საქართველოს სამეცნიერო საზოგადოების საყურადღებოდ!
მიმდინარე წლის ნოემბერში შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდი აცხადებს გამოყენებითი კვლევების საგრანტო პროგრამას (CARYS), რომელიც გახლავთ საქართველოს ეროვნული ინოვაციური ეკოსისტემის პროექტის (Georgia National Innovation Ecosysytem – GENIE) შემადგენელი ნაწილი და ხორციელდება მსოფლიო ბანკის დაფინანსებით.
პროგრამა მიზნად ისახავს ხელი შეუწყოს კერძო, საჯარო და აკადემიური სექტორის თანამშრომლობით ინოვაციურ საქმიანობას; ახალგაზრდა მეცნიერთა ჩართულობით კოლაბორაციული გამოყენებითი კვლევების განხორციელებას; კვლევითი და ტექნოლოგიების ტრანსფერის უნარების გაძლიერებას; იმ კომერციული და ტექნოლოგიური ტრანსფერის პოტენციალის მქონე ინოვაციური კვლევების გამოვლენას, განვითარებასა და დანერგვას, რომლებიც ორიენტირებულია საქართველოს სოციო-ეკონომიკური გამოწვევების გადაჭრაზე ან/და წარმოადგენს მსოფლიო მასშტაბის ინოვაციას.
გამოყენებითი კვლევების საგრანტო პროგრამის კონკურსში პროექტები შესაძლებელია წარდგენილ იქნეს შემდეგ სამეცნიერო მიმართულებებში:
გ) სამედიცინო და ჯანმრთელობის მეცნიერებები;
ე) სოციალური მეცნიერებები;
ვ) ჰუმანიტარული მეცნიერებები.
საკონკურსოდ წარდგენილი პროექტის მაქსიმალური ხანგრძლივობა არ უნდა აღემატებოდეს 12 თვეს, ხოლო მაქსიმალური ბიუჯეტი 250 000 ლარს. პროექტი ან პროექტით გათვალისწინებული აქტივობა არ შეიძლება იყოს უკვე განხორციელებული პროექტის ხელმძღვანელისა და/ან კვლევითი ჯგუფის მიერ რომელიმე (ეროვნული/საერთაშორისო) დონორი ორგანიზაციის დაფინანსებით.
კონკურსში მონაწილეობა და დაფინანსების მიღება ეზღუდება იმ პროექტებს, რომლებიც თემატურად დაკავშირებულია:
· სამხედრო ან ბირთვულ ტექნოლოგიებთან;
· სპირტის ან თამბაქოს წარმოებასთან (ნებადართულია მევენახეობა, მეღვინეობის თემაზე კვლევები);
კონკურსში მონაწილეობის უფლება აქვს მკვლევართა ჯგუფს (ძირითად პერსონალს), რომელსაც გააჩნია მასპინძელი ორგანიზაციის მხარდაჭერა კვლევისათვის საჭირო მატერიალურ-ტექნიკურ ბაზაზე წვდომისათვის. პროექტს უნდა ჰყავდეს სამეცნიერო ხელმძღვანელი, რომელიც არის სამეცნიერო-კვლევითი სექტორის წარმომადგენელი, ხოლო პროექტის ძირითადი პერსონალი უნდა
შედგებოდეს სამეცნიერო-კვლევითი და კერძო სექტორის წარმომადგენელი პირებისაგან. ძირითადი პერსონალის მინიმუმ 50%-ს უნდა შეადგენდნენ ახალგაზრდა მკვლევარები, ძირითადი პერსონალის არაუმეტეს 25% უნდა იყოს პროექტით გათვალისწინებული კვლევის შესაბამისი კერძო სექტორის წარმომადგენლები.
პროექტების შეფასება განხორციელდება ორ ეტაპად, რომელიც მოიცავს შეფასებას როგორც დამოუკიდებელი ექსპერტების, ასევე შესარჩევი კომისიის მიერ.

For Georgian Science Society
In November Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia announces Applied Research Grant Programme Call 2019 (CARYS), which is part of the Georgian National Innovation Ecosystem – GENIE and is implemented by the World Bank funding.
Programme aims to engage the private, public and academic sectors in innovation and digital economy development; Implement collaborative applied researches by young scientists; Strengthen research and technology transfer skills of young scientists; Implement technology transfer-oriented projects with the commercialization perspective;
In Applied Research Grant Programme Call projects can be submitted in following Academic Fields:
1. Natural Sciences
2. Engineering and technology
3. Medical and Health Sciences
4. Agricultural Sciences
5. Social Sciences
Project can not be extended for longer than 12 months, a total budget of 250 000 GEL is available for project implementation. Project or any other activity related to the particular Call cannot be funded repeatedly for the same researcher or a group of researchers by the donor organization.
Projects that are related to one of the below-mentioned field will not receive a Funding
- Military and Nuclear technologies
- Alcohol and Tobacco production (Viticulture and winemaking is permitted)
Group of researchers who are supported by the host organization (material-technical base for research) are eligible to participate. Project should be leaded by the principal investigator who is also a representative of scientific-research sector, while key personal is expected to be the representatives of both, scientific-research and private sectors. 50 % of the project’s key personal should be young researchers, project should involve representatives (no more than 25 % of the key personal) of the research-relevant private sectors.