ევროპული კვლევების საბჭოს (ERC) 2019 წლის პროგრამა და ცვლილებები
შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდი ავრცელებს ინფორმაციას ევროპული კვლევების საბჭოს (ERC) 2019 წლის სამუშაო პროგრამისა და მასში განხორციელებულ ცვლილებების შესახებ. სამუშაო პროგრამა მუშავდება ევროპული კვლევების საბჭოს (ERC) მიერ და მას ამტკიცებს ევროპული კომისია.
2019 წლის პროგრამის დამტკიცება დაგეგმილი იყო ივლისის თვეში, რაც შეიცვალა და აღნიშნული საგრანტო სქემის განხორციელდება ამ ეტაპზე დაგეგმილია სექტემბრის თვეში.
პროგრამა ითვალისწინებს რამდენიმე ცვლილებას, მაგალითად: Starting Grant 2019 გამოცხადდება ივლისის ნაცვლად, პროგრამის დამტკიცების შემდგომ. გარდა ამისა კონკურსი ღია იქნება უფრო მოკლე პერიოდის განმავლობაში, ვიდრე გასულ წელს და განაცხადების მიღების ბოლო დღედ, ამ ეტაპისთვის განსაზღვრულია 2018 წლის 17 ოქტომბერს.
Synergy Grant 2019 – გამოცხადება დაგეგმილი იყო იყო 2018 წლის ივლისის თვეში და გადაინაცვლა პროგრამის დამტკიცების შემდგომი პერიოდისთვის. აღნიშნული კონკურსი მოკლე პერიოდში იქნება ღია, გასულ წელთან შედარებით და განაცხადების მიღების ბოლო დ ამ ეტაპისთვის განსაზღვრულია 2018 წლის 8 ნოემბერი.
ევროპული კვლევების საბჭოს (ERC) 2019 წლის სამუშაო პროგრამა შემუშავებულია სამეცნიერო საბჭოს მიერ, და საჭიროებს დამტკიცებას ევროკომისიის მხრიდან.
2019 წლის პროგრამა გასული წლის პროგრამის მსგავსია, თუმცა სამეცნიერო საბჭოს მიერ მასში მცირედი ცვლილებები იქნა განხორციელებული.

ERC 2019 Working Programme and Expected Changes To ERC calls
Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia disseminates information about the European Research Council (ERC) working programme which is established by the Scientific Council of the ERC and subsequently adopted by the European Commission. The adoption of the 2019 ERC Work Programme, originally planned for mid-July, is expected in mid-September. An update on the expected opening date will be posted on this website on 4 September.
The 2019 Starting Grant call, which was expected to be opened in mid-July, will open upon Work Programme adoption. The Starting Grant call will be open for a shorter time than usual, as the call closure date is expected to be 17 October 2018.
The 2019 Synergy Grant call, which was expected to be opened also in mid-July, will open upon Work Programme adoption. The Synergy Grant call will be open for a shorter time than usual, as the call closure date is expected to be 8 November 2018.
The ERC Work Programme 2019 has been established by the Scientific Council but not yet adopted by the European Commission. The Work Programme established by the Scientific Council is similar to the Work Programme 2018. However, the Scientific Council has decided on the introduction of some novelties.