საინფორმაციო დღე SPIRE-ის კონკურსების შესახებ
2017 წლის 21 დეკემბერს, 16:00 საათზე, შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნულ სამეცნიერო ფონდში გაიმართება საინფორმაციო შეხვედრა ევროკავშირის კვლევისა და ინოვაციის ჩარჩო პროგრამა „ჰორიზონტი 2020“-ის ფარგლებში გამოცხადებული SPIRE-ის (Sustainable Process Industry through Resource and Energy Efficiency) კონკურსების შესახებ.
SPIRE-ის კონკურსები გამოცხადებულია ჰორიზონტი 2020-ის ერთ-ერთი სამუშაო პროგრამის „ ნანოტექნოლოგიები, მოწინავე მასალები, ბიოტექნოლოგია, თანამედროვე წარმოება და გადამუშავება” ფარგლებში და მისი მიზანია ევროპული ინდუსტრიული ლიდერობის გაძლიერება გლობალური მასშტაბით გარემოს დაცვის მდგრადი განვითარებისა და ინოვაციური/არატრადიციული ტექნოლოგიების გამოყენების გზით.
SPIRE აერთიანებს ინდუსტრიული პროცესის 8 სექტორს: ცემენტი, კერამიკა, გადამუშავების ინჟინერია, მინერალები და მადნეული, ფერადი მეტალურგია, ფოლადი და წყლის სექტორი.
კონკურსის პირობების ამსახველ დოკუმენტში ხაზგასმულია აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნების, მათ შორის, საქართველოს მონაწილეობის მნიშვნელობა.
საინფორმაციო დღეზე განხილული იქნება SPIRE-ის 2018 წლის ღია კონკურსები:
აღნიშნულ კონკურსებზე განაცხადების წარდგენის ბოლო ვადად განსაზღვრულია 2018 წლის 22 თებერვალი. კონკურსებზე განაცხადების მიღება ხორციელდება „ჰორიზონტი 2020“-ის სტანდარტული სარეგისტრაციო პროცედურის შესაბამისად.
დაწვრილებითი ინფორმაციისათვის, შეგიძლიათ იხილოთ სამუშაო პროგრამა (Spire-ს კონკურსები: გვ. 61-71).
საინფორმაციო დღე  გაიმართება შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის საკონფერენციო დარბაზში (ალექსიძის ქ. #1, III სართული). გთხოვთ, გაიაროთ რეგისტრაცია ბმულის მეშვეობით.

Information day on SPIRE Calls
Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia is organizing Information day on SPIRE calls on December 21st, 2017 at 16:00. SPIRE (Sustainable Process Industry through Resource and Energy Efficiency) calls are part of Horizon 2020 work programme on Nanotechnologies, Advanced Materials, Biotechnology and Advanced Manufacturing and Processing. The aim of the calls is to further strengthen the global leadership of Europe’s industry in environmental sustainability, through a combination of mature and disruptive technologies.
Sustainable Process industry embraces 8 sectors: cement, ceramics, chemicals, engineering, minerals and ores, non-ferrous metal, steel and water sectors.
As stated in Working Programme international cooperation may be particularly appropriate in some areas of the Sustainable Process Industry, in particular with Eastern Partnership countries (Ukraine, Moldova, Georgia, Armenia, Azerbaijan and Belarus).
Information Day thus will review 2018 SPIRE open calls:
- CE-SPIRE-02-2018: Processing of material feedstock using non-conventional energy sources (IA);
- CE-SPIRE-03-2018: Energy and resource flexibility in highly energy intensive industries (IA 50);
- CE-SPIRE-10-2018: Efficient recycling processes for plastic containing materials (IA).
Deadline: February 22nd, 2018. Applications to the calls are submitted through the H2020 standard research procedure.
In order to receive detailed information regarding the calls, please find the Work Programme. (SPIRE Calls on page 61-71).