რუსთაველის სამეცნიერო ფონდის გენერალურმა დირექტორმა იაპონიის ელჩთან თანამშრომლობის გაფართოების საკითხები განიხილა
შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის გენერალურ დირექტორს, ჯაბა სამუშიას იაპონიის საგანგებო და სრულუფლებიანმა ელჩმა, იმამურა აკირამ თავის რეზიდენციაში უმასპინძლა, სადაც მხარეებმა სამეცნიერო თანამშრომლობის გაღრმავების საკითხები განიხილეს.
შეხვედრაზე ჯაბა სამუშიამ იაპონიის ელჩს საქართველოში ფონდის მიერ განხორციელებული მეცნიერების მხარდამჭერი პროგრამები გააცნო და სამეცნიერო სფეროს განვითარების ხელშეწყობის კუთხით იაპონიის მხარესთან კავშირების გაძლიერების მნიშვნელობაზე ისაუბრა.
თავის მხრივ, იაპონიის ელჩმა ქართული სამეცნიერო სივრცის ხელშეწყობის მზაობა გამოთქვა. როგორც მან აღნიშნა, იაპონიის სამეცნიერო ინსტიტუტებთან პარტნიორობა ქართველ მეცნიერებს მასშტაბურ სამეცნიერო-კვლევით პროექტებში სრულფასოვნად ჩართვის საშუალებას მისცემს, რაც მათ სრულიად ახალ შესაძლებლობებს გაუხსნის.  შეხვედრის ბოლოს მხარეებმა კონკრეტული საკითხების განსახილველად სამომავლო შეხვედრები დაგეგმეს.
იაპონიის ელჩთან გამართულ შეხვედრაში ასევე მონაწილეობდა ცნობილი იაპონელი ქართველოლოგი, ტოკიოს მეტროპოლიტენის უნივერსიტეტის ჰუმანიტარულ და სოციალურ მეცნიერებათა ფაკულტეტის პროფესორი, ჰიროტაკე მაედა, რომელიც უკვე ათეული წლებია საქართველოს ისტორიასა და ლიტერატურას იკვლევს.

Director General Jaba Samushia discussed issues of expanding cooperation with the Ambassador of Japan
The Director General of the Rustaveli National Foundation was hosted by the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Japan to Georgia, Imamura Akira at his residence, where the parties discussed issues of deepening scientific cooperation.
At the meeting, Jaba Samushia introduced to the Japanese ambassador science support programs implemented by the Foundation in Georgia and spoke about the importance of strengthening links with the Japanese side in terms to promote the development of the scientific field. On his part, the Japanese ambassador expressed his readiness to encourage the Georgian scientific area. At the end of the meeting, the parties planned future meetings to discuss specific issues.
Also, the famous Japanese Kartvelologist, professor of the Faculty of Humanities and Social Sciences of Tokyo Metropolitan University, Hirotake Maeda, who has been researching the history and literature of Georgia for decades, was attending the meeting with the Japanese Ambassador.