საქართველოს ტერიტორიაზე კარსტული ფენომენების ფორმირების (გენეზისის) პირობების დადგენა და გამოვლენილი მღვიმური სისტემების ტურისტული მიზნებისათვის გამოყენების პერსპექტივები
2013 წლის ფუნდამენტური კვლევებისათვის სახელმწიფო სამეცნიერო საგრანტო კონკურსში გამარჯვებული პროექტი სახელწოდებით : საქართველოს ტერიტორიაზე კარსტული ფენომენების ფორმირების (გენეზისის) პირობების დადგენა და გამოვლენილი მღვიმური სისტემების ტურისტული მიზნებისათვის გამოყენების პერსპექტივები.
- პროექტის ხელმძღვანელი: ნანა ბოლაშვილი
ივ. ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ვახუშტი ბაგრატიონის სახელობის გეოგრაფიის ინსტიტუტის დირექტორი, გეოგრაფიის დოქტორი
საქართველოს ალ. ჯავახიშვილის სახ. გეოგრაფიული საზოგადოების პრეზიდენტი
გაეროს გაუდაბნოებასთან ბრძოლის კონვენციის სამეცნიერო საბჭოში საქართველოს წარმომადგენელი
- ძირითადი პერსონალი :
კუკური წიქარიშვილი
ივ. ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ვახუშტი ბაგრატიონის გეოგრაფიის ინსტიტუტის უფროსი მეცნიერ თანამშრომელი, საქართველოს სპელეოლოგთა კლუბის თავმჯდომარე, გეოგრაფიის დოქტორი.
გივი ჯაში
ივ. ჯავახიშვილის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის მიხეილ ნოდიას გეოფიზიკის ინსტიტუტის გამოყენებითი და ექსპერიმენტალური გეოფიზიკის სექტორის უფროსი მეცნიერ თანამშრომელი, გეოლოგია-მინერალოგიის მეცნიერებათა აკადემიური დოქტორი.
ავთანდილ თარხნიშვილი
ივ. ჯავახიშვილის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის მიხეილ ნოდიას გეოფიზიკის ინსტიტუტის გამოყენებითი და ექსპერიმენტალური გეოფიზიკის სექტორის უფროსი მეცნიერ თანამშრომელი, გეოლოგია-მინერალოგიის დოქტორი.
დავით ოდილავაძე
ივ. ჯავახიშვილის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის მიხეილ ნოდიას გეოფიზიკის ინსტიტუტის გამოყენებითი და ექსპერიმენტალური გეოფიზიკის სექტორის უფროსი მეცნიერ თანამშრომელი, ფიზიკა-მათემატიკის დოქტორი.
ლაშა ასანიძე
ივ. ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ვახუშტი ბაგრატიონის სახელობის გეოგრაფიის ინსტიტუტის მეცნიერი, გეოგრაფიის დოქტორი.
საქართველოს სპელეოტურიზმის განვითარებისათვის დიდი პერსპექტივები გააჩნია. ჩვენს ქვეყანაში გამოკვლეული კარსტული მღვიმეების რიცხვი 1400 აღწევს, თუმცა მათი რაოდენობა მნიშვნელოვნად მეტია, რადგან კარსტვადი ქანების გავრცელების მიხედვით საქართველო დედამიწის ერთ-ერთი უნიკალური რეგიონია. აქ იკარსტება როგორც ზედაიურული, ასევე ცარცული სისტემისა და ქვედა პალეოგენის ყველა იარუსი და ქვეიარუსი, რასაც განაპირობებს საქართველოს ტერიტორიის გეოლოგიური და გეოტექტონიკური აგებულება და მისი გეოლოგიური განვითარების ისტორია.
კარსტული მღვიმეები მნიშვნელოვან რესურსს წარმოადგენს ტურისტული ინდუსტრიისათვის. მაღალგანვითარებულ ქვეყნებში სპელეოტურიზმი დიდი პოპულარობით სარგებლობს და მას მნიშვნელოვანი შემოსავალიც მოაქვს სახელმწიფოსათვის.
