პროექტ „ეთიკის“ კონსორციუმის პარტნიორების მესამე შეხვედრა ქალაქ ბრნოში
2025 წლის 3–4 სექტემბერს ჩეხეთის ქალაქ ბრნოში ევროკავშირის პროგრამის „ერაზმუს+“-ის პროექტის „ეთიკა – კვლევის პასუხისმგებლიანად წარმართვა: კვლევის კეთილსინდისიერება და ეთიკა ქართულ უნივერსიტეტებში“ კონსორციუმის მესამე სამუშაო შეხვედრა გაიმართა. ღონისძიებას მასარიკის უნივერსიტეტი მასპინძლობდა.
შეხვედრა „ეთიკის“ პროექტის სტრატეგიულ ეტაპს წარმოადგენდა და გააერთიანა პარტნიორი ინსტიტუტები საქართველოდან და ევროკავშირიდან. მისი მთავარი მიზანი იყო პროექტის პროგრესის შეფასება, 2025 წლისთვის დაგეგმილი დარჩენილი აქტივობების დაზუსტება და უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებში კვლევის მთლიანობისა და ეთიკის უზრუნველყოფის მომავალი ნაბიჯების გამყარება.
სამუშაო პაკეტების ფარგლებში, რომლებიც მოიცავს პოლიტიკის ცვლილებას, შესაძლებლობების გაძლიერებას, ტრენინგებს, რესურსების განვითარებასა და პასუხისმგებელ კომუნიკაციას, შეხვედრამ ხელი შეუწყო საერთაშორისო გამოცდილების გაზიარებას, განხორციელების პროცესში არსებული გამოწვევების განხილვას და პროექტის სტრატეგიულ მიზნებთან შესაბამისობაში საბოლოო ნაბიჯების დაგეგმვას.
სსიპ შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის სახელით აღნიშნულ შეხვედრაში მონაწილეობა მიიღო საერთაშორისო ურთიერთობებისა და ფონდების მოზიდვის სამსახურის სპეციალისტმა, პროექტის კოორდინატორმა - თინათინ კუჭუხიძემ.

Third Meeting of the Project “ETHICS” Consortium Partners in Brno
On 3–4 September 2025, the third working meeting of the consortium of the EU Erasmus+ project “ETHICS – Responsible Conduct of Research: Research Integrity and Ethics in Georgian Universities” was held in Brno, Czech Republic. The event was hosted by Masaryk University.
This meeting represented a strategic stage of the “ETHICS” project, bringing together partner institutions from Georgia and the European Union. Its main objectives were to evaluate the project’s progress, clarify the activities planned for 2025, and strengthen the future pathway for ensuring research integrity and ethics in higher education institutions.
Within the framework of work packages covering policy change, capacity building, training, resource development, and responsible communication, the meeting facilitated the exchange of international experience, addressed implementation challenges, and aligned the final steps with the strategic objectives of the project.
On behalf of the Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia (SRNSFG), the meeting was attended by Tinatin Kuchukhidze, Specialist of the International Relations and Fundraising Office and the Project Coordinator.