„თბილისური ვერცხლის ჭურჭელი სანკტ-პეტერბურგის მუზეუმების კოლექციიდან“
2019 წლის 4 დეკემბერს გაიმართა ხელოვნებათმცოდნეობის დოქტორის - ანა შანშიაშვილის საჯარო ლექცია „თბილისური ვერცხლის ჭურჭელი სანკტ-პეტერბურგის მუზეუმების კოლექციიდან“.
ლექცია გაიმართა შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის მიერ დაფინანსებული პროექტის (FR17-503 - "ქართული მოძრავი კულტურული მემკვიდრეობის ვირტუალური ანასტილოსი სანკტ-პეტერბურგის მუზეუმებში დაცული კოლექციების კვლევის საფუძველზე. წამყვანი ორგანიზაცია: თბილისის სახელმწიფო სამხატვრო აკადემია. სამეცნიერო ხელმძღვანელი: პროფ. კლარა/ინგა ქარაია) ფარგლებში.
სანკტ-პეტერბურგის მუზეუმებში, კერძოდ, რუსეთის ეთნოგრაფიულ მუზეუმსა და სახელმწიფო ერმიტაჟში დაცულია XIX ს. თბილისური ვერცხლის ჭურჭლის საკმაოდ დიდი კოლექცია, რომლის შეპირისპირება საქართველოს მუზეუმებსა და კერძო კოლექციებთან, ანასტილოსის საინტერესო მაგალითს წარმოადგენს. კერძოდ, ერმიტაჟის კოლექციაში ვხვდებით ეკატერინე ჭავჭავაძის ნაქონ ყარყარას, რაც ერთიან კოლექციას ქმნის ქუთაისის ისტორიული მუზეუმის კოლექციასთან (დადიანების კუთვნილი ვერცხლეულობა) ერთად; რუსეთის ეთნოგრაფიულ მუზეუმში დაცული ვერცხლის სინის პირდაპირი პარალელი ინახება შატო მუხრანის კოლექციაში, ხოლო ერმიტაჟის სომხური კოლექციის დარბაზში გამოფენილი ვერცხლის სურებისა და ფიალების შედარება პარალელურ მასალასთან (კერძო კოლექციები, გ. ელიავას სახ. მარტვილის მხარეთმცოდნეობის მუზეუმის კოლექცია), უდავოს ხდის იმ ფაქტს, რომ ეს ჭურჭელიც თბილისურ სკოლას მიეკუთვნება. ცალკე უნდა გამოიყოს თავისი იკონოგრაფიით გამორჩეული რამდენიმე ნივთი რუსეთის ეთნოგრაფიული მუზეუმის კოლექციიდან. მაგალითად, ყარყარა უნიკალური ეროტიკული სცენით, რომლის ფართო კულტუროლოგიურ კონტექსტში ანალიზს საინტერესო დასკვნებამდე მივყავართ.
მოხსენებაზე წარმოდგენილი იყო ავტორისეული დაკვირვებები და მოსაზრებები სანკტ-პეტერბურგის მუზეუმებში ვერცხლის ჭურჭლის თემატურ-იკონოგრაფიული წყაროების შესახებ, რაც, თავის მხრივ, გამყარებული იქნა პარალელური მასალის ანალიზით.

On December 4, 2019, a public lecture "Tbilisian Silver vessel from St. Petersburg Museum collection" was held by Dr. Ana Shanshiashvili, Doctor of Art Studies.
The lecture was held within the framework of a project (FR17-503 - "Virtual Anastilos of the Georgian Moving Cultural Heritage based on the Research of Collections Preserved in the St. Petersburg Museums. Leading Organization: Tbilisi State Academy of Arts. Scientific Coordinator: Prof. Clara/Inga Karaia) funded by the Shota Rustaveli Foundation.
In St. Petersburg museums, in particular in Russian Museum of Ethnography and the State Hermitage, rather large collection of Tbilisi silver vessels from 19th century is preserved, which contrast with Georgian museums and private collections is an interesting example of Anastilos. Particularly, in the Hermitage Collection we can see Karkara of Ekaterine Chavchavadze, which creates a united collection together with the collection of Kutaisi Historical Museum (Dadiani silverware); A direct parallel to the silver tray preserved in the Russian Museum of Ethnography is preserved in the Chateau Mukhrani collection, in the Hermitage’s Armenian Collection Hall silver surahs and pines are exhibited whose comparison with parallel vessels (Private collections, G. Eliava St. The Martial Arts Museum Collection) undoubtedly indicates that these vessels also belong to the Tbilisi school. Separately should be mentioned some things distinguished by its iconography from the Russian Ethnography Museum collection. Karkara, for example, with its unique erotic scene, whose analysis in the broader cultural context leads to interesting conclusions.
On the report was presented author’s observations and thoughts on the thematic-iconographic sources of silverware in the St. Petersburg museums, which in turn were supported by an analysis of parallel material.