ფონდი აცხადებს ევროპულ უნივერსიტეტებთან „საქართველოს შემსწავლელი მეცნიერებების“ ერთობლივი კვლევითი პროგრამის 2019 წლის საგრანტო კონკურსს
შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდისა და ევროპული უნივერსიტეტების „საქართველოს შემსწავლელი მეცნიერებების“ ერთობლივი კვლევითი პროგრამის საგრანტო კონკურსი
კონკურსის აბრევიატურა EUGSP
ა) საქართველოს შემსწავლელ მეცნიერებებში საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისი, თანამედროვე დარგობრივი და ინტერდისციპლინური კვლევების ხელშეწყობა და პოპულარიზაცია საერთაშორისო ასპარეზზე;
ბ) საქართველოს შემსწავლელ მეცნიერებებში (ქვეყნის ისტორიის, კულტურის, სულიერი და მატერიალური კულტურული მემკვიდრეობის, დამწერლობის, ენისა და ლიტერატურის, არქეოლოგიისა და ხელოვნების, რელიგიის, სოციალურ-ეკონომიკური, პოლიტიკური ტრანსფორმაციის) მოღვაწე მეცნიერთა, მათ შორის ახალგაზრდა მეცნიერთა სამეცნიერო პოტენციალის განვითარება, მათი ჩართვა ევროპული უნივერსიტეტების სამეცნიერო-კვლევით და აკადემიურ პროცესებში და შესაბამისი თანამედროვე კვლევების შედეგების გავრცელება საერთაშორისო აკადემიურ ქსელში;
გ) საქართველოსა და სამხრეთ კავკასიის რეგიონის შემსწავლელი თანამედროვე კვლევების მეშვეობით ევროპულ აკადემიურ და სამეცნიერო სივრცეში კოლაბორაციული კონტაქტებისა, სამეცნიერო-კვლევითი კონსორციუმების, მრავალმხრივი, მდგრადი საერთაშორისო თანამშრომლობის უზრუნველყოფის ხელშეწყობა.
საპროექტო განაცხადი ტიპი ინდივიდუალური
1. კონკურსში მონაწილეობა და ევროპულ უნივერსიტეტებში კვლევითი ვიზიტისათვის გრანტის მიღება შეუძლია ივანე ჯავახიშვილის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის მხარდაჭერის მქონე საქართველოს მოქალაქე პირებს მიწვეული მკვლევრის ან ახალგაზრდა მეცნიერის სტატუსით, კერძოდ:
ა) მიწვეული მკვლევარი შეიძლება იყოს დოქტორანტურის სტუდენტი, დოქტორის ან მასთან გათანაბრებული აკადემიური ხარისხის მქონე ფიზიკური პირი;
ბ) ახალგაზრდა მეცნიერი შეიძლება იყოს დოქტორანტურის სტუდენტი, დოქტორის, ან მასთან გათანაბრებული აკადემიური ხარისხის მქონე პირი, რომლის ხარისხის მინიჭების დღიდან კონკურსის გამოცხადების დღემდე გასულია არაუმეტეს 12 წლისა.
2. მხარდაჭერის წერილის მისაღებად აპლიკანტმა განცხადებით უნდა მიმართოს თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორს არაუგვიანეს 17 აპრილს 16:00 საათისა. განცხადება უნდა ჩაბარდეს თსუ-ის კანცელარიაში (თსუ I კორპუსი, ოთახი 114).
3. პროექტს უნდა ჰყავდეს მასპინძელი დაწესებულება, რომლის ბაზაზეც მიწვეული მკვლევარი ან ახალგაზრდა მეცნიერი განახორციელებს კვლევით და აკადემიურ საქმიანობას. 2019 წლის კონკურსისათვის მასპინძელი დაწესებულება შეიძლება იყოს:
- ბრემენის უნივერსიტეტი / University of Bremen (გერმანია);
- ფრიდრიხ შილერის იენის უნივერსიტეტი / Friedrich-Schiller-Universität Jena (გერმანია);
- იოტოვოშ ლორანდის უნივერსიტეტი / Eötvös Loránd University (უნგრეთი);
- ლაიდენის უნივერსიტეტი / Leiden University (ნიდერლანდების სამეფო).
