თურქეთის სამეცნიერო და ტექნოლოგიური კვლევის საბჭოს (TUBITAK) პრეზიდენტის ვიზიტი განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროში
22 ივლისს საქართველოს სამუშაო ვიზიტით ეწვია თურქეთის სამეცნიერო და ტექნოლოგიური კვლევის საბჭოს (TUBITAK) პრეზიდენტი, პროფ. არიფ ერგინი.
ვიზიტის ფარგლებში, შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის ორგანიზებით, თურქეთსა და საქართველოს მხარეებს შორის თანამშრომლობის გაღრმავების მიზნით, შეხვედრები გაიმართა საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროში და შოთა რუსთაველის ეროვნულ სამეცნიერო ფონდში.
22 ივლისს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროში შეხვედრას ეწრებოდნენ: პროფ. არიფ ერგინი, თურქეთის სამეცნიერო და ტექნოლოგიური კვლევის საბჭოს (TUBITAK) საერთაშორისო ურთიერთობათა დირექტორატის წარმომადგენელი, ევროკავშირის ჩარჩო პროგრამების დეპარტამენტის ხელმძღვანელი ქ-ნი სელდა ულუტასი და საქართველოში თურქეთის რესპუბლიკის ელჩის მოვალეობის შემსრულებელი, ქ-ნი მუთებერ კილიჩი. საქართველოს მხრიდან შეხვედრას ესწრებოდნენ: განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე ბ-ნი თეიმურაზ მურღულია, სამინისტროს სტრატეგიული დაგეგმვისა და საერთაშორისო ურთიერთობების დეპარტამენტის ხელმძღვანელი ბ-ნი კახა ხანდოლიშვილი, შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის გენერალური დირექტორი ქ-ნი მანანა (მაკო) მიქაბერიძე და ფონდის საერთაშორისო ურთოერთობებისა და ფონდების მოზიდვის სამსახურის უფროსი ქ-ნი მარიამ ქებურია.
მხარეებმა განიხილეს ორ ქვეყანას შორის სამეცნიერო თანამშრომლობის გაღრმავების პერსპექტივები, მიმდინარე ორმხირივი თანამშრომლობის გაფართოების შესაძლებლობები. თურქეთის მხარემ გამოხატა მზაობა, საქართველოს შესაბამის ინსტიტუციებს გაუზიაროს გამოცდილება პროგრამა ,,ჰორიზონტი 2020“-ში მეცნიერთა ჩართულობის გაზრდის კუთხით. ამ მიზნით, თურქეთის სამეცნიერო და ტექნოლოგიური კვლევის საბჭოს დელეგაციამ სპეციალური კონცეფცია შეიმუშავა და შოთა რუსთაველის ეროვნულ სამეცნიერო ფონდს კონკრეტული აქტივობების ერთობლივად დაგეგმვისკენ მოუწოდა. ბატონმა თეიმურაზ მურღულიამ პროფ. არიფ ერგინი საქართველოში, სექტემბერში დაგეგმილ სამეცნიერო ფესტივალზე მიიწვია.

Visit of the President of Scientific and Technological Research Council of Turkey (TUBITAK) at the Ministry of Education and Science of Georgia
On July 22nd ,  within the framework of the visit of the President of Turkish Scientific and Technological Research Council (TUBITAK) Prof. Arif Ergin, Shota Rustaveli National Science Foundation (SRNSF) organized meetings with the Ministry of Education and Science of Georgia and the Shota Rustaveli National Science Foundation in order to deepen the cooperation between Turkey and Georgia.
the visit,
The attendees of the meeting at the Ministry of Education and Science included: Prof. Arif Ergin, a representative of the International Relations Directorate of the Turkish Scientific and Technological Research Board (TUBITAK), a Head of the EU Framework Program Department Ms. Selda Ulutas and the Acting Ambassador of the Republic of Turkey to Georgia, Ms. Muteber Kilichi. Representetives from the Georgian side included: Mr. Teimuraz Murghulia, Deputy Minister of Education and Science, Mr. Kakha Khandolishvili, Head of Strategic Planning and International Relations Department of the Ministry, Mr. Manana (Mako) Makaberidze, Director General of Shota Rustaveli National Science Foundation and Ms. Mariam Keburia, Head of the Foreign Relations and Fundraising Office of SRNSF.
The attendees of the meeting discussed the prospects of deepening scientific cooperation between the two countries and the possibilities of expanding ongoing bilateral cooperation. The Turkish side has expressed readiness to share the experience to relevant institutions of Georgia to enhance the involvement of Georgian scientists in the EU Framework programme " Horizon 2020". For this purpose, the delegation of the Turkish Scientific and Technological Research Council developed a special concept and requested the Shota Rustaveli National Science Foundation to plan joint specific activities. Mr. Teimuraz Murgulia invited Prof. Arif Ergin to the scientific festival of Georgia planned in September, 2017.