“თანამედროვე რუსთველოლოგიური კვლევებით კომენტირებული ვეფხისტყაოსანი“
2018 წლის 30 აპრილს, ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში, გაიმართა შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის მიერ დაფინანსებული პროექტის ფარგლებში შექმნილი მონოგრაფიის -“თანამედროვე რუსთველოლოგიური კვლევებით კომენტირებული ვეფხისტყაოსნის“ პრეზენტაცია.
პროექტის სამეცნიერო ხელმძღვანელია ე. ხინთიბიძე, ხოლო ძირითადი შემსრულებლები დ. თვალთვაძე და ზ. ხინთიბიძე. პროექტის ფარგლებში შეიქმნა და გამოქვეყნდა 12 სამეცნიერო სტატია, წაკითხულ იქნა 8 მოხსენება სხვადასხვა სამეცნიერო ფორუმზე და ჩატარდა სამი პრეზენტაცია.მონოგრაფია შედგება 250-მდე კომენტარისაგან. კომენტარები გარკვეულწილად არაერთგვაროვანია. არის შედარებით მცირე ზომისა და სირთულის განმარტებები და არის ვრცელი და საკმაოდ რთული კვლევებიც განსამარტავი საკითხის სირთულიდან გამომდინარე. მონოგრაფიის ავტორი პროფესორი ე. ხინთიბიძეა, მაგრამ მონოგრაფიაში შესულია ასევე პროფესორ დ. თვალთვაძის განმარტებები ვეფხისტყაოსნის ენობრივ საკითხებთან დაკავშირებით და პროფესორ ზ. ხინთიბიძის კვლევები ვეფხისტყაოსნის მიმართების თაობაზე ანტიკურ მწერლობასთან. ყველა ამგვარ შემთხვევებში კომენტარის ბოლოს არის მითითება ავტორზე.

The Man in the Panther’s Skin" – research with comments based on the modern Rustvelology Studies
On April 30, 2018 the presentation of the monography created in the framework of the project funded by SRNSFG titled “The Man in the Panther’s Skin" with the comments/remarks based on modern Rustvelology Studies”, was held at Ivane Javakhishvili Tbilisi State University.
The Principal Investigator is E. Khintibidze, and D. Tvaltvadze and Z. Khintadze are the key personnel of the project. It is noteworthy that 12 scientific articles were published, 8 scientific papers were presented at different scientific fora, as well as 3 presentations were held in frame of the funded project.
Monography contains approximately 250 comments in total. The comments in the project are rather different. There are relatively short and less complex definitions as well as broader and complicated descriptions used in the project. The author of the monography is Professor E. Khintibidze, but the work also includes comments by the Professor Z. Khintibidze in terms of the ancient literature. The author is indicated in each of such remark in the project. Monography can be accessed via the link.