კონკურსის მიზანი: საქართველოს და იტალიის მეცნიერებსა და სამეცნიერო ცენტრებს შორის თანამშრომლობის გაღრმავება, ორი ქვეყნის მკვლევართა მობილობის მხარდაჭერა, ერთობლივი სამეცნიერო - კვლევითი პროექტების ფინანსური ხელშეწყობა, საქართველოს სამეცნიერო-კვლევითი პოტენციალის გაძლიერება, სამეცნიერო წრეების ინტეგრაცია საერთაშორისო სამეცნიერო სივრცეში, ახალი კოლაბორაციული ჯგუფების/ქსელის შექმნა. კონკურსი ითვალისწინებს საგრანტო დაფინანსებას:
ა) ერთობლივი კვლევითი პროექტების შესასრულებად;
ბ) ერთობლივი სემინარების ჩასატარებლად;
სამიზნე ჯგუფი: საქართველოსა და იტალიის უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებები, სამეცნიერო კვლევითი ინსტიტუტები, დამოუკიდებელი კვლევითი ცენტრები, სამეცნიერო ინსტიტუტები და მათში მოღვაწე მეცნიერები.
ხანგრძლივობა: იტალიის სამეცნიერო კვლევების ეროვნული ცენტრისა და სსიპ – შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის ერთობლივი სამეცნიერო გრანტების კონკურსის პირობების მიხედვით საგრანტო პროექტის ხანგრძლივობა შეადგენს 24 თვეს.

The aim of competition: Strengthening cooperation between scientists and scientific centers of Georgia and Italy, supporting the mobility of researchers of the two countries, financial support of joint research projects, strengthening of scientific research potential of Georgia, integration of scientific circles in the international scientific area, establishing new collaboration groups / networks.
Competition provides grant funding to conduct:
- joint research projects;
- joint workshops.
Target group: higher educational institutions of Georgia and Italy, scientific research institutions, independent research centers and scientists working there.
Duration: Duration of the grant project is 24 months according to the conditions of the joint scientific grants call of the Italian National Center for Scientific Research and the Shota Rustaveli National Science Foundation.