches the grant scheme for Georgia for a period of 1 month! The call is open from October 17th 2017 to December 4th 2017.
EaP PLUS offers 1 grant of up to 10.000€ to a Georgian cluster or cluster-like legal entity or organisation.  The call is targeted to cluster and cluster-like initiatives in Georgia and EU countries only and aims to further enhance EU-EaP research and innovation partnership between Georgia and EU.  The EU Cluster who you apply with must be an eligible cluster organization with an approved profile on the ECCP platform.
To apply, please read carefully the Call for Applications and fill in the Application document attached below.
To apply, please read carefully the Call for Applications and fill in the Application document attached belowPlease note that incomplete applications will not be taken into consideration by the evaluators. We ask that you submit an Application form, a signed and dated letter of consent from the partner European cluster organisation, a short presentation of the EU and EaP clusters (PDF, PPT) and the link/screeenshot to the EU cluster profile on the ECCP .
For questions concerning the grant scheme, please email Krisztina Dax at k.dax@inno-group.com
Please, visit the website: https://www.eap-plus.eu/object/call/116
What is a cluster?
The European Commission (on the EU Cluster Portal) defines clusters as: “[…] groups of specialised enterprises – often SMEs – and other related supporting actors that cooperate closely together in a particular location. In working together SMEs can be more innovative, create more jobs and register more international trademarks and patents than they would alone.”