ვებინარი კვლევის, განვითარებისა და ინოვაციის შესახებ!
EaP PLUS პროექტის ფარგლებში, 2017 წლის 1 დეკემბერს ჩატარდება მესამე ვებინარი კვლევისა და ინოვაციის შესახებ. ეს ვებინარი მიმოიხილავს კვლევისა და ინოვაციის სფეროში თანამშრომლობის პროექტების სტრატეგიებს (მაგალითად „ჰორიზონტი 2020“). ვებინარს ჩაატარებენ სპიკერები სვეტლანა კლესოვა საფრანგეთიდან და ალექსანდრა პეტკოვიჩი ბელარუსიიდან.
ვებინარი განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია მკვლევარებისა და პროექტის მენეჯერებისათვის, რომლებიც კვლევის, განვითარებისა და ინოვაციის სფეროს პროექტებში არიან ჩართულები!
ვებინარის მეშვეობით, შეგიძლიათ მიიღოთ ინფორმაცია კვლევის ეფექტურობის, თანამშრომლობის ახალი შესაძლებლობებისა და ევროპულ პარტნიორებთან თანამშრომლობისათვის და საერთაშორისო დაფინანსების შესაძლებლობისათვის აღმოსავლეთ ევროპის ქვეყნებისათვის.
EaP PLUS პროექტის ფარგლებში სულ დაგეგმილია ექვსი ვებინარი მეცნიერებისა და ინოვაციებთან დაკავშირებულ საკითხებზე კვლევის, განვითარებისა და ინოვაციის სფეროში აღმოსავლეთ ევროპის ქვეყნებსა და ევროკავშირი - EaP RDI თანამშრომლობის საკითხებზე.
2017 წლის 1 დეკემბერს დაგეგმილი ვებინარი „სტრატეგიის კვლევისა და ინოვაციის თანამშრომლობით პროექტებში“ მესამეა ვებინარების სერიიდან.
სპიკერები: სვეტლანა კლესოვა (ინოვაციების კონსულტანტი და დირექტორი inno TSD, საფრანგეთი)  და ალექსანდრა პეტკოვიჩი (პროექტის მენეჯერი www.adanisystems.com, ბელარუსია).

Invitation to join the third EaP PLUS RDI webinar!
EaP PLUS will hold the third webinar focused on research and innovation on the 1st of December 2017. This webinar will explore the topic of Exploitation strategies in R&I collaborative projects (e.g. Horizon 2020) with key speakers Svetlana Klessova from France and Alexandra Petkevich from Belarus.
Calling all researchers and project managers working in research, development and innovation projects!
Do you want to increase the impact of your research? Investigate new collaborative innovation project opportunities? Or find out how to approach potential European partners and attract funding?
The EaP Plus project has launched a series of six webinars on specific innovation-related topics, exploitation paths and other issues important for Research, Development and Innovation (RDI) in EaP countries and for the EU-EaP RDI cooperation.
We are happy to invite you to attend the third webinar of the EaP+ RDI-related webinar series; "Exploitation strategy in R&I collaborative projects", on the 1st of December 2017 from 10.00-11.30 AM CET. Speakers are Svetlana Klessova (Director and Senior Innovation Consultant at inno TSD, France) and Alexandra Petkevich (Chief Project Manager at ADANI, Belarus).
To take part in this third webinar, register now!
This is a unique opportunity to learn from both European and EaP RDI specialists with vast experience in innovation strategies in RDI projects, and the commercialization of research results.
Learn from successful European and EaP professionals and feel free to ask any questions that you might have!