მე-3 საერთაშორისო საგაზაფხულო სკოლა „აფხაზეთი: უძველესი დროიდან დღემდე (ისტორიულ-კულტუროლოგიური ასპექტები)“
მოხარული ვართ გაცნობოთ, რომ ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრის მე-3 საერთაშორისო საგაზაფხულო სკოლა „აფხაზეთი: უძველესი დროიდან დღემდე (ისტორიულ-კულტუროლოგიური ასპექტები)“  განხორციელდება 2024 წლის 16-22 ივნისს.
საერთაშორისო სკოლაში მონაწილეობის მისაღებად ვიწვევთ  ქართველ და უცხოელ სტუდენტებსა და ახალგაზრდა მკვლევრებს (მაგისტრანტი, მაგისტრი, დოქტორანტი, დოქტორი), რომელთა ინტერესის სფეროს წარმოადგენს საქართველოს, კერძოდ, აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის, ისტორიისა და კულტურის კვლევა და რომელთა სამეცნიერო ინტერესები შეესაბამება ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრის ძირითად სამეცნიერო-კვლევით მიმართულებებს (კლასიკური და/ან ძველი ქართული ფილოლოგია, წყაროთმცოდნეობა, არქივთმცოდნეობა, ხელნაწერი წიგნის კულტურა, რესტავრაცია, დიგიტალიზაცია, სხვ.).
უკვე მესამედ კორნელი კეკელიძის სახელობის საქართველოს ხელნაწერთა ეროვნულმა ცენტრმა გაიმარჯვა შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის “საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიების შემსწავლელი სამეცნიერო კვლევითი პროექტების ხელშეწყობისა და საერთაშორისო სამეცნიერო ღონისძიებების“ საგრანტო კონკურსში და მოიპოვა პროექტის დაფინანსება (OTG-II-23-088). პროექტში თანამონაწილე ორგანიზაციის სტატუსით ჩართულია სოხუმის სახელმწიფო უნივერსიტეტი.
პროექტის მთავარი მიზანია საქართველოს განუყოფელი ნაწილის, მისი ოკუპირებული ტერიტორიის  - აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის - ისტორიის გააზრება თანამედროვე სამეცნიერო სტანდარტებზე დაყრდნობით, აქტუალურ საკითხებზე დისკუსია და სამომავლო კვლევითი პერსპექტივების დასახვა, ახალგაზრდა მეცნიერთა დაინტერესება აფხაზეთთან დაკავშირებული საკითხების კვლევით, ქართველ მეცნიერთა საერთაშორისო სამეცნიერო სივრცეში ინტეგრირება.
საგაზაფხულო სკოლის პროგრამა საკმაოდ დატვირთულია და მოიცავს ექვს სასწავლო მოდულს: 1. ტერმინები “აფხაზი” და “აფხაზეთი”; 2. აფხაზეთი უძველესი დროიდან შუა საუკუნეებამდე (ახალი მოდული); 3. აფხაზეთი: “აფხაზთა სამეფოდან” ოკუპირებულ ტერიტორიამდე; 4. ყოფა აფხაზეთში: ეთნოლოგიური ექსკურსი (ახალი მოდული); 5. აფხაზეთი: კულტურული მემკვიდრეობა; 6. აფხაზეთი ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრის კოლექციებში. სალექციო კურსთან და ვორქშოფებთან ერთად დაგეგმილია დისკუსიები მრგვალი მაგიდისა და პანელურ ფორმატში, ასევე, გასვლითი აქტივობები სკოლის თემატიკასთან დაკავშირებული ისტორიული მნიშვნელობის ძეგლების მოსანახულებლად. ცნობილი ქართველი მეცნიერები, ასევე უცხოელი მკვლევრები თავის კვლევის შედეგებსა და მეთოდოლოგიას გაუზიარებენ სკოლის ქართველ და უცხოელ მსმენელებს.
• სკოლის სამუშაო ენებია ქართული და ინგლისური. ლექციებისა და სხვა აქტივობების ჩატარება უზრუნველყოფილი იქნება სინქრონული თარგმანით.
• როექტი უზრუნველყოფს მსმენელების  დაბინავებას, კვებას, შიდა ტრანსპორტირებასა და ექსკურსიებს არ ანაზღაურებს თბილისში მსმენელების  მგზავრობის ხარჯს.
სკოლაში მონაწილეობის მსურველებმა 2024 წლის 10 მარტამდე  უნდა გამოაგზავნონ შევსებული სააპლიკაციო ფორმა შემდეგ ელექტრონულ მისამართზე: abkhazia.school@manuscript.ge. შერჩეულ კანდიდატებს ეცნობებათ არაუგვიანეს 2024 წლის 15 მარტისა.

3rd International Spring School "Abkhazia: From the Ancient times to the Present (Historical-Culturological Aspects)"
We are pleased to inform you that the International Spring School "Abkhazia: From Ancient Times to the Present (Historical-Culturological Aspects)", will be held from June 16 to 22, 2024.
Korneli Kekelidze Georgian National Centre of Manuscripts welcomes foreign and Georgian researchers and students (MA, PhD) interested in Georgian history and culture, whose scientific interests correspond to the main scientific-research directions of the National Centre of Manuscripts (classical and/or ancient Georgian philology, source studies, archival studies, manuscript and book culture, restoration, digitalization, etc.).
For the third time, this project is being implemented in collaboration with Sokhumi State University, with financial support from the Shota Rustaveli National Science Foundation within the framework of the "A Grant Competition Supporting 2023 Georgian Occupied Territories Studying National Research Projects and International Scientific Events." The main goal of the project is to comprehend the history of the occupied territory of Georgia and its integral part, the Autonomous Republic of Abkhazia, based on contemporary scientific criteria.
We aim to discuss existing topics, determine prospective research perspectives, develop collaborative relations, and involve young scientists in the research of the issues related to Abkhazia. This year, for the first time, the school's schedule covers the period from ancient times to the present day.
The spring school program is dynamic and includes six learning modules. 1. Understanding the terms "Abkhazia" and "Abkhazian." 2. Abkhazia: From Ancient Times to the Present (a new module in the program). 3. Abkhazia: From the "Kingdom of Abkhazia" to the occupied territory. 4. Existence in Abkhazia: An ethnological excursion (a new module in the program). 5. Abkhazia: Cultural Heritage. 6. Abkhazia in the Collections of the National Centre of Manuscripts.
In addition to lectures and workshops, we have planned round table and panel discussions, as well as field trips to visit historical monuments related to the topics. Distinguished Georgian scientists and international researchers will share their research results and methodology with Georgian and foreign participants.
- The working languages of the school are Georgian and English. Lectures and other activities will be conducted with the support of simultaneous translation. Applicants will be selected through a competitive process.
- The National Centre of Manuscripts will cover participants' expenses, including accommodation and food; individuals are responsible for their travel costs to and from Tbilisi,
The filled Application Form should be sent to this e-mail address: abkhazia.school@manuscript.ge. no later than the 10th of March, 2024. Selected candidates will be notified by the 15th of March, 2024.