საგრანტო პროექტის „მოწყვლადი ინფრასტრუქტურის უსაფრთხოების რისკების შეფასება მოსალოდნელი კატასტროფების ფორმირებისას“ ფარგლებში ონლაინ შეხვედრა
2022 წლის 24 თებერვალს, საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის ცოტნე მირცხულავას სახელობის წყალთა მეურნეობის ინსტიტუტში შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის ფუნდამენტური კვლევების საგრანტო პროექტის „მოწყვლადი ინფრასტრუქტურის უსაფრთხოების რისკების შეფასება მოსალოდნელი კატასტროფების ფორმირებისას“ ფარგლებში გაიმართა გრანტის შემსრულებლებისა და უცხოელი მეცნიერ-კონსულტანტის, მერილენდის უნივერსიტეტის (აშშ) პროფესორ ბილალ აიუბის (მერილენდის უნივერსიტეტის ტექნოლოგიისა და სისტემების მართვის ცენტრის დირექტორი და სამოქალაქო და გარემოს დაცვის ინჟინერინგის დეპარტამენტის პროფესორი) ონლაინ სამუშაო შეხვედრა.
საგრანტო პროექტის ხელმძღვანელმა (პროფ. გივი გავარდაშვილი), კოორდინატორმა (ასოც. პროფ. თამრიკო სუპატაშვილი) და შემსრულებელმა (ასოც. პროფ. კონსტანტინე ბზიავა) წარმოადგინეს ინფორმაციული მოხსენებები შესრულებული სამეცნიერო მუშაობის შესახებ, რომელსაც მაღალი შეფასება მისცა უცხოელმა კონსულტანტმა. მოხსენებისას ყურადღება გამახვილდა პროექტის ინტერნაციონალიზაციის მნიშვნელობაზე და დაისახა სამომავლო თანამშრომლობის გეგმები.

“Theoretical research of vulnerable infrastructure security risk during formation of predictable disasters“
On 24 February, 2022 in the Tsotne Mirtskhulava Water Management Institute of Georgian Technical University in the framework of Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia, Grant Project №FR 17_615 “Theoretical research of vulnerable infrastructure security risk during formation of predictable disasters“ held online meeting with foreign scientific consultant, PhD, Professor of Maryland University (USA) Bilal M. Ayyub (Professor and Director Center for Technology and Systems Management Department of Civil and Environmental Engineering University of Maryland).
The principal investigator of the project (prof. Givi Gavardashvili), project coordinator (Assoc. Prof. Tamriko Supatashvili) and performer (Assoc. Prof. Konstantine Bziava) presented information about implemented scientific-research activities, which were evaluated with high range by foreign consultant. Discussion is also focused at the importance of project internationality and future cooperation plans have been highlighted.
Representative of the Shota Rustaveli National Science Foundation was attended above mentioned event.