პროექტის მიზანს წარმოადგენდა საქართველოში მაღალმთიანი კირქვული მასივების გამოკვლევა და გამოვლენილი მღვიმური სისტემების ტურისტული მიზნებისათვის გამოყენების პერსპექტივების დადგენა. გამოყენებული იქნა კვლევის გეოგრაფიული და გეოფიზიკური მეთოდები, სპეციალური აპარატურა - გეორადარი Zond 12e. იგი წარმოადგენს თანამედროვე ხელსაწყოს, რომლის საშუალებითაც შესაძლებელია მაღალი სიზუსტით გამოვლინდეს კარსტული პროცესების მოქმედების შედეგად წარმოშობილი სიცარიელეები, წყლის ფილტრაციული პროცესები და სხვ. ასევე გამოყენებული იქნა ძიების ელექტრომეტრული მეთოდები მუდმივი დენის გამოყენებით, რომელიც ხვედრითი ელექტრული წინააღმდეგობის მიხედვით საკმაოდ დიდი სიზუსტით ახდენს შესასწავლი გარემოს დიფერენციაციას, კირქვების სიმძლავრისა და ფართის დადგენას, ნაპრალური სტრუქტურების გამოვლინებას და ფილტრაციული ნაკადების მიმართულების დადგენას.
პროექტის განხორციელების პერიოდში კომპლექსური კარსტულ-სპელეოლოგიური გამოკვლევები ჩატარდა სამეგრელოს (მიგარია, წიფურია), ზემო იმერეთის, რაჭისა და ეკის მთის კირქვულ მასივებზე.
ინდიკატორული ექსპერიმენტების საფუძველზე განისაზღვრა მიკვლეული კარსტული მღვიმური სისტემების კვების აუზების საზღვრები და მიწისქვეშა ნაკადების სავარაუდო მიმართულებები. განხორციელდა მათი ტოპოგრაფიული აგეგმვა.
ჩატარებული კვლევის შედეგებით დადგინდა საქართველოს მთიანი კარსტული მღვიმეების კლიმატური რეჟიმის ძირითადი კანონზომიერებანი და მღვიმური ატმოსფეროს ელექტრობის ზოგიერთი ელემენტის, აეროზოლებისა და ჰაერის აირული შემადგენლობის მდგომარეობა.
შედგა საკვლევი ტერიტორიის ზედაპირული და მიწისქვეშა კარსტული ფორმების განლაგების სიტუაციური გეგმა.
შესწავლილ იქნა ძირითადი ვოკლუზური წყაროებისა და მღვიმური ნაკადების ქიმიური შემადგენლობა და მათი ჰიდროქიმიური რეჟიმი.
პროექტის ფარგლებში საქართველოს სხვადასხვა კირქვულ მასივებზე მიკვლეული და კადასტრირებული მღვიმეებიდან, ჩვენს მიერ კომპლექსური კვლევების საფუძველზე, სპელეოტურისტული მიზნებისათვის შეირჩა ოცამდე პერსპექტიული კარსტული მღვიმე (შურუბუმუ-დეიძახის კარსტული ფენომენები, ზაქარიასკლდე, მურადის მღვიმე, სოლკოტა, ძუძუანა და სხვ.), რომელთა კეთილმოწყობა და სპელეოტურიზმის ინდუსტრიაში ჩართვა მნიშვნელოვან ეკონომიკურ შემოსავალს მოუტანს ქვეყანას, რაც თავის მხრივ ახალი ადგილობრივი და საერთაშორისო სპელეოტურების შექმნის პერსპექტივასაც იძლევა. პროექტის ფარგლებში მიკვლეული მანამდე უცნობი მღვიმური სისტემები (საადამიოს წყლიანი დერეფანი - 800 მ; საწულეისკირო და სხვ.) შეტანილ იქნა აშშ-ს ახალი გეოგრაფიული აღმოჩენების საერთაშორისო ბაზაში. ხოლო სამხრეთ იმერეთში (ვანის რ-ნი, სოფ. ბზვანში) აღმოჩენილმა მღვიმემ (სიგრძე დაახლ. 