შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდი გენდერული თანასწორობის გეგმის მეშვეობით ავითარებს ინსტიტუციურ ცვლილებებს
[თბილისი], 26/03/2022
შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნულმა სამეცნიერო ფონდმა დაამტკიცა და გამოაქვეყნა გენდერული თანასწორობის გეგმა (GEP). გენდერული თანასწორობის გეგმა შემუშავდა პროექტ CALIPER-ის ფარგლებში.  პროექტი CALIPER-ის ძირითადი ამოცანაა გააძლიეროს გენდერული ბალანსი STEM მიმართულებებში და უზრუნველყოს ქალი მკვლევრების უფრო მეტი ჩართულობა კვლევასა და ინოვაციაში, ასევე ხელი შეუწყოს ევროპული კვლევითი სივრცის მე-4 პრიორიტეტს გენდერული თანასწორობის შესახებ -"გენდერული თანასწორობა და გენდერული კურსი კვლევაში". პროექტი ასევე ხელს უწყობს დიალოგს და თანამშრომლობას აკადემიური წრეების, საჯარო სექტორის  და ინდუსტრიის წარმომადგენლებს შორის, რათა დაძლიონ გენდერული უთანასწორობა „კვლევა-ტრანსფერი-ბაზრის“ მიმართულებით.
გენდერული თანასწორობის გეგმის განვითარებისთვის აუცილებელი გარე და შიდა პირობების ანალიზის შემდეგ, გამოვლენილი იქნა პოტენციური გენდერული მიკერძოებები და უთანასწორობები  და შემუშავდა შესაძლო წინააღმდეგობების გადასალახად მიმართული სცენარები. შედეგად,  GEP-ი დამტკიცებული და გამოქვეყნებულია, მიმდინარეობს დაგეგმილი აქტივობების განხორციელება. GEP-ი ფონდისთვის წარმოადგენს საშუალებას  განახორციელოს სტრუქტურული ცვლილებები და გააძლიეროს გენდერული ბალანსი STEM მიმართულებებში. ის მოიცავს 7 მიმართულებას: ადამიანური რესურსები, ინსტიტუციური მმართველობა, ინსტიტუციური კომუნიკაცია, სექსუალური შევიწროება, ინტერსექციურობა, კვლევის დაფინანსება და კოლაბორაციული აქტივობები.
როგორც კვლევის დამფინანსებელი ორგანიზაცია, ფონდი მზად არის გაუზიაროს  ცოდნა და გამოცდილება ადგილობრივ ეკოსისტემას, მათ შორის სხვა კვლევით ინსტიტუტებს, ასევე ინდუსტრიას, სამინისტროებსა და სამთავრობო ორგანოებს, საჯარო სექტორს და სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებს. ამ მიმართულებით შეიქმნა ადგილობრივი კვლევისა და ინოვაციების (R&I) ჰაბი, რათა ხელი შეეწყოს გენდერული თანასწორობის შესახებ ურთიერთსწავლებას. ეს ჰაბი წარმოადგენს მყარ საფუძველს უფრო მეტი დაინტერესებული მხარის ჩართვისა და გენდერულად მეგობრული კვლევისა და ინოვაციების საზოგადოების შესაქმნელად.
ზოგადი ინფორმაცია
პროექტი CALIPER მხარს უჭერს შვიდ (7) კვლევის განმახორციელებელ ორგანიზაციას და ორ (2) კვლევის დამფინანსებელ ორგანიზაციას ევროპის ცხრა ქვეყანაში (ბელგია, ხორვატია, იტალია, საქართველო, საბერძნეთი, რუმინეთი, სლოვაკეთი, ესპანეთი, თურქეთი), რათა შეიმუშავონ, დანერგონ, შეაფასონ და გააფართოვონ გენდერული თანასწორობის გეგმები (GEPs) და აერთიანებს ადგილობრივ ინოვაციურ ჰაბებს მიღებული ცოდნის გასაზიარებლად აკადემიური სექტორის მიღმა. პროექტის მიზანია კვლევითი ორგანიზაციები  უფრო გენდერულად თანასწორი გახადოს STEM-ში ქალი მკვლევრების რაოდენობის გაზრდის ხელშეწყობის, მათი კარიერული პერსპექტივების გაუმჯობესების და კვლევაში გენდერული განზომილების ინტეგრირების მეშვეობით.

[Tbilisi], 26/03/2022
SRNSFG has officially approved and published Gender Equality Plan (GEP). In the context of our participation in the CALIPER project, we have completed the design & development of our inclusive Gender Equality Plan. CALIPER’s aim is to enhance the gender balance in STEM fields and promote a greater engagement of female researchers to R&I, contributing to the 4th ERA priority on Gender Equality “Gender Equality and Gender Mainstreaming in research”. The project also stimulates dialogue and collaboration between academia, public authorities, professionals, and industry players to tackle the persistent gender inequalities across the research- transfer-to-market chain.
After analysis of our external and internal conditions for the GEP development and acceptance, we identified potential gender biases and inequalities along with scenarios to address possible resistances. Through this process, our GEP is now approved and published, and we are working on the implementation of the foreseen activities. Our inclusive GEP is a means to achieve structural change within the institution and enhance the gender balance in the STEM field. It is divided into 7 focus areas: human resources, institutional governance, institutional communication, sexual harassment, intersectionality, research funding and collaborative actions.
As a research funding organisation, we are willing to exchange our knowledge and experience to our local ecosystem, including other research institutions, as well as industry, ministries and government bodies, the public sector and civil society organisations. In this vein, we built our local Research & Innovation (R&I) Hub, to foster mutual learning on gender equality. This Hub will constitute a solid base to engage more interested parties and create a gender friendly R&I community.
A significant milestone towards institutional change has been achieved!
General information
CALIPER project supports 7 Research Performing Organizations(RPO) and 2 Research Funding Organizations (RFO) in nine countries across Europe (Belgium, Croatia, Italy, Georgia, Greece, Romania, Slovakia, Spain, Turkey), to design, implement, evaluate, and expand their Gender Equality Plans (GEPs), and engages the local Innovation Hubs to transfer the gained knowledge beyond academia. The project goal is to make research organizations more gender equal by increasing the number of female researchers in STEM, improving their careers prospects, and integrating a gender dimension in research.
Discover more: Website |Facebook |Twitter |LinkedIn
This project has received funding from the European Union's Horizon 2020 Research and Innovation programme under Grant Agreement No 873134