„საქართველოს ეროვნული მუზეუმის უცნობი კოლექციები - ინდოეთი, ჩინეთი, იაპონია
2018 წლის 26 აპრილს, 18:00  საქართველოს ეროვნულ მუზეუმში  აღმოსავლური ხელოვნების (ინდოეთი, ჩინეთი, იაპონია)  ნიმუშთა  მრავალფეროვანი კოლექციები გამოიფინა. გამოფენა მოეწყო შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის საგრანტო პროექტის შორეული აღმოსავლეთისა და ინდოეთის კულტურის ძეგლები -საქართველოს ეროვნული მუზეუმის უცნობი კოლექციები ფარგლებში. (პროექტის სამეცნიერო ხელმძღვანელი ნათია დემურიშვილი).
მიუხედავად იმისა, რომ საქართველოს ეროვნულ მუზეუმში დაცული, მეტად მდიდარი და მრავალფეროვანი აღმოსავლური კოლექციები მუდმივი კვლევისა და შესწავლის საგანია, შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის დახმარებით, კვლევებმა უფრო მასშტაბური ხასიათი  შეიძინა: 2015 -2018 წლებში, ფონდის დახმარებით, განხორციელდა ინდური, ჩინური და იაპონური  ექსპონატების სრული და ხელახალი აღნუსხვა, ფოტოფიქსაცია, დაცულობის მდგომარეობის განსაზღვრა, საარქივო მასალის მოკვლევა-დამუშავება და სხვ.; გამოიცა მონოგრაფია „საქართველო და აღმოსავლური სამყარო (ინდოეთი და შორეული აღმოსავლეთი)“,რომლის პრეზენტაცია გაიმართა გამოფენის გახსნის პარალელურად. აღნიშნულ მონოგრაფიაში თავი მოიყარა ჩინეთის, იაპონიის, ინდოეთის ისტორიისა და ხელოვნების მკვლევართა შრომებმა. ეს შრომები შეეხება  საქართველოს ეროვნულ მუზეუმში დაცულ უცნობ კოლექციებს, ასევე ინდოეთისა და შორეული აღმოსავლეთის ქვეყნების პოლიტიკურ, კულტურულსა და რელიგიურ-ფილოსოფიურ საკითხებს.
პროექტის ფარგლებში მომზადდა  ორენოვანი (ქართულ - ინგლისური) ვებგვერდიც (www.orientalart.ge), შეიქმნა კომპიუტერულ მონაცემთა ბაზა, რომელიც დაეხმარება  ნებისმიერ მსურველს ინფორმაციის მიღებაში სამუზეუმო კოლექციების შესახებ და სხვ. განსაკუთრებული აღნიშვნის ღირსია გრანტით გათვალისწინებული სარესტავრაციო-საკონსერვაციო სამუშაოები, რამაც მრავალ დაზიანებულ ექსპონატს ახალი სიცოცხლე შესძინა. ეს ექსპონატები, ისევე როგორც შორეული აღმოსავლეთის ქვეყნებისა და ინდური კოლექციების ყველაზე თვალსაჩინო ნიმუშები - გამოიფინა დამთვალიერებლისათვის სიმონ ჯანაშიას სახელობის საქართველოს მუზეუმის ვრცელ დარბაზებში.

On April 26, 2018, at 18:00 exhibition of Japanese, Indian and Chinese Art was held at the Georgian National Museum. Exhibition was the part of the project funded by Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia titled “Cultural Heritage of Far East and India – Unexplored collections of Georgian National Museum” (PI- Natia Demurishvili).
Despite the constant scientific studies and research of the oriental art collections, Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia has played crucial role in developing and expanding research processes in this direction. In 2015-2018, by immense contribution of SRNSFG, Georgian National Museum managed to completely list Indian, Chinese and Japanese exhibits and heritage materials. The process of material renewal regarding the field also included, photo correction, safety and security issues, retrieving and processing of archive materials.
The monography “Georgia and Oriental World – (India and Far East)” was presented to the audience during the opening ceremony. The monography consists of works, concerning unexplored collections of Georgian National Museum, as well as political, cultural and religious – philosophical aspects of India and Far East, written by the researchers in the field of history and art from China, India and Japan. Bilingual website (www.orientalart.ge) and online database were created in the framework of the project, which provides society with information about exhibition materials and other useful services of the museum.
It is worth mentioning, that project also includes restoration and preservation of collection materials. Exhibition of Far East and Indian collections is open for all visitors at Simon Janashia Museum of Georgia.