ქირალური სულფოქსიდების და ჰიდანტოინების სინთეზი, მათი ენანტიომერების დაყოფა მაღალეფექტური სითხური ქრომატოგრაფიის მეთოდით და ქირალური გამოცნობის მოლეკულური მექანიზმების კვლევა
2015 წლის შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდისა და იტალიის კვლევების ეროვნული საბჭოს 2017 წლის ერთობლივ სამეცნიერო საგრანტო კონკურსში გაიმარჯვა პროექტმა # 04/22: "ქირალური სულფოქსიდების და ჰიდანტოინების სინთეზი, მათი ენანტიომერების დაყოფა მაღალეფექტური სითხური ქრომატოგრაფიის მეთოდით და ქირალური გამოცნობის მოლეკულური მექანიზმების კვლევა", ივ. ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის სრული პროფესორის ბეჟან ჭანკვეტაძის ხელმძღვანელობით. პროექტის ძირითად მიზანს წარმოადგენს ახალი ქირალური სულფოქსიდების და ჰიდანტოინების სინთეზი და ენანტიოსელექტიური გამოცნობის მექანიზმების კვლევა პოლისაქარიდული ტიპის ქირალური სელექტორებით.
- პროექტის ხელმძღვანელი საქართველოს მხრიდან: ბეჟან ჭანკვეტაძე, ივ. ჯავახიშვილის სახელობის თბილისისსახელმწიფო უნივერსიტეტის ფიზიკური და ანალიზური ქიმიის მიმართულების/კათედრის გამგე, პროფესორი, საქართველოს მეცნიერებათა ეროვნული აკადემიის აკადემიკოსი.
იტალიის მხრიდან: ალესანდრო ვოლონტერიო, ასოცირებული პროფესორი, ფილოსოფიის დოქტორი, მილანის პოლიტექნიკური უნივერსიტეტის ქიმიის, მასალებისა და ქიმიური ტექნოლოგიის განყოფილება, ლაბორატორია „ჯულიო ნატა“.
- ძირითადი პერსონალი: რუსუდან კაკავა, ივ. ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, ქიმიის დოქტორანტი;
იზა მათარაშვილი, ივ. ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, მეცნიერ-თანამშრომელი.
ენანტიომერები წარმოადგენენ მოლეკულებს, რომლებსაც აბსოლუტურად იდენტური სტრუქტურული აგებულება, მაგრამ ატომების შეერთების განსხვავებული სივრცითი ორიენტაცია გააჩნიათ. აგებულებით ისინი ერთმანეთის სარკულ გამოსახულებებს წარმოადგენენ და ამიტომ ოპტიკური იზომერების სახით არიან ცნობილი. განსაკუთრებით საინტერესო ის არის, რომ მიუხედავად მსგავსი სტრუქტურული ფორმულისა, ენანტიომერებს განსხვავებული ბიოლოგიური აქტივობა - ფარმაკოკინეტიკა, ფარმაკოდინამიკა და ტოქსიკურობა ახასიათებთ. რაცემულ სამკურნალო საშუალებაში, როგორც წესი, მხოლოდ ერთი ენანტიომერი ხასიათდება ფარმაკოლოგიური აქტივობით, მეორე ენანტიომერი განაპირობებს პრეპარატის არასასურველ გვერდით ეფექტებს, შეიძლება იყოს ტოქსიური. არასასურველი ენანტიომერის მოცილება მნიშვნელოვნად ზრდის პრეპარატის ეფექტურობას და უსაფრთხოობას. თუმცა, ენანტიომერული დაყოფა, მათი მსგავსი ფიზიკურ-ქიმიური თვისებებიდან გამომდინარე, დიდ სირთულეს წარმოადგენს. სინთეზურად მიღებული სამკურნალო საშუალებების ნახევარზე მეტი ქირალური ნივთიერებაა და არსებობს რაცემული ნარევის, ანუ ენანტიომერების 50:50 პროცენტული შედგენილობის ნარევის სახით.
მიმდინარე პროექტის ფარგლებში, ენანიოსელექტივობასა და ქირალური ნივთიერების / ქირალური სელექტორის ქიმიურ სტრუქტურას შორის კავშირის დადგენის მიზნით, ჩვენი ჯგუფის მიერ დასინთეზირებული იქნა სტრუქტურული თვალსაზრისით ჩვენთვის საინტერესო 50-მდე ქირალური სულფოქსიდი და ჰიდანტოინი, რომელთა ენანტიომერული დაყოფა შესწავლილი იქნა მაღალეფექტური სითხური ქრომატოგრაფიით ქირალური სტაციონალური ფაზების გამოყენებით. გამოვლენილი იქნა კავშირი ნივთიერების, სტაციონალური და მოძრავი ფაზების სტრუქტურასა და ენანიოსელექტივობას შორის.
მიღებული შედეგები წარმოდგენილი იქნა ათობით საერთაშორისო და ადგილობრივ კონფერენციებზე, გამოქვეყნებულია ორი და გამოსაქვეყნებლად მომზადებულია რამდენიმე სტატია მაღალი რეიტინგის მქონე საერთაშორისო რეფერირებადი ჟურნალებისთვის.

Synthesis of chiral sulphoxides and hydantoins, separation of their enantiomers in high-performance liquid chromatography and study of molecular mechanisms of enantioseparations
The project N04/22: Synthesis of chiral sulphoxides and hydantoins, separation of their enantiomers in high-performance liquid chromatography and study of molecular mechanisms of enantioseparations, has been revealed as winner project in 2015 joint call of the Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia (RNSF) and the National Research Council (CNR), Italy. Coordinator of the project is Bezhan Chankvetadze, Full Professor of Ivane Javakhishvili Tbilisi State University, academician of the Georgian National Academy of Sciences. The main aim of the project was synthesis of novel chiral sulfoxides and hydantoins and study of enantioselective recognition mechanisms using polysaccharide-based chiral selectors in high-performance liquid chromatography.
Enantiomers are the molecules with the same structural formula but different spatial arrangement of atoms, so that a pair of enantiomers represents nonsuperimposable mirror-images of one another. They are known as optical isomers. Enantiomers of a given chiral compound exhibit different biological activity – pharmacokinetics, pharmacodynamics and toxicity. As a rule, in racemic drug, just one enantiomer is biologically active, while the other may cause unwanted side effects, or even toxic effects. Removing of the unwanted enantiomer from the racemic drug significantly increases drug efficacy and safety. The problem is that the resolution of enantiomers is very complicated process due to almost the same physical and chemical properties of enantiomers. Nowadays more than half of synthetic drugs exist as racemic mixture with 50:50 % ratio of enantiomers.
In the frame of the present project, in order to investigate relationships between enantioselectivity and structure of chiral compound / chiral selector, about 50 new chiral sulfoxides and hydantoins were synthesized by our research group. Their enantiomeric resolution was studied by high-performance liquid chromatographic method using chiral stationary phases. The relationships between the structure of analyte, stationary and mobile phases and enantioselectivity were revealed.
Research results were represented at many international and national conferences. Two papers were published and several papers are in preparation for publishing in highly ranked international journals.
• G. D´Orazio, R. Kakava, A. Volonterio, S. Fanali, B. Chankvetadze, An attempt for fast separation of enantiomers in nano-liquid chromatography and capillary electrochromatography, Electrophoresis, 2017; 38(15):1932-1938