3. საკონკურსოდ წარდგენილი პროექტის ხანგრძლივობა უნდა იყოს მაქსიმუმ 10 თვე (მინიმუმ ერთი და მაქსიმუმ 2 სასწავლო სემესტრი).
4.პროექტის ხანგრძლივობა, ფონდიდან მოთხოვნილი საგრანტო დაფინანსება და პროექტის ბიუჯეტით გათვალისწინებული ხარჯვითი კატეგორიები უნდა შეესაბამებოდეს შემდეგ სქემას:
5. სტიპენდია ითვალისწინებს: ორმხრივი მგზავრობის ხარჯების (დანიშნულების ადგილამდე ორმხრივი მგზავრობა), სავიზო მოსაკრებელის, სავიზო მომსახურების ცენტრის მომსახურების ხარჯებს, შესაბამისი საკონსულოს საქართველოში არ ყოფნის შემთხვევაში, დოკუმენტაციის საზღვარგარეთ გაგზავნასთან და მიღებასთან დაკავშირებულ აუცილებელი ხარჯების, სამოგზაურო და ჯანმრთელობის დაზღვევის ხარჯის, ადგილობრივი მგზავრობის ხარჯის (საზოგადოებრივი ტრანსპორტის ხარჯების), პროექტის განხორციელების განმავლობაში საცხოვრებლის (ბინის, საერთო საცხოვრებლის ხარჯის), საკვებისა და საგანმანათლებლო ლიტერატურის შეძენის ხარჯის ანაზღაურებას.
6. ადმინისტრაციული ხარჯი მოხმარდება გრანტის მიმღებისათვის მასპინძელ უნივერსიტეტში კვლევითი და საგანმანათლებლო რესურსების წვდომას და სხვა საუნივერსიტეტო მომსახურებებზე წვდომას.
7. კონკურსში მონაწილეს შეუძლია მხოლოდ ერთი საკონკურსო განაცხადის დარეგისტრირება.
კონკურსის ადმინისტრირების განრიგი
- ელექტრონული რეგისტრაცია – 2019 წლის 20 მარტიდან - 22 აპრილის 16:00 საათამდე;
- ფონდის კანცელარიაში რეგისტრაცია – 2019 წლის 23 აპრილის 16:00 საათამდე;
- პროექტების ტექნიკური ექსპერტიზა - 2019 წლის აპრილი - მაისი;
- პროექტების შეფასება კომისიის მიერ - 2019 წლის მაისი - ივნისი;
- კომისიის მიერ შეფასების საფუძველზე გამოვლენილი გამარჯვებული პროექტების დამტკიცება - 2019 წლის ივნისი - ივლისი;
- გრანტის მიმღებ პირებთან საგრანტო ხელშეკრულებების გაფორმება - 2019 წლის ივლისი-აგვისტო.
*საკონსულტაციო შეხვედრები გაიმართება 2019 წლის 2 და 10 აპრილს, 16 საათზე, შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის საკონფერენციო დარბაზში (მ. ალექსიძის №1, მე-3 სართული)
- საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის 2018 წლის 8 ივნისის №89 ბრძანება;
- ფონდის გენერალური დირექტორის 2019 წლის 13 მარტის №28 ბრძანება კონკურსის გამოცხადების შესახებ;
- საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს, ფონდს, მასპინძელ დაწესებულებებსა (ევროპული უნივერსიტეტები) და ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტს შორის გაფორმებული შეთანხმება.
