საქართველო 2020 წელს ღონისძიებას „ევროპელ მკვლევართა ღამე“ შეუერთდება
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს და შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის მიერ წარდგენილმა პროექტმა “CAPTAIN: Science is the Captain”, რომელმაც მეცნიერების განვითარების ხელშეწყობის მიზნით, ევროკავშირის კვლევისა და ინოვაციის ჩარჩო პროგრამის “Horizon 2020” მარი სკლოდოვსკა-კიურის მიმართულების კონკურსზე „ევროპელ მკვლევართა ღამე“ გაიმარჯვა, სადაც 197 500 ევროს ღირებულების გრანტი მოიპოვა.
• ღონისძიება წარმოაჩენს კვლევის მრავალფეროვნებას და ხაზს უსვამს მეცნიერების კავშირს ყოველდღიურ ცხოვრებასთან;
• ღონისძიება მიზნად ისახავს ახალგაზრდების დაინტერესებას კვლევითი საქმიანობით;
„ევროპელ მკვლევართა ღამე“ ევროპული მეცნიერებისა და ინოვაციების ფართო მასშტაბის ფესტივალია, რომელიც ევროკავშირის წევრი ქვეყნებისა და “Horizon 2020” პროგრამის ასოცირებული ქვეყნების ათეულობით ქალაქში 2005 წლიდან იმართება.
მეცნიერების სისტემის განვითარება და სრულყოფა საქართველოს მთავრობის ერთ-ერთი უმთავრესი პრიორიტეტული მიმართულებაა, რადგან სწორედ მასში ისახება ქვეყნის მდგრადი ეკონომიკური განვითარებისა და ეფექტიანობის ზრდის პოტენციალი.

Georgia will join the "European Researchers' Night" event in 2020
The project "CAPTAIN: Science is the Captain" presented by the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia and Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia,for the promotion of the development of science, won"European Researchers' Night" call, within EU Research and Innovation Framework Programme"Horizon 2020” in the Marie Sklodowska-Curie direction, where it received a grant of 197,500 euros. The event highlights the diversity of research and emphasizes the connection between science and everyday life; The event aims to interest young people in research activities;
“European Researchers' Night” is a large-scale festival of European science and innovation that has been held in dozens of the cities of EU member states and in dozens of cities of “Horizon 2020”programme associated states since 2005.