სიმპლიციური ალგებრა, ჰომოლოგიის თეორიები, K- თეორია და გამოყენებები ალგებრული და ტოპოლოგიური სტრუქტურებისათვის
2011 წლის საზღვარგარეთ მოღვაწე თანამემამულე მეცნიერთა სახელმწიფო სამეცნიერო საგრანტო კონკურსში გაიმარჯვა პროექტმა N DI/12/5-103/11: სიმპლიციური ალგებრა, ჰომოლოგიის თეორიები, K- თეორია და გამოყენებები ალგებრული და ტოპოლოგიური სტრუქტურებისათვის, ნიუ-იორკის უნივერსიტეტის კოლეჯის „Staten Island“ მეცნიერებისა და ტექნიკის დეკანმა, ალექსანდრე ჩიგოგიძის ხელმძღვანელობით.
პროექტის ფარგლებში განხილული საკითხები აქტუალურია თანამედროვე ალგებრასა და ალგებრულ ტოპოლოგიაში. მსგავს თემებზე მუშაობა მიმდინარეობს მსოფლიოს მრავალ წამყვან მათემატიკურ ცენტრში. პროექტის განმავლობაში მიღებული სამეცნიერო შედეგები ნიშვნელოვანია შესაბამისი დარგის განვითარებისათვის როგორც საქართველოში, ასევე ზოგადად,
პროექტით გათვალისწინებულ  სამეცნიერო-კვლევით საქმიანობაში ჩართული იყო ოთხი ქართველი სტუდენტი, რომლებმაც ამ წლების განმავლობაში მიიღეს მნიშვნელოვანი გამოცდილება.  ამჟამად ოთხივე მათგანი, ქართულ გერმანული ერთობლივი სადოქტორო პროგრამის ფარგლებში, სწავლას აგრძელებს გიოთინგენის უნივერსიტეტის დოქტორანტურაში (გ. ნადარეიშვილი, ა. თავხელიძე - თანახელმძღვანელები პროფესორები ხ. ინასარიძე და რ. მაიერი, აგრეთვე გ. არაბიძე და ი. ნანობაშვილი - თანახელმძღვანელები პროფესორები ნ. ინასარიძე, რ. მაიერი და ჩენჩანგ ჟუ).
პროექტის ერთ-ერთი ძირითადი ღირებულებაა პროექტის გუნდის მიერ არააბელური, ექვივარიანტული ჰომოლოგიური და ჰომოტოპიური ალგებრის, ციკლური და ჰოხშილდის ჰომოლოგიების, K-თეორიის და კეტეგორიათა თეორიის მეცნიერული სფეროების განვითარების მხარდაჭერა მნიშვნელოვანი სამეცნიერო შედეგების წარმოდგენით.
განხორციელებული პროექტი მნიშვნელოვალია იმ მხრივაც, რომ ის აძლიერებს მათემატიკოსთა სამეცნიერო საზოგადოებას საქართველოში და განაღრმავებს საერთაშორისო კონტაქტებს, როგორც ერთობლივი კვლევების კუთხით, ასევე სტუდენტებისათვის ევროპული განათლების მიღების შესაძლებლობის გაჩენით.
პროექტის ფარგლებში გამოქვეყნდა 8 პუბლიკაცია საერთაშორისო რეფერირებად მაღალრეიტინგულ ჟურნალში. პროექტის ფარგლებში განხილული საკითხები აქტუალურია თანამედროვე ალგებრასა და ალგებრულ ტოპოლოგიაში. მსგავს თემებზე მუშაობა მიმდინარეობს მსოფლიოს მრავალ წამყვან მათემატიკურ ცენტრში. პროექტის განმავლობაში მიღებული სამეცნიერო შედეგები ნიშვნელოვანია შესაბამისი დარგის განვითარებისათვის არამხოლოდ საქართველოში.

Simplicial Algebra, Homology Theories, K-theory and Applications for Algebraic and Topological Structures
The project entitled “Simplicial Algebra, Homology Theories, K-theory and Applications for Algebraic and Topological Structures” (ref. number DI/12/5-103/11) under the leadership of Alexander Chigogidze, dean of Science and Technology of the College of Staten Island of the City University of New-York, won 2011 year Open Call “Joint research activities with foreign scientists originated from Georgia”.
The project was focused on issues relevant to modern algebra and algebraic topology. Similar themes are investigated in all the major mathematical centers over the world. The scientific results obtained, during the project, are important for the development of appropriate field in Georgia and in general as well.
Four Georgian students were involved in research activity of the project, who gained valuable scientific experience  for the project time. Now all of them continue their studies under the Georgian - German joint doctoral program at Goettingen University (G.Nadareishvili, A.Tavkhelidze  -  Cosupervisors: Professors H.Inassaridze and R.Mayer; G.Arabidze, I.Nanobashvili  -  Cosupervisors: Professors N.Inassaridze, R.Mayer and Chen chang Zhu).
One of the main values of the project  consists in supporting by the project team the scientific development of non-abelian, equivariant homological and homotopical algebra, cyclic and Hochschild homologies, K-theory and category theory by presenting important scientific results.
Another significant value of the realized project is to further strengthen the scientific society of mathematicians in Georgia, to intensify their professional international contacts, by the means of joint research and also new opportunities of European education for students.
Within the project, 12 scientific articles have been published in peer - reviewed international highly - rated mathematical journals.