არაპირდაპირი ელექტროქიმიური აღდგენისა და დაჟანგვის მეთოდით ცეოლიტების მოდიფიცირების ტექნოლოგიის დამუშავება
გამოყენებითი კვლევებისათვის სახელმწიფო სამეცნიერო გრანტების 2013 წლის კონკურსის გამარჯვებული პროექტი სახელწოდებით: არაპირდაპირი ელექტროქიმიური აღდგენისა და დაჟანგვის მეთოდით ცეოლიტების მოდიფიცირების ტექნოლოგიის დამუშავება.
პროექტის ხელმძღვანელი: ჯემალ შენგელია
ძირითადი პერსონალი: თამაზ აგლაძე, მარინე დონაძე, მაია გაბრიჩიძე, შალვა კიკაბიძე, არჩილ ბენაშვილი, ლევან ბერიაშვილი.
პროექტის მიზანს წარმოადგენდა მავნე მინერალური მინარევებისა და ბაქტერიებისაგან სასმელი წყლის გასაწმენდად მანგანუმის დიოქსიდით და ლითონური ვერცხლით მოდიფიცირებული მფილტრავი მასალის მიღების ტექნოლოგიის დამუშავება და გამოცდა.
პროექტის შესრულების შედეგად განხორციელდა ორი ძირითადი ტექნოლოგიური სიახლე:
• შემუშავდა ბუნებრივი ცეოლიტის კლინოპტილოლიტის და თიხების ბაზაზე ახალი ტიპის მფილტრავი მასალის - ცეოლიტიანი ფოროვანი კერამიკის დამზადების ტექნოლოგია.
• შემუშავდა ცეოლიტიანი ფოროვანი კერამიკის აქტიური კომპონენტებით - მანგანუმის დიოქსიდითა და ლითონური ვერცხლით მოდიფიცირების ორიგინალური ტექნოლოგია, რომელსაც საფუძვლად დაედო არაპირდაპირი ელექტროქიმიური დაჟანგვისა და აღდგენის მეთოდი.
ორივე ტიპის ფილტრი გამოიცადა წყლის გაწმენდის პროცესში. დადგინდა, რომ მანგანუმის დიოქსიდით მოდიფიცირებული ცეოლიტიანი ფოროვანი კერამიკული ფილტრი ეფექტურად წმენდს სასმელ წყალს მანგანუმის, რკინისა და დარიშხანის იონებისაგან. ხელოვნურად დაბინძურებული მოდელური სასმელი წყლის (იონების შემცველობა 1-2 რიგით აღემატებოდა ზღვრულ დასაშვებ კონცენტრაციას) ფილტრში გატარების შედეგად ამ იონების კონცენტრაცია ევროპის კავშირის საბჭოს დირექტივით გათვალისწინებულ ნორმამდე შემცირდა. ასევე, დადასტურდა ლითონური ვერცხლით მოდიფიცირებული ცეოლიტიანი ფოროვანი კერამიკული ფილტრის ფაკულტატიური ანაერობული (მათ შორის E.coli) და აერობული ბაქტერიებისაგან სასმელი წყლის გაწმენდის პროცესში გამოყენების შესაძლებლობა. ხელოვნურად ძლიერ დაბინძურებული სასმელი წყლის (კოლიინდექსი აღემატებოდა 1100) ფილტრში გატარების შედეგად კოლიინდექსი და მიკრობული რიცხვი ნორმამდე შემცირდა: კოლიინდექსი ნაკლებია 3-ზე, ხოლო მიკრობული რიცხვი - 10 კოლონიაწარმომქმნელ ერთეულზე.
ფილტრების დასამზადებლად გამოიყენება მხოლოდ სამამულო ნედლეული: ხეკორძულას (მცხეთის რაიონი) საბადოს ცეოლიტი კლინოპტილონიტი; შროშის (ზესტაფონის რაიონი) წითელი და თეთრი თიხა; რუსთავის სს ‘’აზოტი“-ს აზოტმჟავა; ჭიათურის მანგანუმისა და მადნეულის ხალკოპირიტული მადნები.
ფილტრების გამოყენება შესაძლებელია აღნიშნული მინარევებით და ბაქტერიებით დაბინძურებული მაღალი რისკის ზონებში (ჭიათურისა და ურავის სამრეწველო აუზი, კოროზიული მილსადენები, ბუნებრივი და ხელოვნური წყალსაცავები) საყოფაცხოვრებო პირობებში უსაფრთხო სასმელი წყლის პრობლების გადასაჭრელად.
პროექტის ფარგლებში შესრულებულ ტექნოლოგიურ სიახლეებზე საქპატენტის მიერ გაცემულია ოთხი პატენტი და გამოქვეყნებულია ორი სამეცნიერო სტატია.

Development of technology for modification of zeolites by indirect electrochemical redox method
The goal of the project was development and testing of technology to receive filtering material   modified by manganese dioxide and metallic argentum for cleaning drinking water from harmful mineral admixes and bacteria.
As a result of Project fulfillment two main technological novelties were implemented:
• Technology was developed for fabrication of new type filtering material: zeolite-containing porous ceramics on the basis of natural zeolite clinoptilolite  and clays.
• Original technology was developed for modification of zeolite-containing porous ceramics with active components, manganese dioxide and metallic argentums, which was based on indirect electrochemical redox method.
Both types of filters were tested in the process of water cleaning. It was proved that zeolite-containing porous ceramic filter modified by manganese dioxide efficiently cleans drinking water from manganese, ferric and arsenic ions. After filtering of artificially polluted model drinking water   (ion concentration exceeded the maximum permissible level by 1-2 order) concentration of these ions  was reduced to  the norm stipulated by European Union Commission Directives. The feasibility of application of zeolite-containing porous ceramic filter modified by metallic silver in the process of cleaning of water from facultative anaerobic (inclusive E.coli) and aerobic bacteria was also proved. As a result of filtering of artificially extremely contaminated drinking water (coli index exceeded 1100) coli index and microbial number decreased to the norm: coli index was less than 3, while microbial number – 10 colony forming units.
For fabrication of filters only local raw material was used: zeolite, clinoptilolite of Khekordzula (Mtskheta region) deposit; red and white clay of Shrosha (Zestafoni region); nitric acid of JSC “Azoti” of Rustavi; Manganese of Chiatura and chalcopyrite ores of Madneuli.
Filters can be used in the high risk zones polluted with the above stated admixes and bacteria (Chiatura and Uravi industrial basin, corrosive pipelines, natural and artificial water reservoirs) to resolve problem of harmless drinking water in household conditions.
Four patents were issued by the “SakPatent” for technological novelties implemented within the frames of the Project and two scientific papers were published.