პროექტ „ეთიკის“ ფარგლებში მკვლევრების და კვლევის დამხმარე (კეთილსინდისიერებაზე პასუხისმგებელი) პერსონალის ტრენინგი
ევროკავშირის ერაზმუს+ პროექტის „კვლევის პასუხისმგებლიანად წარმართვა - კვლევის კეთილსინდისიერება და ეთიკა ქართულ უნივერსიტეტებში“ ფარგლებში შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის წარმომადგენელი, საერთაშორისო ურთიერთობების და ფონდების მოზიდვის სამსახურის სპეციალისტი მარიამ მოსიაშვილი, მონაწილეობას იღებდა მკვლევრების და კვლევის დამხმარე (კეთილსინდისიერებაზე პასუხისმგებელი) პერსონალის ტრენინგში.
მიმდინარე წლის 11 ოქტომბრიდან 13 ოქტომბრის ჩათვლით ქალაქ ქუთაისში ორგანიზებულ ტრენინგს აკაკი წერეთლის სახელმწიფო უნივერსიტეტი მასპინძლობდა.
აღნიშნული ტრენინგის მიზანს წარმოადგენდა მკვლევრების და კვლევის დამხმარე (კეთილსინდისიერებაზე პასუხისმგებელი) პერსონალის გადამზადება. ტრენინგის დასრულების შემდეგ, აღნიშნულმა პირებმა უნდა ჩაატარონ ინსტიტუციური ტრენინგების/სემინარების სერია მკვლევრების, აკადემიური პერსონალის, დოქტორანტების ხელმძღვანელებისა და პროგრამის კოორდინატორების მომზადების მიზნით.
ტრენინგის ფარგლებში ევროპელმა პარტნიორებმა მიმოიხილეს კვლევის კეთილსინდისიერების მნიშვნელობა და გადაცდომები, რომლებიც გამოწვევას წარმოადგენს პასუხისმგებლიანი კვლევის წარმართვისთვის. ასევე, ევროპელმა პარტნიორებმა კონსორციუმის წევრებს გაუზიარეს ENAI- ში არსებული პრაქტიკა (ENAI – European Network for Academic Integrity).

TOT of Researchers and Research Support Integrity Officers
In the frames of the EU-Erasmus+ project "Responsible Conduct of Research - Research Integrity and Ethics in Georgian Universities" (ETHICS) representative of Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia Specialist of the office of International Relations and Fundraising Mariam Mosiashvili attended the TOT of Researchers and Research Support Integrity Officers.
Akaki Tsereteli State University hosted the training organized in the city of Kutaisi from October 11 to October 13 of this year.
The purpose of the training was to train researchers and research support officers (responsible for integrity). After completion of the training, these persons should conduct a series of institutional trainings/seminars to train researchers, academic staff, PhD supervisors and program coordinators.
In the framework of the training, European partners reviewed the importance of Research Integrity. They highlighted how important is to prevent research misconduct, which is a challenge for the production of responsible research. In addition, European partners shared with the members of the consortium the existing practice in terms of Research Integrity in ENAI (ENAI – European Network for Academic Integrity).