300 მ) დასავლეთ საქართველოს კარსტული ზოლის მიღმა სპელეოლიტერატურაში მანამდე უცნობი (მცირე ფართობის მქონე) კირქვული მასივის არსებობა დაადასტურა. ბაღდადის რ-ნი, ხანისწყლის ხეობაში, კაკას ხიდთან აღმოჩენილი იქნა ამ რაიონისათვის პირველი, ამასთანავე მნიშვნელოვანი სიდიდის მღვიმე, რომელიც განვითარებულია ვულკანურ ქანებში, მოითხოვს დამატებით კვლევებს. ეს აღმოჩენები იმითია მნიშვნელოვანი, რომ სამხრეთ იმერეთის ტერიტორიაზე, კერძოდ ბაღდათისა და ვანის რ-ბში მანამდე არ იყო ცნობილი მღვიმის არსებობა;
საკვლევ ტერიტორიებზე მღვიმური სისტემების და კარსტული წყლების შესწავლის პროცესში გამოიკვეთა კვლევის რამდენიმე მნიშვნელოვანი ასპექტი და გამოითქვა შესაბამისი დასკვნები:
მდ. ხობის ხეობაში (მიგარიას მასივის დასავლეთი ნაწილი), კერძოდ, შურუბუმუს მღვიმის და დეიძახის ვოკლუზური წყაროების მიდამოებში დაფიქსირდა მიგარიას მასივზე ფორმირებული მიწისქვეშა კარსტული ნაკადების განტვირთვის ძირითადი მიმართულებები, სადაც მოსალოდნელია დიდი მოცულობის მღვიმური სისტემების არსებობა. მომავალში ჩვენი საექსპედიციო ჯგუფის მიერ აქ დაგეგმილი შეღებილი წყლების ტრასირების ექსპერიმენტები ვიმედოვნებთ ამ მოსაზრების სასარგებლოდ (დადებითად) გადაწყდება. აღნიშნული სისტემის გახსნისათვის მეცნიერული და პრაქტიკული სამუშაოები დიდი ხანია დაწყებულია და მომავალშიც ინტენსიურად გაგრძელდება.
მდ. შიქშას ხეობაში ჩატარებული კომპლექსური კვლევები საფუძველს გვაძლევს რეკომენდაცია გავუწიოთ ამ რეგიონში წყლის საგუბარის ან წყალსაცავის მოწყობას. მისი მოწყობა მცირე ხარჯებთანაა დაკავშირებული. ამასთან, გამორიცხულია მეწყრის ან ბუნების სხვა უარყოფითი მოვლენის განვითარება. წყალსაცავი იქნება გამდინარე და მუდმივად განახლებადი. ამრიგად, წყალსაცავს ექნება მრავალფუნქციური დატვირთვა - დასვენების, სპორტულ-გამაჯანსაღებელი, თევზის მოსაშენებელ - სამრეწველო და ა. შ. ჩვენი აზრით, აღნიშნული წყალსაცავის მოწყობა მნიშვნელოვნად გაზრდის რაიონის ტურისტულ-რეკრეაციულ და ეკონომიკურ პოტენციალს.
ეკის კირქვული მთის ჩრდილო ფერდობზე მდებარე საადამიოს მღვიმეში, პირველად მოხდა ლიტველ სპელეოაკვალანგისტებთან ერთად შეღწევა და 280 მ-ი მღვიმური სისტემის შესწავლა. ლიტველი და ქართველი სპელეომყვინთავების ერთობლივი კვლევების შედეგად პრომეთეს მღვიმის სანაოსნო მონაკვეთში მიკვლეული იქნა 300 მეტრამდე სიგრძის წყლითა და ჰაერით გამოვსებული უცნობი სიფონური მონაკვეთი. დეტალური ინფორმაცია გადაეცა დაცული ტერიტორიების დეპარტამენტს.
მომავალში კვლევები უნდა გაგრძელდეს ალპინისტ-სპელეოლოგების ფართო ჩართულობით, რათა მოხდეს ეკის მთის კარსტული ვერტიკალური სიღრუეების დაძლევა-გამოკვლევა. ჩვენი ვარაუდით ამ ვერტიკალურ სისტემებთან უნდა იყოს დაკავშირებული საადამიოს ჩვენს მიერ შესწავლილი მღვიმური სისტემა. ამასთან, არ გამოვრიცხავთ, სწორედ აერაციის ზოლში, რომელიც გადის საადამიოს მღვიმის ზედა საფუძველზე, გამოვლინდეს მნიშვნელოვანი მოცულობის სიღრუეები.
