სამეცნიერო შედეგების პრეზენტაცია - „ბუნებრივი ცეოლითები ჩამდინარე წყლების ანტიბიოტიკებისაგან გაწმენდის ადსორბციულ პროცესში“
6 დეკემბერს ივ.ჯავახიშვილის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის პ. მელიქიშვილის ფიზიკური და ორგანული ქიმიის ინსტიტუტში ჩატარდა პრეზენტაცია ფუნდამენტური კვლევების კონკურსის  გრანტის   „ბუნებრივი  ცეოლითები ჩამდინარე წყლების ანტიბიოტიკებისაგან გაწმენდის  ადსორბციულ პროცესში“   შედეგებზე.
ლექცია -  სემინარს ესწრებოდნენ ინსტიტუტის ადმინისტრაცია: დირექტორი – ქეთევან ებრალიძე, სამეცნიერო საბჭოს ხელმძღვანელი – ვლადიმერ ციციშვილი, ინსტიტუტის სწავლული მდივანი – მანანა ბურჯანაძე, ფიზიკურ–ქიმიური პროცესების კვლევის ლაბორატორიის თანამშრომლები და გრანტის ძირითადი პერსონალი. პრეზენტაცია წარმოადგინა გრანტის ძირითადმა პერსონალმა ნინო ფირცხალავამ.
მომხსენებელმა აღნიშნა, რომ პროექტით გათვალისწინებული ყველა დასახული ამოცანა შესრულებულია. პროექტის ფარგლებში განხორციელებული სამუშაოების შედეგების საფუძველზე შემუშავდა ჩამდინარე წყლების ანტიბიოტიკებისაგან გაწმენდის ლაბორატორიული ეფექტური ადსორბციული მეთოდი და მიღებულ იქნა სორბენტები. გამოკვლეული ცეოლითური მასალები საშუალებას იძლევა მოგვარდეს ანტიბიოტიკების გარემოში მოხვედრის პრობლემა ნაკლები დანახარჯებით, რაც ანტიბიოტიკური რეზიზსტენტობის დაძლევის მნიშვნელოვან წინგადადგმულ ნაბიჯად ჩაითვლება და მნიშვნელოვანია გარემოს დაბინძურების პრევენციისათვის. პროექტის ფარგლებში განხორციელებულ კვლევაში შემუშავებული იქნა  ახალი კომპლექსური მიდგომა, კერძოდ  ბუნებრივი მასალებისა და მათი მოდიფიცირებული ფორმების საფუძველზე ეფექტური სორბენტების შექმნა და მათი სორბციული უნარის შესწავლა ანალიზის ადსორბციული და ქრომატოგრაფიული მეთოდების გამოყენებით. პროექტის შედეგად შემუშავებული მეთოდოლოგია და მიდგომები მნიშვნელოვანია ამ მიმართულებით საერთაშორისო ასპარეზზე კვლევების განვითარებისთვის და მათი სამრეწველო მიზნებით გამოყენების თვალსაზრისით. პროექტის ფარგლებში ათვისებული იქნა სამკურნალწამლო პრეპარატების თანამედროვე ანალიზის  მიდგომები, ახალი ანალიზური ტექნიკა  სტანდარტები და ტექნოლოგიები. აღსანიშნავია  რომ პროექტის ფარგლებში მოხდა ადსორბციული, ქრომატოგრაფიული, ქიმიური,  სპექტული და რენტგენოფაზური ანალიზის მიმართულებით მომუშავე მაღალკვალიფიციური მკვლევრების  სამეცნიერო ჯგუფების კონსოლიდაცია, რომელსაც კიდევ ბევრი სხვა ინოვაციური კვლევის განხორციელების  შესაძლებლობა  გააჩნია.
სიტყვით გამოვიდნენ: აკადემიკოსი ვლადიმერ ციციშვილი, ქიმიის მეცნიერებათა დოქტორი  გიორგი წინწკალაძე, ქიმიის მეცნიერებათა  დოქტორი  ნანული დოლაბერიძე, ინსტიტუტის დირექტორი, ქიმიის მეცნიერებათა  დოქტორი ქეთევან ებრალიძე.  აღინიშნა, რომ პროექტი ჩატარებულია მაღალ მეცნიერულ დონეზე და  შემუშავებულ მეთოდიკას შეუძლია ჰპოვოს პრაქტიკული გამოყენებაც გარემოს დაცვის სფეროში.

Presentation of scientific results - "Natural zeolites in the adsorption process of wastewater purification from antibiotics”
On December 6, at Iv. Javakhishvili Tbilisi State University’s Petre Melikishvili Institute of Physical and Organic Chemistry presentation of the results of fundamental research grant call "Natural zeolites in the adsorption process of wastewater purification from antibiotics” was held.
The lecture - seminar was attended by the Institute's Administration: Director - Ketevan Ebralidze, Head of the Scientific Council - Vladimir Tsitsishvili, Academic Secretary - Manana Burjanadze, Staff of laboratory of Physio-chemical Process Research and the key personal of the grant. The presentation was led by Nino Pirtskhalava.
The speaker noted that all the tasks set forth in the project were fulfilled. On the basis of results of the project work, an effective laboratory adsorption method for purifying wastewater from antibiotics was developed and sorbents have been obtained. In the research carried out within the project a new complex approach has been developed, in particular, the creation of effective sorbents based on natural materials and their modified forms and their sorption ability using adsorption and chromatographic methods of analysis. It should be noted that the project has consolidated scientific teams of highly qualified researchers working in adsorption, chromatographic, chemical, spectral and X-ray analysis, which is capable of carrying out many other innovative researches.
Speaches: Academician Vladimir Tsitsishvili, Doctor of Chemistry Giorgi Tsintskaladze, Doctor of Chemistry Nanuli Dolaberidze, Director of the Institute, Doctor of Chemistry Ketevan Ebralidze. It was noted that the project was conducted at a high scientific level and developed methodology can also find practical application in the field of environmental protection.