დაბალი ღირებულებისა და კონკურენტუნარიანი სპორების წარმომქმნელი პრობიოტიკების წარმოების ტექნოლოგიების შემუშავება და კომერციალიზაცია
პროექტი № AR/106/7-280/14 (2015-2017),  გამოყენებითი კვლევების საგრანტო კონკურსი, ხელმძღვანელი - საქართველოს აგრარული უნივერსიტეტის პროფესორი ვლადიმერ ელისაშვილი, მონაწილეები - აკადემიური დოქტორები ევა ქაჩლიშვილი, თამარ ხარძიანი, ვიოლეტა ბერიკაშვილი,მაია ხუციშვილი - მაისურაძე, ფონდიდან მოთხოვნლი თანხის რაოდენობა შეადგენდა 119 990 ლარს.
პროექტის მიზანს წარმოადგენდა დაბალი ღირებულებისა და კონკურენტუნარიანი ტექნოლოგიის შემუშავება პრობიოტიკული პრეპარატების მისაღებად და მათი გამოყენება მეცხოველეობასა და მეფრინველეობაში, როგორც ბუნებრივი დამცავი ბარიერის ცხოველებსა და ინფექციურ აგენტებს შორის, რაც ყველაზე რეალური ბუნებრივი ალტერნატივაა ტრადიციული ანტიბიოტიკებით თერაპიისა, ცხოველთა პროდუქტიულობის გაძლიერებისა და პროდუქციის უსაფრთხოების გაუმჯობესებისთვის.
გამოყენებული იქნა სპორების წარმომქმნელი Bacillus subtilis  KATMIRA 1933 და Bacillus amyloliquefaciens B-1895. ფუნდამენტურმა კვლევებმა პირველად გამოავლინეს ბაქტერიების ფიზიოლოგიური თავისებურები მცენარეული სუბსტრატების სიღრმული და მყარფაზოვანი ფერმენტაციის პირობებში. დადგინდა კულტივირების პირობები (ზრდის სუბსტრატი, ნახშირბადის და აზოტის წყარო და მათი კონცენტრაციები, სპეციფიური დანამატები და სტიმულატორები), რომლებიც უზრუნველყოფენ სპორების მაღალ გამოსავლიანობას. შედეგად, მიღწეული იქნა მსოფლიოში სპორების უმაღლესი  გამოსავლიანობა: 1011/მლ - სიღრმული ფერმენტაციისას, 1012/გ სუბსტრატზე - მყარფაზოვანი ფერმენტაციისას. ბაცილების კულტივირება მასშტაბირებული იქნა 7 ლიტრიან ლაბორატორიულ ფერმენტიორში (სიღრმული კულტივირება) და საპილოტო დონემდე მყარფაზოვანი ფერმენტაციისას. დამზადებული პრობიოტიკული პრეპარატები ტესტირებული იქნა როგორც საკვები დანამატი მეფრინველეობისთვის და მეცხოველეობისთვის. ანტიბიოტიკებთან შედარებით პრობიოტიკული პრეპარატები ზრდიდა ბროილერის პროდუქტიულობას, ამცირებდა საკვების ხარჯს და ფრინველის დაცემას და საერთო ჯამში ზრდიდა ევროპულ ინდექსს.
შექმნილი პრობიოტიკების წარმოების დაბალი ღირებულების და კონკურენტუნარიან ტექნოლოგიებს ფლობს საქართველოს აგრარული უნივერსიტეტის მეცხოველეობისა და საკვებწარმოების ინსტიტუტი. ამჟამად მზადდება შესაბამისი დოკუმენტაცია ტექნოლოგიების კომერციალიზაციისთვის ახლად შექმნილ ბიოტექნოლოგიურ წარმოებაში.
საგრანტო პროექტის ფარგლებში მიღებული შედეგები წარდგენილ იქნა  საერთაშორისო კონფერენციებზე (ბიოტექნოლოგიის მე-17 ევროპულ კონგრესზე, კრაკოვი, პოლონეთი, 2016; პრობიოტიკებისა და პრებიოტიკების საერთაშორისო კონფერენციაზე,  ბუდაპეშტი, უნგრეთი, 2017) და სამ სტატიაში რეცენზირებად ჟურნალებში.

probiotics production
The project № AR/106/7-280/14 (2015-2017), applied research grants, manager – Prof. of the Agricultural University of Georgia Vladimir Elisashvili, the participants – Drs. Eva Kachlishvili, Tamar Khardziani, Violeta Berikashvili, Maia Khutsishvili – Maisuradze, amount of the fund: 119 990 GEL.
The project goal was to develop a low cost and competitive technology for spore-forming probiotic production and their use in animal husbandry and poultry farming as a natural protective barrier between animals and infectious agents, which is a real natural alternative to traditional antibiotic therapy, increasing animal productivity and improving product safety. Bacillus subtilis KATMIRA 1933 and Bacillus amyloliquefaciens B-1895 were used for spore production. Fundamental studies for the first time revealed the physiological peculiarities of bacteria in submerged and solid-state fermentations of plant raw materials. Cultivation conditions (growth substrate, carbon and nitrogen source and their concentrations, specific supplements and stimulators) have been established to provide high yields of spores. As a result, the highest over the world spore yields were achieved: 1011/ml - in submerged fermentation and 1012/g substrate - during solid-state fermentation. The bacilli cultivation was scaled up from flasks to a 7-liter laboratory fermenter (submerged cultivation) while the solid-state fermentations to the pilot level. Probiotic preparations were tested as food supplements at a broiler farm. Compared to antibiotics, the bacilli probiotics improved the birds’ productivity and feed conversion, reduced their mortality, and increased the European index.
The team of the Animal Husbandry and Feed Production Institute of Agricultural University of Georgia is an owner of the developed low cost and competitive technologies for spore-forming probiotic production. Currently, the team members prepare documentation for commercialization of the created technologies at the newly created biotechnological company.
The project results were presented at international conferences (in 2016 at the 17th European Congress of Biotechnology, Krakow, Poland, in 2017 at the International Conference on Probiotics and Prebiotics, Budapest, Hungary) and in three articles in peer-reviewed journals.