პროექტ „ეთიკის“ წარდგენა დისემინაციის პირველი აქტივობა
2023 წლის 11 აპრილს, EU-Erasmus+ (Responsible Conduct of Research - Research Integrity and Ethics in Georgian Universities (ETHICS) -,,კვლევის პასუხისმგებლიანად წარმართვა - კვლევის კეთილსინდისიერება და ეთიკა ქართულ უნივერსიტეტებში“ პროექტის ფარგლებში სსიპ შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნულ სამეცნიერო ფონდში გაიმართა შიდა საინფორმაციო შეხვედრა.
შეხვედრას პროექტ ETHICS-ის საკონტაქტო პირი, მარიამ მოსიაშვილი, უძღვებოდა. საინფორმაციო შეხვედრაზე, მომხსენებელმა ფონდის თანამშრომლებს მიაწოდა ინფორმაცია პროექტის მიზნებსა და სამუშაო პაკეტებზე, ასევე სამომავლო გეგმებზე, რომლებიც საშუალებას მისცემს უმაღლესი განათლების ინსტიტუციებს კვლევის მაღალი ხარისხი და ეთიკის ნორმები დაიცვან.

“Responsible Conduct of Research - Research Integrity and Ethics in Georgian Universities” (ETHICS) – Project Presentation The First Dissemination Activity
On April 11, 2023, an information meeting of EU-Erasmus+ project “Responsible Conduct of Research - Research Integrity and Ethics in Georgian Universities” (ETHICS) was was held at Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia.
As part of the activity, the information meeting was chaired by the contact person of the ETHICS project, Mariam Mosiashvili. At the information meeting, the speaker informed the foundation's employees about the goals, project’s mission and work packages, as well as future plans that will enable higher education institutions to maintain high quality of research and ethical standards.