მიგარიას და ეკის მთის მასივები საკმაოდ სოლიდური პოტენციალის მქონეა. აქ წარმოდგენილი კარსტული მდინარეები და ნაკადები, ვოკლუზური წყაროები, მიწის წიაღიდან ამოსული კარსტული წნევიანი და თერმული წყლები, მიწისქვეშა და ზედაპირული კარსტული ფორმები, კირქვის სვეტები და სხვა ეროზიის მოწმეები, ღრმა კანიონები, ულამაზესი ჩანჩქერები, მღვიმეები, ჭები, შახტები და უფსკრულები, გადაადგილებული (ერატიული) ლოდები, ენდემური მცენარეები, ხუროთმოძღვრების ძეგლები და ა. შ. ერთობლიობაში წარმოადგენს საუკეთესო რეკრეაციულ რესურს.
რაც შეეხება პროექტის შედეგების მიმართებას სხვა დისციპლინებთან, პროექტის განხორციელებისას ჩვენი ჯგუფის მიერ მღვიმეებში ნაპოვნი იქნა რკინის ჰემატიტის შრეები. ნიმუშები გამოსაკვლევად გადაეცა ქართულ-ბრიტანული არქეოლოგიური ექსპედიციის ხელმძღვანელს, ოქსფორდის უნივერსიტეტის პროფესორს, ბატონ ბრაიან გილმოურს. მისი ხელმძღვანელობით წარმოებს კვლევები ჩხოროწყუს ტერიტორიაზე არსებული უძველესი რკინის სახელოსნოების (ჩ.წ. აღრიცხვამდე IX ს.).მათი ექსპედიციების მიერ ხობისწყლის და ოჩხომურის ხეობებში ათეულობით უძველესი რკინის სახელოსნო იქნა ნაპოვნი, მაგრამ ნედლეულის საკითხი გაურკვეველი იყო. ამდენად ზესნახესა და მდინარე ხურუს სათავეებთან ნაპოვნ რკინის ჰემატიტს განსაკუთრებული მეცნიერული ღირებულება გააჩნია და დიდ დახმარებას გაუწევს მეცნიერებს უძველესი რკინის მეტალურგიის საკითხების კვლევის საქმეში.
პროექტის განხორციელების შედეგად ახლად აღმოჩენილი მღვიმეებით შეივსო საქართველოს კარსტული მღვიმეების კადასტრი. პროექტის ძირითადმა მონაწილემ მოამზადა სადოქტორო დისერტაცია. პროექტზე მუშაობის პროცესში აღმოჩენილი მღვიმეებისა და ბუნების სხვა არაორგანული ძეგლების (მაგ. დიდი ზომის გადაადგილებული ლოდები, ჩანჩქერები და სხვ.) შესახებ ინფორმაციები მიეწოდა ადგილობრივი ხელისუფლების ორგანოებს და დაცული ტერიტორიების დეპარტამენტს, მათი ბუნების ძეგლად გამოცხადებისა და ტურისტულ მარშრუტებში შეტანის მიზნით. ჩვენი რეკომენდაციების საფუძველზე, ადგილობრივი ხელისუფლების მიერ „შურუბუმუს“ მღვიმესთან დაიწყო ტურისტული ინფრასტრუქტურის მოწყობა - დაიდგა ღამის გასათევი კოტეჯები, შეკეთდა მღვიმესთან მისასვლელი ხიდი და ა.შ. ასევე, გასუფთავდა „დეიძახის ლოდი“-ს მიმდებარე ტერიტორია. მას ხშირად სტუმრობენ სკოლის მოსწავლეები, ჩატარდა რამოდენიმე საგანმანათლებლო გაკვეთილი.
ამრიგად, აღნიშნული მიმართულებით ჩატარებული კვლევის ასპექტები და სათანადო შინაარსის მორიტორინგის ორგანიზაცია განსაკუთრებული ყურადღების ღირსია, რამდენადაც მიგვაჩნია, რომ მეცნიერულთან ერთად მოგვცემს ფართო არეალს პრაქტიკული შედეგების მიღებისთვისაც.
