„ახალი მეთოდიკით აგებული მსოლიო დონის 3D სტერეოსკოპული კონკურენტ უნარიანი აგრეგატის შექმნა"
2014 წლისგამოყენებითი კვლევების საგრანტო კონკურსში გამარჯვებული პროექტი სახელწოდებით : “GS-3D” სტერეოსკოპიაში ინოვაციური მეთოდოლოგიის საფუძველზე აგებული GS-150-3D მოწყობილობა"
- პროექტის ხელმძღვანელი;
გივი ლოლაძე სტუ ასოც. პროფესორი, დოქტორი
- ძირითადი პერსონალი;
ზაზა ლომიძე საუნივერსიტეტო ცენტრი „3D სტერეოსკოპული ტექნოლოგიების განვითარების ცენტრი“-ის ხელმძღვანელი
ახალი ხედვა სტერეოსკოპიაში, 3დ-ში ეს არის ქართული სტერეოსკოპია „GS 3D“ რომელიც, მოახდენს რევოლუციას მსოფლიოში, 3დ-სტერეო ტექნოლოგიებში.
ჩვენ მიერ შექმნილი სტერეოსკოპული გამოსახულებების მიზანი არის არამარტო იმის დანახვა ადამიანის მხრიდან ეკრანის სიბრტყეზე, რასაც ის ბუნებრივად ხედავს, არამედ იმისაც, რასაც ის ბუნებრივად ვერ ხედავს, ანუ ადამიანს საშუალება უნდა მივცეთ დაინახოს სტერეოსკოპიაში, ე.ი. მოცულობაში – საგნებს შორის მანძილები გაცილებით უფრო დიდ მანძილებზე, მოცემული ეკრანის სიბრტყეზე. აქედან გამომდინარე, ჩვენ დავისახეთ მიზნად შეგვექმნა ისეთი აგრეგატი (Rig) , რომელიც უზრუნველყოფდა სტერეოსკოპულ სხვადასხვა დიაპაზონების ცვლილების საშუალებას რეალურ დროში ობიექტების გადაღების დროს.
სტერეოსკოპული გამოსახულებები ამ მეთოდოკის მიხედვით გადადის სხვებისგან განსხვავებულ სხვა 3დ სივრცეში, რომელიც საშუალებას აძლევს მაყურებელს დაინახოს სტერეოსკოპული გამოსახულებები სატელევიზიო ან კინოეკრანზე ისეთი ხედვით, რომელიც მაყურებელს (ადამიანს) არ შეუძლია დაინახოს მსოფლიოში აპრობირებული ჩვეულებრივი 3დ გადაღებების დროს.
ასეთი მეთოდოლოგია – თანამედროვე ხედვით ხელს შეუწყობს 3დ ტელეარხების განვითარებას როგორც მსოფლიოში, ასევე საქართველოში, ვინაიდან აქამდე ცნობილი 3დ მეთოდოლოგია გამოირჩევა მისი სიძვირით და არასრული სტერეოსკოპული გამოსახულებების მიღებით.
ჩვენ მიერ შექმნილი ახალი ხედვის მეთოდოლოგია და ამისათვის შექმნილი GS-150-3D აგრეგატი, როგორც აღვნიშნეთ განავითარებს და წინ წასწევს კინოინდუსტრიას, მისცემს მას საშუალებას საქართველოში გადაღებული ფილმებით მონაწილეობა მიიღოს მსოფლიოში ცნობილ 3დ კინოფესტივალებზე და ამით ხელს შეუწყობს შემოსავლების ზრდას.
სტერეოსკოპული მოწყობილობა აადვილებს 3დ სტერეოსკოპულ ვიდეო გადაღებებს, მოხმარებაში არის მარტივი, ამცირებს გადაღების თვით ღირებულებას და აძლევს საშუალებას რომ, მომხმარებელმა 3დ ტელევიზორში დაინახოს მოცულობითი გამოსახულება, რასაც ის ბუნებრივად ხედავს, არამედ იმისაც, რასაც ის ბუნებრივად ვერ ხედავს, ანუ ადამიანს საშუალება აქვს დაინახოს სტერეოსკოპიაში, ე.ი. მოცულობაში - საგნებს შორის მანძილები გაცილებით უფრო დიდ მანძილებზე. აქედან გამომდინარე, ჩვენ დავისახეთ მიზნად შეგვექმნა ისეთი აგრეგატი (Rig), რომელიც უზრუნველყოფდა სტერეოსკოპულ სხვადასხვა დიაპაზონების ცვლილების საშუალებას რეალურ დროში - ობიექტების გადაღების დროს და შეამცირებდა გადაღების, ტრანსლეაციის წარმოების თვითღირებულებას.
