ინოვაციური დროის რეალურ მასშტაბში მომუშავე პოლარიმეტრული მოწყობილობის შემუშავება სხვადასხვა კონსტრუქციებსა და დეტალებში დაძაბული მდგომარეობის განაწილების განსაზღვრისათვის
2012 წლის გამოყენებითი კვლევებისათვის სახელმწიფო სამეცნიერო საგრანტო კონკურსში გაიმარჯვა პროექტმა N AR - 30/22: ინოვაციური დროის რეალურ მასშტაბში მომუშავე პოლარიმეტრული მოწყობილობის შემუშავება სხვადასხვა კონსტრუქციებსა და დეტალებში დაძაბული მდგომარეობის განაწილების განსაზღვრისათვის”, საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის კიბერნეტიკის ინსტიტუტის უფროსი მეცნიერ თანამშრომელის, გიორგი კაკაურიძის ხელმძღვანელობით. კვლევების შედეგად პროექტში შემუშავდა ობიექტებში მექანიკური დაძაბულობების განაწილების რაოდენობრივი განსაზღვრის, რეალურ დროში მომუშავე პოლარიმეტრიული მეთოდი, რომელიც დაფუძნებულია ობიექტის ზედაპირიდან არეკვლილი სინათლის პოლარიზაციის მდგომარეობის განსაზღვრაზე.
პოლარიზაციის მდგომარეობის მაანალიზებელ ელემენტად გამოიყენება მხოლოდ ერთი, ავტორების მიერ შემუშავებული ინტეგრალური პოლარიზაციულ-ჰოლოგრაფიული დიფრაქციული ელემენტი, რომელიც იძლევა  სინათლის პოლარიზაციის მდგომარეობის სრული ანალიზის ჩატარების შესაძლებლობას რეალურ დროში, ელემენტზე ფორმირებული დიფრაგირებული კონების ინტენსიობების ერთდროული გაზომვის გზით, სტოქსის ოთხივე პარამეტრის განმსაზღვრელად, შემუშავებული პროგრამული უზრუნველყოფის მეშვეობით.
ჩატარდა სხვადასხვა მასალებისაგან დამზადებულ ნიმუშებში მექანიკური ერთღერძიანი და ორღერძიანი დაძაბულობებისა და მათი ზედაპირიდან არეკვლილი სინათლის პოლარიზაციის მდგომარეობის ცვლილებას შორის კავშირის, აგრეთვე ამ განაწილების დისპერსიის სხვადასხვა დატვირთვაზე დამოკიდებულების ექსპერიმენტული გამოკვლევა და შეიქმნა შესაბამისი მონაცემთა ბაზა.
მეთოდი დისტანციურია, არედესტრუქციული და უნივერსალური, ვინაიდან საშუალებას იძლევა გაიზომოს დაძაბულობა სხვადასხვა მასალებისაგან დამზადებულ კონსტრუქციებში: გამჭვირვალე და გაუმჭვირვალე, ლითონის და დიელექტრიკის. ამ მეთოდის  რეალიზაციისათვის გამოყენებული ხელსაწყო გამორჩეული იქნება კომპაქტურობით,  შედარებითი სიმარტივითა  და  დაბალი ფასით. მეთოდი არ საჭიროებს კონსტრუქციების ფოტოდრეკადობის უნარის მქონე მასალებისაგან დამზადებული გამჭვირვალე მოდელების გამოყენებას, ან აღნიშნული მასალისგან ფირფიტების დაწებებას გამოსაკვლევ კონსტრუქციაზე.
დაძაბული მდგომარეობის განაწილება პოლადი 45–ის ნიმუშში სხვადასხვა დატვირთვის დროს: 0, 10, 20, 30, 40 kN.
საგრანტო პროექტის ფარგლებში მიღებული შედეგები წარდგინდა საერთაშორისო კონფერენციებზე და შედეგები გამოქვეყნდა კონფერენციების მასალებში. მიღებული შედეგების ნაწილი გამოქვეყნდა საერთაშორისო მაღალრეიტინგულ რეფერირებად, რეცენზირებად სამეცნიერო ჟურნალებში:

Development of an innovative real-time polarimetric device for determining the distribution of stressed state in different constructions and components
In the 2012 state scientific grant competition for applied research won the project № AR-30/22: “Development of an innovative real-time polarimetric device for determining the distribution of stressed state in different constructions and components”, Principal Investigator - George Kakauridze, Senior Researcher from the Institute of Cybernetics at the
A real-time polarimetric method was developed in the project for the quantitative determination of the distribution of mechanical stressed state in different objects based on determining the distribution of polarization state of light reflected from the surface of an object. The use of only one integral polarization-holographic diffraction element developed by the project participants gives the possibility a complete analysis of the polarization state of light (all the four Stokes parameters) to be determined in real time by means of the simultaneous measurement of intensities of four beams diffracted on the element using the appropriate software. Correlation relations between the one- and two-axis dosated mechanical stresses in the samples from different materials and the change in the polarization state of light reflected from a surface of these samples taking into account the dispersion of the distribution of the polarization state were experimentaly investigated depending on different load and the appropriate data base was created.
The proposed method operates remotely, is nondestructive and universal, as it enables the stresses to be investigated in the constructions from different materials: both transparent and opaque, both ferromagnetic and nonferromagnetic, metals and dielectrics.
A compact laboratory model was developed for the realization of this method. In comparison with existing methods of nondestructive stress analysis a device based on the proposed method will be differed by compactness, comparative simplicity and cheapness. Information will be read remotely, directly from the surface of the object without using any optically transparent photoelastic models or transparent plates from photoelastic material glued on the object under investigation.
Figure shows the picture of the stress distribution in a sample of steel 45 under loads of 0, 10, 20, 30, 40 kN when the sample was illuminated with circularly polarized light with a wavelength of 635 nm. The gradation of color is given in MPa.
The results obtained in this project were presented at the International Conferences,  and were published in Conferences Proceedings and in refered scientific journals with high impact-factor:
1. Kakauridze, B.Kilosanidze, T.Kvernadze, G.Kurkhuli "A new real-time polarimetric method for determining the distribution of stressed state in different constructions", Proc. SPIE 9369, Photonic Instrumentation Engineering II, Eds.: Yakov G. Soskind; Craig Olson, 93690U, 2015.
2. Chaganava, G.Kakauridze, B.Kilosanidze, Yu.Mshvenieradze, “Vector photochromism in polarization- sensitive materials,“ Optics Letters, vol. 39, No.13, pp. 3841-3844,  2014.
3. Kilosanidze, G. Kakauridze, T. Kvernadze, and G. Kurkhuli. "Sensor for real-time determining the polarization state distribution in the object images." In SPIE Security+ Defence, pp. 96520M-96520M. International Society for Optics and Photonics, 2015.