თსუ გეოგრაფიის ინსტიტუტის მიერ წლების განმავლობაში ჩატარებული სარეკოგნოსცირო სამუშაოების შედეგად მოპოვებული მასალა საშუალებას გვაძლევს დავასკვნათ, რომ საქართველოს სხვადასხვა კირქვულ მასივებზე უკვე გამოვლენილი და ჩვენს მიერ სპელეოტურიზმისათვის შერჩეული კარსტული მღვიმეების დეტალური, კომპლექსური გამოკვლევები სასურველ შედეგს გამოიღებს და ჩვენს ქვეყანას ახლო მომავალში კეთილმოწყობილი ახალი ათონისა და პრომეთეს (წყალტუბოს) მღვიმეების მსგავსი საერთაშორისო რანგის მქონე სპელეოლოგიური ობიექტები შეემატება, რაც ახალი საერთაშორისო სპელეოტურების შექმნის საშუალებას მოგვცემს. საჭიროა გაგრძელდეს მღვიმეების კომპლექსური, გეგმაზომიერი სპელეოლოგიური და გეოფიზიკური კვლევები. ამრიგად, აღნიშნული მიმართულებით ჩატარებული კვლევის ასპექტები და სათანადო შინაარსის მორიტორინგის ორგანიზაცია განსაკუთრებული ყურადღების ღირსია, რამდენადაც მეცნიერულთან ერთად მოგვცემს პრაქტიკულ შედეგებსაც მივიღებთ.

Establishment of conditions of formation of phenomenon phenomenon (genesis) on the territory of Georgia and perspectives for the use of cave systems for tourist purposes.
There are great prospects for the development of Georgian speleotourism. The number of studied karst caves in our country has reached 1400, though their number is significantly higher, as Georgia is one of the unique regions of the earth by distribution of karst rocks. There are karsts in all tiers and subtiers of the Upper Jurassic as well as the Cretaceous system and Lower that is caused stipulated by the geological and geotectonical structure of the Georgian territory and the history of its geological development.
The karst caves are important resources for the tourism industry. Speleoturism is highly popular in highly developed countries and provides a significant income for the state.
The aim of the project was to study high mountainous limestone massifs in Georgia and to identify the perspectives of the use of cave systems for tourist purposes. Geographical and geophysical methods of research were used as well as the special equipment - georadar Zond 12e. It is a modern device that allows revealing the cavities formed due to karst processes with high accuracy, as well as the water filtration processes, etc. Also, the electrometric survey methods will be applied using constant power, which differentiates the study environment with quite high accuracy according to specific electrical resistance, identifies the limestone capacity and area, reveals the crack structures and identifies direction of filtration flows.
During the implementation of the project, complex karst-speleological investigations were carried out in the limestone massifs of Samegrelo (Migaria, Tsipuria), Zemo Imereti, Racha and Eki Mountain.
On the basis of the indicator experiments, the borders of the feeding basins of the detected karst cave systems and the supposed directions of the underground flows are identified. Their topographical survey was implemented.
Based on the results of the survey, the main patterns of the climatic regime of Georgia's mountainous caves were identified and the condition of some of the elements of some elements of cave atmosphere electricity, aerosols and gas composition of the air.
Situational plan of deployment of surface and underground karst forms of the study area was compiled.
The chemical composition of main vaucluses and cave streams and their hydro-chemical regime were studied.
Within the project, on the basis of complex studies conducted by us about twenty promising karst caves (Shurubumu-Deidzakhi karst phenomena, Zakariasklde, Muradi cave, Solkota, Dzudzuana, etc.) were selected out of the caves detected and registered in different limestone massifs of Georgia for speleotourist purposes, the development and involvement into the cave tourism industry of which will provide a significant economic income to the country, which in turn gives a perspective of creation new local and international speleotours. The previously unknown cave systems (the watery corridor of Saadamio - 800 m, Satsuleiskiro, etc.), detected within the project, were included in the international database of the new geographical discoveries of the USA. And the cave (about 300 m in length), discovered in the southern Imereti (the Vani region, village of Bzvani), proved the presence of limestone massif beyond the karsts strip of western Georgia previously unknown in speleo-literature. In Baghdadi region, in the Khanistskali River gorge, the Kaka Bridge, a cave of significant size was discovered, which was the first for this region that is developed in the volcanic rocks and requires additional surveys. These findings are important with the fact that the existence of the cave in the territory of southern Imereti, namely in the Baghdadi and Vani regions, was not previously known.