ჩვენს მიერ გამოგანებული მეთოდოლოგიით და მასთან დაკავშირებული მოწყობილობის საშუალებით, შეგვიძლია გადავიღოთ 3დ სტერეოსკოპული ვიდეო ან ფოტო, სადაც ბევრად უკეთესად და სრულყოფილად აღიქმნება მოცულობითი გამოსახულება ეკრანის სიბრტყეზე, (ვიდეო რგოლში ნაჩვენებია ქალაქის და ლანშაფტების „GS 3D“ ვიდეო გამოსახულებები, სადაც თქვენ შესძლებთ დაინახოთ მოცულობა, განანსხვავოდ საგნებს შორის მანძილები რომლებიც დაშორებული არიან ადამიანის თვალიდან 10-მეტრიდან 1200-მეტრამდე, ეს სრულებით ახალი დაუვიწყარი სასიამოვნო დასანახია და ახალ სასიამოვნო შთაბეჭდილებებს დაგიტოვებთ GS 3D-ზე, 3დ ვიდეოს ნახვა 3დ სმარტ ტელევიზორში, ნახავთ აქ: https://www.youtube.com/watch?v=bB7Id0iZoDw , ხოლო ჩვეულებრივ ტელევიზორებში სადაც გამოიყენება წითელი-ლერჯი ანუ ანაგლიფური სათვალე, ნახავთ აქ: https://www.youtube.com/watch?v=i9z7ugNOHxI ) ვიდრე უცხოელების მიერ გადაღებულ 3დ ვიდეო თუ ფოტო მასალებში.
მოწყობილობის სამუშაოდ გამზადაბა და დარეგულირება (დარეგულირებაში იგულისხმება მარცხენა და მარჯვენა ვიდეო გამოსახულებების ვერტიკალური და ჰორიზონტალური ხაზების თანხვედრა) შესაძლებელია 5 წთ-ში, ( მასალა იხილედ აქ: https://www.youtube.com/watch?v=J7Kg-aRQATg ) მასზე სამუშაოდ საჭიროა ერთი 3D ოპერატორი, რომელიც მთლიანად აკონტროლებს GS 3D ვიდეო გადაღებას, მისი მეშვეობით ვარეგულირებთ სტერეო ბაზას და კონვერგენციას, ერთდროულად და ასევე ერთმანეთისაგან დამოუკიდებლადაც, ისე როგორც მოითხოვს GS 3D მეთოდოლოგია გადაღების მსვლელობის დროს. მოწყობილობა უნივერსალურია და მასზე შეიძლება დავამაგროთ ყველანაირი 7 კილოგრამამდე ვიდეო კამერები. მოძრავი ორი პლათფორმა იმართება ელექტრონულად, დისტანციური პულტით რომელიც, დამაგრებულია შტატივზე.

Creation of the New Methodology Based World-Class 3D Stereoscopic Competitive Aggregate
New Vision stereoscopic in 3D, this is Georgian stereoscopic "GS 3D", which will be the revolution in the world in 3D stereo technology.
The goal of stereoscopic image created by us is not only to let human see on the screen plan what he naturally sees but also that he actually is not able to see. So we have to enable human to see on the given screen plane the distances between subjects in the stereoscopy (i.e. volumetric image) at much more long range. Bases on this fact we set a goal to create suck Rig, which would provide an opportunity for change of different stereoscopic ranges in real time while shooting the objects.
According to this technique stereoscopic images pass into other 3D space distinguished from every other that enables viewer to see stereoscopic images on TV or cinema screen in such a view, which the spectator can’t seen during ordinary 3D shooting tested worldwide.
Suck technique – with its modern vision will promote development of 3D TV channels both in the world and in Georgia, since 3D technique known before is characterized by expensiveness and getting the incomplete stereoscopic image.
As we already mentioned, new vision methodology created by us and GS-150-30 unit invented for these purposes will develop and promote the local movie industry, will give it the opportunity totake part in worldwide known 3D movie festival with films done in Georgia and hence to promote increase of income.
Stereoscopic device makes 3D stereoscopic photography simpler, it is easy to use, reduces self cost of shooting, affords user to see in 3D TV-set the volume (three-dimensional) images that he/she can naturally see, but also those images that he/she can’t naturally see, so the human has an opportunity to see in stereoscopy, i.e. in a volume – the distance between subjects at far more distances. Based on this fact we have set a goal to create such unit (RIG), which would ensure possibility of change of different stereoscopic ranges in a real time – during object shooting and would reduce the self cost of shooting and broadcast.
With the use of methodology developed by us and by means of related device we can shoot 3D stereoscopic video or photo, on which the volume image will be far better and completely perceived on screen plane (“GS 3D” video images of the city and landscapes are shown in video clip, where you can see the volumetry, differ the distances between subjects, which are distanced from human eye by 10-1200 meters. This is a brand new unforgettable pleasant sight and you will be pleasantly impressed byGS 3D. You can see 3D video on 3D Smart TV-set right here: https://www.youtube.com/watch?v=bB7Id0iZoDw, while in ordinary TV-set, where red-blue or anaglyph glasses are used, you can see it here:   https://www.youtube.com/watch?v=i9z7ugNOHxI) than in 3D video and photo materials photographed by foreigners.
Device preparation for work and its adjustment (that means coincidence of vertical and horizontal lines of the left and right video images) is possible in 5 minutes (see materials here: https://www.youtube.com/watch?v=J7Kg-aRQATg). Only one 3D-cameraman, who can completely control GS 3D shooting, is necessary for its operation, and thanks to it we can adjust stereo base and convergence, simultaneously and independently of each other in such a manner that is required by GS 3D methodology in the course of shooting. This device is versatile and any video cameras with up to 7 kg weight can be attached to it. Two movable platforms are controlled electronically, by remote control panel, which is anchored to stand rod.