- კრებსითი ინფორმაცია - ივსება GMUS-ში, ნიმუში - დანართი 2
- ცნობა თანადაფინანსების შესახებ (ასეთის არსებობის შემთხვევაში) - დანართი 4 (GEO/ENG)
- მიწვეული მკვლევრის/ახალგაზრდა მეცნიერის პროფესიული ბიოგრაფია (CV), ნიმუში - დანართი 5
- კვლევის შედეგების ამსახველი მასალა - დანართი 7
გრანტების მართვის ერთიანი სისტემა - პროექტების რეგისტრაციისათვის (ბმული)
ჩატარდება მხოლოდ ჯგუფური კონსულტაცია;
დამატებითი კითხვების არსებობის შემთხვევაში, შესაძლებელია შეკითხვების გამოგზავნა ელ. ფოსტით შემდეგ მისამართზე: eugsp@rustaveli.org.ge

SRNSFG announces 2019 Call for Joint Research Grant Programme of SRNSFG and the European Universities in Georgian Studies
Title of the call: Grant call for the Joint Research Programme in Georgian Studies of Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia and European Universities
Call Abbreviation: EUGSP
a) Supporting international standard, modern disciplinary and interdisciplinary research and popularization of Georgian Studies at the international level;
b) Promoting Georgian scientists’, including young scientists’ involvement in research activities and enhancing their scientific capabilities, supporting dissemination of research findings among the international scientific network in the Georgian Studies (in the fields of history, culture, alphabet, language and literature, archeology and art, religion, socio-economic, political transformation);
c) Establishing and encouraging collaboration/networking opportunities and consortia building in frames of Georgian Studies and South Caucasus research at the European and international level.
Major terms of the call:
1. Georgian citizen Visiting fellows/Young scientist with the letter of support from Ivane Javakhishvili Tbilisi State University are eligible to apply for the call and receive funding for scientific fellowship at the European Universities, namely:
a) Visiting Scholar- PhD student, PhD or equal academic degree holder;
b) Young scientist – PhD student, PhD or equal academic degree holder, who has been awarded with the PhD 12 years prior to the call announcement date.
c) For receiving Support Letter, applicants must adress Tbilisi State University Rector with the reference, no later than April 17, 16:00. The reference must be provided at the TSU office (TSU Building 1, Room 114).
2. Visiting scholars will be able to carry out their research and academic activities at the host Institution.
Host Institutions for 2019 grant call are the following:
- University of Bremen (Germany);
- Friedrich-Schiller-Universität Jena (Germany);
- Eötvös Loránd University (Hungary);
- Leiden University (The Netherlands).
3. Duration of the submitted project: maximum 10 months (minimum 1, maximum 2 semesters)
4. Duration of the project, grant amount and categories of expenditures of the project budget are defined with the following scheme:
5. Scholarship covers: travel costs (round), visa fees and related costs, including the travel costs in case the consulate resides abroad, costs related to sending and documentation abroad and vice versa, travel and health ensurance costs, local transportation, accommodation, per diem and research related other costs)
6. Administrative costs will cover access to the research and academic resources at the host institution for the grant holder
7. An applicant is entitled to submit only one application in frames of the call.
- Electronic registration – March 20, 2019 -April 22 16:00
- Registration/submitting documents at the SRNSFG – April 23, 2019 16:00
- Eligibility check of submitted proposals – April -May, 2019
- Evaluation of submitted proposals by the commission- May – June, 2019
- Approving grant holders based on the evaluation – June – July, 2019
- Signing grant agreements – July- August, 2019
“Consultation meetings” will be held on April 2 and 10, 2019 at 16:00 at the Conference Hall of the Foundation (Address: #1 M. Aleksidze str. III floor, Tbilisi, 0193).
- Minister’s decree N 89/n of the Ministry of Education and Science of Georgia;
- Decree N28 of the Director General of the foundation, dated as of March 13, 2019;
- Letter of Intents between the Ministry of Education and Science of Georgia, Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia, Host Institutions (European Universities) and Ivane Javakshishvili Tbilisi State University).
Call documents and annexes
- Terms and conditions – annex 1
- Cover page of the application – to be filled in GMUS – annex 2
- Project Proposal – Annex 3 (GEO/ENG)
- Letter of co-funding commitment (if applicable) – annex 4 (GEO/ENG)
- CV of the visiting scholar/ young scientist – sample – annex 5
- Deliverables of the research outcomes – annex 7
Electronic Registration links
Submitting / registration of the project proposal at the Grants management unified system(link)
Instruction for Electronic registration (link)
Please, read Minister’s Decree and Decree of the Director General of SRNSFG carefully before submitting the application
Only group consultation meetings will be held;
For questions and other inquiries related to the call, please refer to the e-mail address: eugsp@rustaveli.org.ge