In the process of study of the cave systems and karst waters in the study areas, several important aspects of the research were emphasized and the corresponding conclusions were stated:
Main directions of discharges of underground karst streams formed in the Migaria massif were observed in the Khobi River gorge (the western part of the Migara massif), in particular, in the area of ​​the Shurubumu cave and the Deidzakhi vaucluse sources, where the existence of large cave systems is expected. We hope that in the future, the water tracing experiments planned by our expedition group will be resolved (positively) in favor of this point of view. Scientific and practical works have been started long ago for the opening of the mentioned system and will be continued intensively in the future.
Complex surveys conducted in Shiksha River gorge allow us to recommend the arrangement of water pond or water reservoir in this region. Its arrangement is associated with small expenditures. In addition, the development of landslide or other negative natural phenomena is excluded. The reservoir will be outflowing and constantly renewable. Therefore, the water reservoir will be multifunctional – recreational, sports-health, fish farming - industrial and etc. In our opinion, arrangement of the mentioned reservoir will significantly increase the tourist-recreational and economic potential of the region.
In the Saadamio cave located on the southern slope of the Eki Mountain the first entrance and research of 280 m cave system was carried out together with the Lithuanian speleo-aqualangists. As a result of joint research of Lithuanian and Georgian speleodivers about 300 m long unknown siphon sector filled with water and air was detected in the boating section of the Prometheus cave. Detailed information was handed to the Department of Protected Areas.
In the future, the surveys should be continued with the wide involvement of alpinist-speleologists to overcome and study the karst vertical cavities. We suppose that the cave system we studied should be related to these vertical systems. In addition, we do not exclude revealing of significant cavities exactly in the aerial strip that passes through the upper basis of the Saadamio cave.
Migraia and Eki mountain massifs have quite considerable potential. Represented here the karst rivers and streams, vaucluse springs, karst pressure and thermal waters flowing from the bosom of the ground, the underground and surface karst forms, limestone columns and other erosion witnesses, deep canyons, beautiful waterfalls, caves, wells, shafts and abysses, replaced (erratic) boulders, endemic plants, monuments of architecture and others in total are the best recreational resources.
As for the relation of the project results with other disciplines, during the implementation of the project, our group found the iron hematite layers in the caves. The samples were handed to the Head of the Georgian-British Archaeological Expedition, Mr. Brian Gilmour, Professor of Oxford University. By his leadership the research of the ancient metal workshops located in the territory of Chkhorotsku (19th century BC) has been conducting. Expedition participants found dozens of ancient metal workshops in the Khobistskali and Ochkhomuri gorges, but the issue of raw materials was unclear. Thus the iron hematite found in the heads of the rivers of Zesnakhe and  Khuru has a special scientific value and will greatly assist scientists in researching issues of ancient iron metallurgy.
As a result of implementation of the project, the newly discovered caves filled the cadastre of caves of Georgia. The main participant of the project prepared the doctoral thesis. Information about the caves and other inorganic monuments of nature (for example, the large-scale replaced boulders, waterfalls, etc.) found in the process of the project implementation were handed to the local authorities and the Department of Protected Areas for the purpose of declaring them as nature monuments and inclusion them in the tourist routes. On the basis of our recommendations, local authorities started to arrange tourist infrastructure at the "Shurubumu" cave – the overnight stay cottages were built, the bridge to the cave was repaired and so on. Also, the territory adjacent to "Deidzakhi" boulder was cleared. Schoolchildren visit it often and has several educational lessons were given.
Thus, the aspects of the research carried out in this direction and the organization of the monitoring of appropriate content is of particular interest, because we believe that together with the scientific results we will get a wide range of practical results.
Material obtained as a result of years of reconnaissance work carried out by  the TSU Institute of Geography allows us to conclude that comprehensive studies of karst caves detected in different  limestone massifs of Georgia and selected for speleotourism purposes, will have positive results and our country will be enriched is near future the speleo-objects of international level like the Akhali Atoni and Prometheus (Tskaltubo) caves, which will allow us to create new international speleo-routes. It is necessary to continue complex, measurable speleological and geophysical surveys of caves. Thus, the aspects of the research carried out in this direction and the organization of the monitoring of relevant contents are of particular interest, as we will get practical results together with scientific ones.